Въпреки тържествените обещания на депутатите четвъртата поправка в конституцията да мине на второ четене до края на 2006 г., редът й ще дойде след Нова година. Това показва проверка на "Сега". Вчера до късно не се знаеше дали изобщо ще има заседания на временната комисия за промените в оставащите дни до ваканцията. То все пак бе насрочено за днес, но не се знае дали ще се проведе, тъй като НС ще гледа държавния бюджет за догодина. Измененията в основния закон пък присъстваха в отчета на шефа на парламента Георги Пирински само като предстоящо събитие.
Два дни след като си призна кой е най-големият гаф в дейността на НС за 2006 г. - а именно поправката в Наказателния кодекс, добила популярност като "Ванко" 1, Пирински писа оценка 3.50-4.00 на работата на институцията за изтеклата година. Той даде да се разбере, че е доволен като цяло от депутатите, но не пропусна да отбележи изключителната сложност на законодателния процес, свързан с европейската интеграция.
Според шефа на НС най-голямото предизвикателство пред ръководството на парламента остава промяната в процедурите на протичане на заседанието.
Пирински отчете още, че парламентарният контрол е глътнал 125 часа и 35 минути от началото на годината досега. Най-много въпроси са задали депутатите от ДСБ - 264, следвани от левицата със 147. Трети се подреждат представителите на ОДС, а на четвърто място е "Атака" със 79 въпроса. Най-пасивни в контрола са били царските депутати - със скромните 16 въпроса за цяла година.
Евдокия Манева от ДСБ е рекордьор по зададени въпроси - 83, следвана от колегата си Иван Иванов, наричан още "мистър парламентарен контрол" - с 81 питания. След тях се нареждат синият Мартин Димитров и независимата Мария Капон. Независимата Стела Банкова, известна с активността си, заема едва 7-о място с общо 26 питания към министри.
Най-много въпроси са били адресирани към вътрешния министър Румен Петков - 83, и към здравния Радослав Гайдарски - 81. Веднага след тях се нарежда министърът на земеделието и горите Нихат Кабил, който е отговарял 80 пъти.
---
ЕЗИКЪТ НА ЦИФРИТЕ
Пирински отчете, че през тази година са приети общо 198 закона, от които 115 са свързани с европейската ни интеграция. 31 са чисто новите проекти, гласувани от 40-ия парламент. Сред тях Административно-процесуалният кодекс, Законът за МВР, за ДДС, за концесиите, за Търговския регистър.
|
|