:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,479
Активни 728
Страници 15,382
За един ден 1,302,066

Учените искат пари за заплати от спечелените европроекти

Снимка: Николай Дончев
Ръководителят на Катедрата по химия и биохимия към Медицинския университет проф. Ваньо Митев (вляво) и н.с. I ст. д-р инж. Весела Кръстева от Централната лаборатория по биомедицинско инженерство към БАН получиха годишните награди за особен принос в науката от министър Даниел Вълчев.
Част от спечелените грантове по различни европейски научни проекти да се заделят и да отиват към заплатите на българските учени, призоваха проф. Ваньо Митев и н.с. I ст. д-р инж. Весела Кръстева. Двамата бяха наградени от министъра на образованието Даниел Вълчев за особен принос в българската наука. Проф. Митев работи в областта на медицинските науки и има създадена школа в сферата на клетъчната сигнализация, която е единствена по рода си на Балканите. Д-р Кръстева пък е сред създателите на нов вид дефибрилатор за бърза помощ.

"Да се работи за 200-300 лв., и то на световно ниво, е утопия", обясни проф. Митев, който има над 50 научни публикации в наши и чужди списания. Според него заделянето на средства от грантовете, с които да се заплаща допълнително на младите ни учени, е добър стимул, за да не "изтекат" те зад граница, въпреки че и парите по грантовете били лимитирани. "Добрите деца отиват в елитните гимназии, оттам в елитни университети, оттам ги взимаме ние, обучаваме ги, след което в чужбина ни ги взимат за 2-3 хил. долара на месец", каза още проф. Митев.

Според образователния министър Даниел Вълчев спадът на авторитета на учените е световен процес и България трудно ще се противопостави на това. "През първата половина на XX век над 70% от носителите на Нобелова награда са от европейски научни образователни институции. Този процент бе спаднал до 19 на сто, а на последните Нобелови награди намаля още повече", каза Вълчев. Във връзка с повишаване имиджа на учените ни конкурсът на просветното министерство на тема "Съхраняване на българското културно наследство" следващата година ще се повтори в рамките на фонд "Научни изследвания".
9
2979
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
28 Декември 2006 00:35
девоиката коя е?
28 Декември 2006 03:35
спадът на авторитета на учените е европейски, а не световен процес и нито Европа под формата на ЕС, нито България имат шанс да се противопоставят на това. достатъчно е да се видят стоте най-добри университета в света... европейските са около 10-15% и всяка годнина намаляват, азиатските са около 7-8% и се увеличават за сметка на европейските а останалите 75-80% са...
28 Декември 2006 04:40
Нито лев народни пари за така наречената "наука" субсидирана от държавната корумпирана бюрокрация!
Америка обира всичките научни награди.Всичките нобелисти работят за ЧАСТНИ ‌ ИНСТИТУТИ!
Държавата не се меси в науката!....А и в изкуство, бизнес, образование...
Тъпи комуняги, кога ще разберете това?
28 Декември 2006 06:24
""Добрите деца отиват в елитните гимназии, оттам в елитни университети, оттам ги взимаме ние, обучаваме ги, след което в чужбина ни ги взимат за 2-3 хил. долара на месец""
Не ви ги взимат, приятел, а те сами си бягат от БГ. По-правилно е "в 4ужбина ги допускат (след пресяване), след като видят колко много се натискат".
28 Декември 2006 10:51
Министърът да не се опитва да дава ум на света, а да обясни защо собственото му правителство упорито държи европейския рекорд по ниско заплащане и инвестиции в науката. Сигурно за да следва световните тенденции по бай Ганьовски? При това разните програмки за духовни ценности са по съвсем друг параграф според европейските критерии. Грантовите агенции в нормалните страни не се занимават с подобни дейности - има си съответните канали за социални дейности. Г-н министърът е явно доста зле с материала за да прави подобни грешки.
28 Декември 2006 11:14
"...който има над 50 научни публикации в наши и чужди списания."
Мдаа, явно нивото е спаднало, щом с 50 статии (обаче не се казва колко от тях са в български списания) вече си станал професор.
28 Декември 2006 17:24
Степените на простотия и идиотизъм:
просД,
по-просД,
най-проЗД,
много по-проЗД,
съвсем най-проЗД,
FL
1 FL - галактическа мярка за простотия и идиотизъм;
28 Декември 2006 17:30
между другото нашите задръстени управници и най-вече оня ухиления на снимката отдясно на девойчето, забравили да искат пари за наука от присъединителните фондове на ЕС. Румънците май поискали докъм милиард. А нашите оти са много окумуж взели, че забравили. Те какви грижи имат само да се показват и да се кипрят пред медиите, как ще се сетят за такива работи.
28 Декември 2006 17:45
Сега, като чета това заглавие, не мога да преценя кой е неграмотникът в случая - цитираните учени ли (което не ми се вярва), министърът ли наш, или журналистът, дето преразказва нещо, което не го е разбрал. Мисля дето да е третото лице.
В последните 2 т.нар. рамкови програми на ЕС, който спечелил - спечелил, ама това не е целокупното българско нАучно общество, а определен научен колектив поради научни качества. Та сумата на нар. грант, дето някои си мислят, че е ей така, парици на куп, правете си ги квото щете, се разбива много стриктно за нуждите на конкретната работа за конкретния колектив в конкретния проект.
Там има и пари за заплати, никак не са малко, остаряли мои сведения са, че слагахме по 1600 евро човекомесец труд, но от него се вадят данъците и осигуровките. Това, ако човекът в проекта работи цял месец само за него. Понеже това естествено не се случва, реалното число на месечно възнаграждение за проект можеше да възлезе и на 1000 лв., и повече дори. То зависи от това, колко човекомесеца труд са преценили европейските грантоотпускатели, че следва да се вложат от българска страна. Други разходи, които влизат в гранта, са пътувания, разпространение на информация, оборудване и други подобни, башка т.нар. отчисления за Института ти, обикновено възлизащи на 20 процента от цялата отпусната сума.
Е, откъде да се вземат тия пари, да се отпуснат на българските учени?
От волни пожертвования, събирани от тез, дето наистина са си заработили допълнителна заплата за участие в конкретна работа и с конкретни постижения ли?
Дайте да дадем, другари, от всеки грант да резнем по резенче, та да нахраним всички. От кой грант, от кое перо точно - това ще реши държавна комисия, оглавявана от министерството. И на кои ще се разпределя също министерството ще реши - тия, дето са съседи по етаж ли, по сграда ли, на институтите в района ли, или пък в Отделението - работа за решаване и разпределяне - бол. , те чиновниците това го могат.
Е от таквиз неграмотници, които си тълкуват така тралала нещата, повече от половината от грантовете остават неоползотворени. Щото хабер си нямат от механизма на финансирането, дето е чак накрая. А за началото - как да предложиш проект, какъв, как, с кого, това са отекчителни подробности, наистина. Важното е паре да има и да има как да се похарчат, ура, другари!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД