Част от спечелените грантове по различни европейски научни проекти да се заделят и да отиват към заплатите на българските учени, призоваха проф. Ваньо Митев и н.с. I ст. д-р инж. Весела Кръстева. Двамата бяха наградени от министъра на образованието Даниел Вълчев за особен принос в българската наука. Проф. Митев работи в областта на медицинските науки и има създадена школа в сферата на клетъчната сигнализация, която е единствена по рода си на Балканите. Д-р Кръстева пък е сред създателите на нов вид дефибрилатор за бърза помощ.
"Да се работи за 200-300 лв., и то на световно ниво, е утопия", обясни проф. Митев, който има над 50 научни публикации в наши и чужди списания. Според него заделянето на средства от грантовете, с които да се заплаща допълнително на младите ни учени, е добър стимул, за да не "изтекат" те зад граница, въпреки че и парите по грантовете били лимитирани. "Добрите деца отиват в елитните гимназии, оттам в елитни университети, оттам ги взимаме ние, обучаваме ги, след което в чужбина ни ги взимат за 2-3 хил. долара на месец", каза още проф. Митев.
Според образователния министър Даниел Вълчев спадът на авторитета на учените е световен процес и България трудно ще се противопостави на това. "През първата половина на XX век над 70% от носителите на Нобелова награда са от европейски научни образователни институции. Този процент бе спаднал до 19 на сто, а на последните Нобелови награди намаля още повече", каза Вълчев. Във връзка с повишаване имиджа на учените ни конкурсът на просветното министерство на тема "Съхраняване на българското културно наследство" следващата година ще се повтори в рамките на фонд "Научни изследвания".