Въпросите около писмото, написано в ареста от бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, около което бе намесено името на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, не се изясняват, а се умножават.
И вчера не стана ясно нито до кого е било адресирано писмото с нареждания за опериране с парите на Димитров и за търсене на помощ, нито как то е попаднало в ГД "Борба с организираната престъпност" на МВР, откъдето е предадено на прокуратурата. Освен това се оказа, че има и съществени различия между цитатите в пресата и варианта в прокуратурата. Заради това наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов обяви, че е разпоредил проверка как депешата се е озовала в медиите. Става дума за публикации в "Атака", "Уикенд" и сайта "Всеки ден".
"Най-вероятно става дума за изпаднала кореспонденция. Не е намерено при обиск и претърсване", с недомлъвки обясни появата на писмото Джамбазов. Той не пожела да уточни какво се има предвид под "изпаднала", но бе категоричен, че не става дума за прихванато от службите писмо и "тайната на кореспонденцията не е нарушена". По думите му писмото е предадено на прокуратурата от ГДБОП преди 2-3 месеца.
Джамбазов обясни и какви са разликите между двата варианта на писмото. Манипулациите във варианта за медиите били свързани преди всичко с имена. В "оригинала" Р.Овч. се споменавал веднъж - "Какво стана и с помощта от страна на Р.Овч.!", а в медийния вариант - два пъти. Вторият път е - "Могат ли да стигнат до истинските собственици, т.е. ако излязат, че зад фирма Х, У, Z стоят Р. Овч. К. Г., Кол. В.?".
Вероятно след празниците министър Овчаров ще бъде викан на разпит, потвърдиха пред "Сега" магистрати. Валентин Димитров обаче още не е разпитван във връзка с писмото. От държавното обвинение продължават да твърдят, че нямат данни някой да е стоял над Димитров.
Не стана ясно дали прокуратурата възнамерява да търси неизвестния адресат на писмото, който би ги отвел до хора с влияние и възможност да помогнат на арестанта, ако е истина написаното от него.
На писмото в прокуратурата вече била направена графологична експертиза и е ясно, че то е писано от обвинения в пране на пари и укриване на данъци Валентин Димитров. Сега графологична експертиза ще бъде направена и на "медийната" версия.
"Последният епизод от поръчковата кампания срещу мен вече минава всякакви граници", обяви в специално изявление министърът. Пресслужбата на Министерството на икономиката и енергетиката разпространи копие на ръкопис на Валентин Димитров, изпратен за коментар до Румен Овчаров на 7 ноември от в. "Земя". В този вариант много от имената и цифрите са заличени. От пресцентъра обясниха, че така са го получили от "Земя".
Столичният кмет Бойко Борисов, който отдавна е в конфликт с Овчаров заради аферите в "Топлофикация", бързо коментира, че Овчаров "се е усетил, че всичко е ясно на прокуратурата, и затова се опитва да бяга пред вятъра". Според Борисов прокуратурата е трябвало да съобщи за писмото много по-рано, а правителството също е знаело какво се случва.
МУТАЦИИ
Пресслужбата на Министерството на икономиката и енергетиката разпространи копие на ръкопис на Валентин Димитров, изпратен за коментар до Румен Овчаров на 7 ноември от в. "Земя". Писмото е подписано от издателя на "Земя" Светлана Шаренкова и е пратено и до главния прокурор Борис Велчев и МВР шефа Румен Петков.
В тази версия Валентин Димитров зове неизвестния адресат да търси за помощ Р. Овч., Руен Панчев, Цецо Вас., Ангел Станков, Лъчо. "Какво става с помощта на Р. Овч. Той прави точно обратното??", пише в писмото. Там има и два пасажа, в които имената очевидно са заличени: "Свържете се с Лъчо и идете при ………… Той има добри контакти в прокуратурата и беше обещал да ми помага!"; "Могат ли да стигнат до истинските …… т. е. ако излязат, че зад фирми X, Y и Z стоят ……………"
Някои медии обаче очевидно разполагат с друг, по-пълен вариант на писмото на бившия шеф на "Топлофикация", където няма заличени редове и имена. "Могат ли да стигнат до истинските собственици, т.е. ако излязат, че зад фирма Х, У, Z стоят Р. Овч. К. Г., Кол. В.?", пита Димитров в цитирания от сайта "Всеки ден" вариант. Според електронното издание човекът с добри контакти в прокуратурата, който бил обещал да помага, е Красимир Георгиев, собственик на фирма "Фронтиер". Георгиев има обща компания и с майката на Валентин Димитров - Цеца. Тя също е обвиняема по делото за пране на пари.
От разпространения вариант личи, че адресатът на писмото е човек, който може да оперира свободно с всички банкови сметки и финансови документи на Димитров.