Депутатите излязоха в коледна ваканция, без да приемат няколко закона и един кодекс, свързани с евроинтеграцията. По план нормативните актове трябваше да се гласуват от парламента до края на годината. Сред тях са някои от най-спорните закони, чиито проекти предизвикаха вълна от недоволство или скандали в управляващата коалиция. На второ четене не са разгледани Гражданско-процесуалният кодекс (ГПК), законът за безмитната търговия, законите за медицинските изделия и за лекарствата и законът за избиране на народни представители в европейския парламент.
До пленарната зала пък още не са стигнали поправките в закона за местните избори, които отлежават в деловодството от август 2005 г. Те уреждат правото на българските граждани да гласуват за кмет и общински съветници на всеки европейски град и село, както и на европейците да гласуват у нас. За вот в чужда държава се изисква разрешително за постоянно или продължително пребиваване и писмено заявление, депозирано най-късно 40 дни преди вота. Регламентира се и правото на българите да се кандидатират за органи на местна власт на територията на ЕС.
Проектът на Министерския съвет за изцяло нов ГПК предизвика остро недоволство заради множеството спорни моменти. Той беше приет на първо четене преди три месеца, но бе върнат за доразглеждане в специална работна група.
На първо четене минаха двата проекта за избиране на евродепутати - на МС и на Надежда Михайлова. И двата съдържат принципа на уседналост, който би прекратил т.нар. "изборен туризъм" и неминуемо ще станат обект на коалиционни спорове.
По-добри времена чака и законът за безмитната търговия, който трябва да закрие фрийшоповете по границите ни.
Парламентът прие на второ четене текстове от новия закон за лекарствата, който трябваше да влезе в сила от 1 януари. През комисия обаче още не са минали най-спорните моменти от нормативния акт - кой ще има право да е собственик на аптека и как да се определят цените на лекарствата. Според депутати още няма консенсус в тройната коалиция по тези текстове.
Евроинтеграционният закон за медицинските изделия изобщо пък не стигна до комисия и пленарна зала за второ четене.
В края на годината председателят на парламента Георги Пирински отчете, че НС е приело 115 закона, свързани с евроинтеграцията, от общо 198 нормативни акта за годината.
|
|