В първия работен ден след Коледа спецзвеното към Софийската градска прокуратура повдигна обвинение срещу бившия шеф на държавния резерв Димитър Димитров за престъпление по служба. Димитров е третият началник на агенцията, срещу когото се повдига обвинение.
До 5 г. лишаване от свобода е наказанието за превишилите служебните си задължения с цел да извлекат изгода за себе си или други лица. Наказанието може да скочи до 8 г., ако са настъпили значителни вредни последици.
Димитър Димитров е обвинен за сключен договор за доставка на 9000 т гориво с ниско съдържание на сяра. "Няма нещо, което да не мога да докажа и да няма документи за това", заяви Димитров пред "Сега". Досега той не е бил викан и разпитван в полицията или в следствието. "Мирчо Циганина, срещу когото поисках образуване на дела за източване на резерва, никой за нищо не търси. Всичко е политика", коментира уволненият шеф.
Димитров беше освободен от МС на 22 юни т.г. Предложението дойде от вицепремиера Емел Етем, под чиято шапка мина агенцията от началото на годината. Тя обвини Димитров в нарушение на бюджетната дисциплина и сключени договори за сума, която надвишава годишния бюджет на резерва двукратно. Етем обяви, че Димитров е погазил закона за обществените поръчки и като е купувал запаси за резерва чрез борсата. Тогава тя го упрекна, че по този начин някой е взимал комисиони.
На свой ред Димитров обвини Етем в партийно покровителство над фирмите на ДПС, които търгуват с резерва. Той обясни, че тези количества горива са изискване на ЕС, и договорите са били сключени, преди парламентът да ореже бюджета му.
Преди Димитров прокуратурата прати на съд предшественика му Йовчо Йовчев. А на другия бивш шеф на резерва Станислав Копаров беше повдигнато обвинение за престъпление по служба. Съпругата му Искра Копарова е зам.-министър на регионалното развитие от квотата на ДПС. По делото срещу Копаров е обвинен и Мирчо Петков-Циганина.
Междувременно стана ясно, че преди седмица държавният резерв е купил на Русенската стокова борса няколко хиляди тона захар на цена 1062,50 лв./т. От борсата отказаха да уточнят количеството, но според неофициална информация на "Сега" става въпрос за 8000 т. Това означава, че за захарта са платени около 8,5 млн. лв. Вместо да се купува захар, от която агенцията няма нужда, по-добре да се плати горивото и да се купи зърно, коментираха служители от резерва. Брокери от другите стокови борси са алармирали Държавната комисия по стокови борси и тържища, че при обявяването на заявката не е спазен 7-дневният срок според ЗОП, за да бъде разгласена обявата, а сделката е станала още на следващия ден.
Държавният резерв вече не купува зърно през трите борси у нас, след като излезе на пазара за около два месеца с оферта за над 60 000 т и вдигна цената от 225 до 255 лв/т. без ДДС, обявиха брокери.
Олигархията не може да прочисти сама себе си. Всеки, който някога е бил част от нея, винаги си е част от нея, както и да изглежда сега. Промяна може да дойде само с външен за олигархията натиск. Източниците на този натиск са 2 – външен изобщо за държавата – например ЕС, или външен за кастата на привилегированите – това са обикновените граждани имащи (все пак) право на глас… ..
(Подход към промяната на Добри Божилов – кандидат за евродепутат)