Цял свят знае колко е добре да се мисли и постъпва позитивно. Към това естествено принадлежи пренебрежението към опасностите, които произтичат от позитивното мислене. Те са опасности от оглупяване. Напоследък има предостатъчни основания да им се обърне внимание.
Темата ни връща към родоначалниците на Новото време - спокойно, не са тези, за които си мислите, а Френсис Бейкън, Рене Декарт, Яков Бьоме. Те учат, че очакването на зли изненади държи будно съзнанието, докато бодрият оптимизъм е пряк път към неуспеха. Нещо повече - съзнанието трябва винаги да е сигурно, че идват злини, за да е подготвено при тяхната поява. Не ги ли вижда, следва да си ги произведе. Така се ражда свободното въображение, което преиначава света и влага в него много по-различни и вероятно по-опасни свойства от онези, които се явяват като природа. Впрочем не е случайно, че за свободното въображение винаги интересни са били крещящите ужаси на ада, а не тихите блаженства в рая.
Накъсо - мисленето за злото е основна характеристика на интелигентното съществуване. Умният никога не е изненадан. За неговата сигурност отговаря добре развитата трансцендентална рекогниция, т.е. предвиждането и разузнаването в скритата отвъдност. В нея особено място имат границите, зад които стоят чудовищни немислимости. Но и те трябва да бъдат въобразени, за да не ни изненадат някой ден и да ни унищожат,
както си стоим позитивни и ухилени
Оттук - за да стане актуално - може да се свърне към нашенското всекидневие с всичките му изненадващи избори, атаци, боклуци и батаци току пред прага на съюза от богати, справедливи и красиви потомци на Бейкън, Декарт и Бьоме. Така класическата методика на разумните трансцендентални идеалности, където задължително има място и за невъзможни изненади, ще се окаже по-полезна от призоваванията да се мисли най-доброто...
Това и щях да направя - да свърна към всекидневието и неговата актуалност.
Но дойде нещо по-важно и по-съдбовно за трансценденталния идеализъм.
Умря Иван Софрониев Стефанов. Тридесет години той се занимаваше само и единствено с историята на класическата европейска философия, която преподаваше в Софийския университет. През тези години надали е имало по-авторитетен и по-човечен преподавател от него по този предмет у нас.
Иван умря от рак на белия дроб в мъки и очакване да види последната си книга "От Имануел Кант до Николай Хартман". Тя е сбирка от малки работи, събрани от неколцина приятели.
Книгата излезе в деня на смъртта му
С прегърбената от болестта фигура и с изпитото лице накрая той изглеждаше като въплъщение на Кант и Фихте. За тях написа четири образцови книги. Сам беше научил немски дотам, че преведе ранните съчинения на Кант, "Наукоучението" на Фихте и "Философия на правото" на Хегел. Книгите и преводите са тежки - и като обем, и като съдържание. Със сигурност не са интересни, както не е интересен и трансценденталният идеализъм. Че и защо? - все става дума за отвъдности от типа на моралния дълг на човека пред човечеството, активното полагане на Аз-а, нравствената идея в държавата, истинското гражданско общество. Рядко авторът прилича на книгите си. Тук обаче имаме пълно съответствие.
Иван беше сух и свит човек, трудно допускаше когото и да е било до себе си, освен родителите си, към които се отнасяше с преклонение. Те бяха бедни и почти неграмотни, губеха се в София, когато му идваха на гости от Роглец, Видинско. Споменаваше за една от малкото си срещи с разкоша - обедите в ученическия стол, където се впечатлил от десерта. Случайно срещнал у Кант идеята за човека като цел сама за себе си, а не средство за други неща и твърдо решил да учи философия.
В изпълнението на това решение трябвало да се откаже от всичко друго, за да има смисъл животът му.
Аскетизмът обаче не беше поза
Затова живееше сам в гарсониера, чието обзавеждане се свеждаше до маса, няколко стола, котлон и рядко работещ черно-бял телевизор. Нямаше почти нищо - два-три панталона, три-четири ризи, две сака, шлифер и пуловер. Пушеше много. Понякога пиеше - обикновено ракия, правена от родителите му. И в това виждаше изпълнение на синовен дълг към старите. Имаше много книги. Все по история на философията. Говореше тихо и притеснено, за да не накърни с нещо другите. Пишеше с калиграфски почерк, преписваше на машина, напоследък се мъчеше с компютър. Макар да беше най-известният тълкувател на Кант у нас, който вижда просвещението в публичната употреба на разума, се пазеше от широка публичност. Добре виждаше, че публиката априори не може да бъде просветена по друг начин освен с позитивни примери, а той очевидно не се броеше за такъв. Обществената му активност бе съответна - председателстваше Кантовото общество в България - шепа хора, обсъждащи условията на познанието, трансценденталната аперцепция и силата на въображението. Както и да ги погледнете, теми отвъдни, какъвто отвъден беше и Иван, с чиято смърт правим още една стъпка към изчезването на оня дух, който носи живеца на европейското Ново време: тъкмо заради интелигентността си струва да се мисли, живее и постъпва понякога не "като цял свят".
Дано да отиде в рая.
Няма ли да се намери обаче кой да преведе Malleus Maleficarum на български?