:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,680
Активни 597
Страници 20,554
За един ден 1,302,066

Изложбата на Божков в НИМ ще се забави

Велислав Николов
Много от средновековните обеци, конфискувани от Бузата, са в чифтове, с каквито досега НИМ не е можел да се похвали.
Изложбата на Васил Божков "Великолепието на България", която веднага след Брюксел трябваше да бъде подредена в НИМ, ще се забави с няколко дни, съобщи проф. Божидар Димитров. Откриването беше предвидено за днес. От Брюксел обаче предметите се върнали с леки повреди. "Доколкото знам, някои от 40-те експоната са с дребни драскотини заради пренасянето им", каза проф. Димитров. По думите му повреждането на паметници на културата при транспортирането им от едно място на друго се случва често.

Колекцията на собственика на "Нове холдинг" предизвика поредната дискусия за статута на частните сбирки. "Частното колекционерство се насърчава още от 1983 г., с поправка в закона от 2005 г. то отново е разрешено, но няма правилник, който да указва как става това", обясни проф. Николай Овчаров вчера. Според него у нас вече има стотици регистрирани частни сбирки, но все още малко колекционери се решават да извадят предметите си на светло заради законовите неясноти. От МК съобщиха, че до момента в регионалните музеи са регистрирани 450 находки. Никой обаче не дава отговор на въпроса това прави ли ги легални.



НА РЪБА НА ЗАКОНА

Колекция от скитски златни апликации изложи преди дни НИМ. Сбирката се пази от 7 години във фонда на музея, но нейната автентичност все още е обект на спорове. Срещу човека, който през 1998 г. я е продал на музея, все още тече следствено дело за измама. Става дума за пловдивския общински съветник и бизнесмен Димитър Костов. "Ако в крайна сметка се потвърди, че експонатите са фалшификати, ще ги махна - от това не е застрахован никой музей в света", каза проф. Димитров. Димитър Костов твърди, че е купил златото от иманяри, които се канели да го продадат зад граница. Само 6 от предметите са купени от НИМ, останалите са отнети на прекупвача от полицията.

В НИМ е изложена и колекция средновековни български накити от злато, сребро и стъкло, конфискувани от крупния иманяр Митко Станков-Бузата. Около 9880 предмета, иззети от Бузата, са притежание на НИМ, каза Божидар Димитров.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Някои от ценностите съвпадат с тази оригинална матрица, изтъква Димитър Костов в подкрепа на твърдението си, че са автентични.
3
3086
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
16 Януари 2007 08:15
изложбата да нарекат"крадените богатства на българия"
16 Януари 2007 11:17
Ми не са честни комунягите. На червения спонсор Черепа колекцията си седи непокътната, а на Бузата конфискувана. Какво пречи на полицията да конфискува и череповата колекция. Отговор - топлите връзки на управляващата комунистическа върхушка с черепите.


А професорът със знаковото име Овчаров лъже, че "Частното колекционерство се насърчава още от 1983 г. ..."


Забравил е другаро учЕн, че според правешката конституция в НРБ-то нямаше такова животно като частна собственост, понеже последната пораждаше експлоатация и прочие идиотщини. Разрешаваше се най-много лична собственост, ама професорът некъде е проспал развития социализъм та се цепи неподготвен.
16 Януари 2007 12:06
оЛо, мненията ти все повече ми аресват!
Так держать!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД