:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,628
Активни 521
Страници 20,502
За един ден 1,302,066

Мажоритарният вот за евродепутати с условие

БСП иска пропорционалната листа да е в сила след определен процент гласували, СДС предлага поправка, която удря Борисов и Сидеров
"Трябва да се помисли за определен праг, от който преференциалната листа за евродепутати да влиза в употреба", обяви депутатът от Коалиция за България Мая Манолова пред "Сега". Тя обясни, че за да се приложи мажоритарният елемент, е необходимо да има регламентиран процент от избиратели, които са използвали правото си да преподреждат кандидати в партийната листа. Това предложение ще направи БСП при второто четене на закона за избор на евродепутати.

Идеята е да не се изкривява волята на избирателите. "Примерно ако за една партия са гласували 100 000 души и само 100 от тях са се възползвали от правото си да преподредят листата, това означава, че останалите са съгласни с партийното предложение за подредба", допълни Манолова. Това налагало извода, че в този случай няма нужда от промяна. Тя даде за пример следната ситуация - ако 20% от пусналите бюлетина за определена партия са упражнили правото си на пренареждане, тогава да стават размествания в листата. И понеже левицата предлага гласоподавателите да имат право само на едно преподреждане, това значи, че 20-те процента от гласувалите за БСП трябва да са посочили един и същи човек, който да иде по-напред в листата. Иначе няма пренареждане.

Червените са срещу интегралната бюлетина и срещу ограничението на НДСВ - за изборите да гласуват само живеещите на територията на ЕС български граждани.

СДС пък поиска избраните вече за евродепутати да не могат да се отказват в полза на следващия в листата. Такова предложение вече е внесено от Надежда Михайлова. Идеята е да се прекрати порочната практика за подмяна на вота, в която водачът само "издърпва" листата. На практика това ще удари по партиите на Бойко Борисов и Волен Сидеров.

За разлика от БСП Михайлова предлага избирателят да има право да посочи две имена, които да отидат на по-предни места в листата. Бившият син лидер не се отказва и от интегралната бюлетина. "Опасенията, че общата бюлетина ще стане прекалено голяма, са неоснователни", обясни математикът проф. Михаил Константинов. Според него, даже ако на вота участват 25 партии с пълни листи от 18 кандидати, имената могат да се поберат на лист с размер А3.

---

ПРОГНОЗА

Изборите за евродепутати ще останат извън основните дискусии на обществото, прогнозира социологът Юри Асланов. Според него във вота ще участват най-вече твърдите ядра на партиите, като само пет от тях ще успеят да вкарат свои представители в ЕП. Подредени по броя на гласовете, това ще са БСП, ГЕРБ, ДПС, "Атака" и СДС.
1
1722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
16 Януари 2007 12:46
Само СДС заслужава евродепутати!
Та нали именно Петър Стоянов беше лицето на евроинтеграцията на България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД