"Трябва да се помисли за определен праг, от който преференциалната листа за евродепутати да влиза в употреба", обяви депутатът от Коалиция за България Мая Манолова пред "Сега". Тя обясни, че за да се приложи мажоритарният елемент, е необходимо да има регламентиран процент от избиратели, които са използвали правото си да преподреждат кандидати в партийната листа. Това предложение ще направи БСП при второто четене на закона за избор на евродепутати.
Идеята е да не се изкривява волята на избирателите. "Примерно ако за една партия са гласували 100 000 души и само 100 от тях са се възползвали от правото си да преподредят листата, това означава, че останалите са съгласни с партийното предложение за подредба", допълни Манолова. Това налагало извода, че в този случай няма нужда от промяна. Тя даде за пример следната ситуация - ако 20% от пусналите бюлетина за определена партия са упражнили правото си на пренареждане, тогава да стават размествания в листата. И понеже левицата предлага гласоподавателите да имат право само на едно преподреждане, това значи, че 20-те процента от гласувалите за БСП трябва да са посочили един и същи човек, който да иде по-напред в листата. Иначе няма пренареждане.
Червените са срещу интегралната бюлетина и срещу ограничението на НДСВ - за изборите да гласуват само живеещите на територията на ЕС български граждани.
СДС пък поиска избраните вече за евродепутати да не могат да се отказват в полза на следващия в листата. Такова предложение вече е внесено от Надежда Михайлова. Идеята е да се прекрати порочната практика за подмяна на вота, в която водачът само "издърпва" листата. На практика това ще удари по партиите на Бойко Борисов и Волен Сидеров.
За разлика от БСП Михайлова предлага избирателят да има право да посочи две имена, които да отидат на по-предни места в листата. Бившият син лидер не се отказва и от интегралната бюлетина. "Опасенията, че общата бюлетина ще стане прекалено голяма, са неоснователни", обясни математикът проф. Михаил Константинов. Според него, даже ако на вота участват 25 партии с пълни листи от 18 кандидати, имената могат да се поберат на лист с размер А3.
---
ПРОГНОЗА
Изборите за евродепутати ще останат извън основните дискусии на обществото, прогнозира социологът Юри Асланов. Според него във вота ще участват най-вече твърдите ядра на партиите, като само пет от тях ще успеят да вкарат свои представители в ЕП. Подредени по броя на гласовете, това ще са БСП, ГЕРБ, ДПС, "Атака" и СДС.
Само СДС заслужава евродепутати!
Та нали именно Петър Стоянов беше лицето на евроинтеграцията на България.