:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,789
Активни 700
Страници 4,719
За един ден 1,302,066
Анали

Националният исторически музей трябва да се върне в София

Сградата на Народното събрание може да приюти експозицията, а заедно с двете големи галерии, Народната библиотека и университета се оформя изключителен ансамбъл
Снимка: "Сега"
Историческата сграда на Народното събрание вероятно ще приюти Националния исторически музей, а депутатите ще се преместят в бившия партиен дом, който вече е почти ремонтиран. Такова предложение вече депозираха депутатът Николай Кънчев и група народни представители от БНС.
Повече от година много упорито една мълва се търкаляше из общественото пространство. След това с половин дума, почти между редовете, се появиха няколко писани и изречени слова, а миналата седмица цяла комисия в Народното събрание извади мълвата на светло.
Има идея Националният исторически музей да получи историческата сграда на Народното събрание, след като то самото се пренесе окончателно в бившия Партиен дом. Там преустройствените работи са практически завършени с изключение на зала "Света София", която е вероятно да стане пленарна зала, ако в такава не се превърне дворът на сградата. Не е за вярване, но бавно, полека, а и много тихо огромната сграда беше обновена отлично.
Би могло да се предположи, че това ще бъде компенсация за

несправедливото и недалновидно изолиране на НИМ отвъд Околовръстното

А и възможност за много повече хора при по-малко разходи и по-често да се радват на музейната експозиция. Близостта на Софийския университет, на Художествената академия, на Народната библиотека би дало възможност на студентите и преподавателите редовно да провеждат специализираните занятия в музея. Което те и сега правят, но едва ли толкова често, колкото им се иска. Заедно с Галерията за чуждестранно изкуство и бъдещата сграда на Националната художествена галерия би се оформил изключителен ансамбъл. На едно място посетителят би могъл да види голяма част от най-ценното, което предлагат българските музеи и галерии. И като прибавим храм-паметника "Св. Ал. Невски" и църквата "Св. София", ще се получи цялостен и напълно завършен, възможно най-атрактивен туристически продукт.
За да не се повтарят грешките от миналото, когато НИМ бе преместен в една великолепна сграда (Дом № 1 в "Бояна"), строена обаче с друга цел и неподходяща за музей, трябва да бъде даден отговор дали сградата на Народното събрание е добро решение за НИМ. Това вероятно ще подпомогне и съответните органи, които трябва да вземат окончателното решение.
Сградата на Народното събрание е разположена на 3723 кв. м. Планово позволява разгръщането на музейна експозиция, която при пълно използване на съществуващите зали, кабинети и помещения без ограничения би била по-голяма от площта, на която е разположена експозицията на НИМ в "Бояна". При това - значително по-удобно от музейна гледна точка. Може би не е за вярване, но е възможно да се създаде една доста модерна експозиция. Разбира се, биха се наложили някои промени, за да бъде напълно приспособена за музейни нужди, но тези промени не биха засегнали качествата й като паметник на културата с национално значение. Разбира се, би се наложило и направата на конструктивна оценка, която ще покаже къде какви тежести сградата може да понесе.
Големият проблем обаче е къде ще се осъществяват останалите музейни функции - къде ще се разположат работните кабинети, фондохранилищата, лабораториите и още цяла редица специализирани музейни звена в НИМ. Абсолютно съм уверен, че архитектурно и финансово този въпрос може да бъде решен с лекота при наличие на решимост. Може би в тази връзка е добре мъничко да почака започващото мащабно

преустройство и строителство на територията на Художествената академия,

за да може тази толкова важна част от градския център да получи цялостно архитектурно решение.
Май най-накрая Националният исторически музей няма да намери постоянния си дом? Имам смътното усещане, че тези, от които това зависи, вече са взели необходимото решение.
Националният исторически музей е създаден през пролетта на 1973 г. Първите назначени сътрудници (от 1974 г.) са току-що завършили Историческия факултет на Софийския университет девойки, но също и няколко утвърдени специалисти от музеите в страната, от СУ и БАН. Временно на музея е предоставена първата сграда на столичното кметство на ул."Гурко". Малък и нестабилен, първият дом на НИМ го приютява само за 2 години. Пръв директор на музея е чудесният учен и изключителен човек проф. Страшимир Димитров. При управлението на кмета Янчулев сградата, паметник на културата, е красиво взривена, за да бъде издигнат бизнес център, а днес - хотел. След построяването на големия комплекс от сгради на посолството на СССР в България през 1976 г. НИМ се настанява в освободената историческа сграда на руското и съветско посолство на ул. "Московска". Тук вече има работни помещения, фондохранилища, разработват се планове за изложби и постоянни експозиции, организират се научни експедиции. Сградата обаче е строена през 1880 г. специално за посолство, а не за музей, малка е и не може да издържа големи натоварвания. Напълно ясно е, че това настаняване е също временно, докато се подготви същинската музейна сграда. Такава наистина се проектира на мястото на старата зоологическа градина - достатъчно голяма за истински национален музей, П-образна, отворена към Паметника на съветската армия. Мястото и днес е отредено за НИМ по действащия Генплан на София.
Но новата зоологическа градина не е готова - завършена е през 1981 г., а наближава честването на 1300-годишнината на българската държава. По инициатива и с личното съдействие на Л. Живкова НИМ

получава 2 етажа от Съдебната палата

- сграда, сякаш специално строена за музей - здрава, просторна, с изключително въздействаща фасада. На всичко отгоре - в историческия център на един от най-важните антични и средновековни градове в Европа. Този път се местят не само бюра и папки, но и над 100 000 експоната. За три години е изградена великолепна експозиция, открита на 3 март 1984 г., която можеше да служи едновременно и на обикновения посетител, и на любопитния, но също на специалистите и студентите. Музеят посреща стотици хиляди гости всяка година. Не се стига до предвиденото усвояване на останалата част от сградата поради събитията след 10 ноември 1989 г., когато на никого, ама наистина на никого не му беше до музеи.
И така чак до 1999 г., когато на НИМ е дадена сградата на Дом №1 в резиденция "Бояна". За да бъде преместването правилно осъществено, е сменено ръководството на музея. Чрез добре подготвен конкурс е доведено ръководство, което има за задача единствено да осъществи преместването, като предотврати изяви на недоволство. Няколко всекидневника, включително и в. "Сега", подробно обясняваха безумието на идеята, но тези опити се сблъскаха с безразличието на общественото мнение. В резултат на преместването достъпът на посетители до музея е затруднен, тъй като на практика той е извън интензивно обитаваната градска територия на София. Експозиционните площи намаляха повече от три пъти - от 10 200 квадратни метра на малко над 3000. За да бъде обосновано едно изначално незащитимо решение, тогавашното ръководство на Министерството на културата фалшифицира тези данни. Условията на работа се влошиха силно.
Този път преместването е епично - като при война. Вероятно

така е изглеждало изнасянето на ценностите от Ермитажа

в заплашения от обсада Ленинград. Колони от камиони с витрини и друга музейна мебел заедно с над 600 000 експоната, всеки от които трябва да бъде прегледан, регистриран в няколко документа, застрахован, внимателно опакован, транспортиран, разопакован и отметнат като преместен.
При откриването на новата експозиция тогавашният министър-председател Ив. Костов каза, че това е най-доброто решение, което неговото правителство е взело при цялото си дотогавашно управление. Как ли са изглеждали не толкова добрите им решения?!
С преместването на НИМ в "Бояна" бе пропусната единствената, вероятно за десетилетия напред, възможност България да има голям музей.
Точно по това време музейните началници бяха защитници на тезата, че времето на мегамузеите е отминало. Сигурно никога няма да разбера това от интерес ли беше, по убеждение ли или от най-обикновена глупост. Защото при капитализма, включително и в културата, действат същите закони, както при всеки друг пазар. Все едно една световноизвестна мегакомпания за безалкохолни напитки да се разпадне на десет малки - една за напитка с вкус на портокал, друга - с вкус на лимон, трета - с вкус на сироп за кашлица. Всеки икономист ще ви кажат, че това ще бъде краят на компанията, поне като световноизвестна. Както на всеки пазар размерът не просто има значение, той е жизненоважен.
Въпреки "новаторските" началнически идеи световните музеи не се притесниха и не се разпаднаха. Напротив, въпреки че им е "отминало времето", се развиват все по-добре.
-----------------------


*Авторът е археолог и изразява тук само своето лично мнение, без да ангажира с него нито една институция.
Снимка: Юлиян Савчев
Настоящата сграда на НИМ не само че е отдалечена от града, но и разполага с много по-малка площ, отколкото когато той бе разположен на 2 етажа в Съдебната палата.
Снимка: Борислав Николов
Музеят в годините, когато бе в Съдебната палата. Тогава хиляди българи се наредиха на опашката, за да видят оригинала на История славянобългарская.
36
3158
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
23 Януари 2007 02:38
Съгласен съм с автора и поддържам идеята за НИМ в сградата на НС. Съдебната палата беше страхотно място за НИМ, но все пак си е съдебна палата и уважението към съда след десети налагаше да му се върне. Мавзолея също можеше да остане като част от НИМ или НХГ. Имаше предложение в него да са за постоянно златните съкровища, които миналото лято гледах във Варна. Мавзолея е според мене си беше модерна сграда ар деко, пунтираше Рокфелер център в Ню Йорк, вкл. с мозайката на Д. Узунов, и хармонираше с банката.
*
Но не съм съгласен, че у нас няма голям музей - такъв например е варненския археологически музей ( снимка. Той има доколкото знам 36 или 37 зали на два етажа с над 2100 кв.м. площ плюс открития лапидариум, дето става джаз фестивала. Имат и зала за концерти. Има книжарница и сувенирен щанд, кафене, библиотека, детски музей дето правят кръжоци, там са и фондовете и администрацията. Сградата е доста монументална (девическата гимназия, 1892) и видимо по-голяма от Народното събрание, с парадно стълбище, градина отвън с разни саркофази. За съжаление не са си боядисвали прозорците от 1981 г. и имат нужда от освежаване изобщо. Имат и експонати едно-друго. Предполагам не им липсват посетители.
23 Януари 2007 06:13
А защо да не се построи НОВА сграда?
23 Януари 2007 07:05
При откриването на новата експозиция тогавашният министър-председател Ив. Костов каза, че това е най-доброто решение, което неговото правителство е взело при цялото си дотогавашно управление.

Идеята не е лоша - със сградата на НС да се РАЗШИРИ НИМ и в него да се появяват и експонати от Пловдив$ Варна или Чужденеция$ а на Бояна да останат хранилища$ канцеларии и подобни - лаборатории

23 Януари 2007 07:59
Това с Народното събрание е поредната идиотщина на наш'те имбецили. Аман от болни мозъци! Изобщо не трябваше да вадят НИМ от Съдебната палата.
23 Януари 2007 08:55
A как ще се осигури безопасността на народните представители и височайши чужденци...?!
Идиотско предложение !
Музея трябва да има самостоятелно здание!
23 Януари 2007 08:55
Мястото на музея е в съдебната палата и никъде другаде. Идеята да се изнесе към Самоков беше най-безумното решение. Казвам го защото съм се опитвал да обясня на чежденец къде се намира и как да стигне до НИМ - то е невъзможно.
23 Януари 2007 09:04
,
Горната статия е поредната илюстрация за това, че българите не уважават историята и традициите. Седнал един археолог и измислил да сложи музея в Народното събрание. Преди това Людмила Живкова измисли да го сложи в Съдебната палата. Десетилетия на волунтаризъм и простотия. Дай да местим, да реформираме. Щото сме много умни.
Как досега никому в Лондон, примерно, не му е хрумнало да направи от парламента музей?
23 Януари 2007 09:07
Народното събрание е прекрасно където си е!Сградата е красива!
Народното събрание трябва да се помещава в най хубавата сграда!
23 Януари 2007 09:24
Само при нас Музея е некъде на ...майната си.Човек може да се самоубие ако се опита да стигне до него с градски транспорт
23 Януари 2007 09:36
Попрочетох повече от статията!....Отвратих се!
Комунистическа мегаломания!
Историците през комунизъма са псевдоисторици!Музея ще експонира пропагандни лъжи!
Мръсници!...Да посягат на съдебната палата...на народното събрание
23 Януари 2007 09:50
"На всичко отгоре - в историческия център на един от най-важните антични и средновековни градове в Европа"
Автора малко много преувеличава!От Л.Живкова ли се е учил?
23 Януари 2007 10:12
О.К - да се премести в една от сградите на Народното събрание - но в бившия партиен дом, според мен в момента г-да депутатите разиграват поредната сценка с идеята да се преместят на по широко, ако ги оставим и ще го направят.
Бившият партиен дом е огромна и много представителна сграда и в нея биха могли да се поберат не само НИМ но и поне още няколко безпризорни институции вместо да се ползва за кабинети и гаражи на парламента. Не смятам че сградата която обитават е малка - напротив достатъчна е. Как така досега вече 120 години не им е отесняла а сега - виж ама ние искаме нова.
Сградата на пл.Народно събрание е символична , представяте ли си английския парламент да се премести щото му било тясно.
23 Януари 2007 10:50
Пеко
Много си се запенил бе моето момше. Пък като се запени някой почва да плещи глупости. Пък и сегашната сграда е историческа. Тя е била правителствена по времето на Тодор Живков. Някога, като обявят бТодор Живков за най-успешния ръководител на Нова България, което си е и истината, тя ще има историческо значение.
Има хиляди примери по света, когато исторически сгради са превърнати в музеи. Моя роднина - известна археоложка, която има огромна роля за запазването на археологическите находки в София и която участва в преместването ми казваше, че Съдебната палата не и харесвала зашото е много мрачна вътре.
Идеята не е лоша, ако е осъществима.
Това, което пише Фичо за мавзолея е също вярно, ама нали тогава имахме едно талибани, които за нищо го сринаха. Чудя се защо прокуратурата не се самосезирала за това вандалство.
23 Януари 2007 11:01
да препарират депутатите и да ги изложат и тях в сградата на народното събрание, наред с другите експонати
23 Януари 2007 11:11
А защо не Музеят да иде в партийния дом? Сградата е огромна, тъкмо за музей.
Каменна, солидна, пожароустойчива.
Да не говорим, че ще пасне много добре на новоразкритите амфитеатър и други старини в непосредствена близост.
А Народното събрание да си остане Народно събрание. И ако може да се намали броят на депутатите на половина.
23 Януари 2007 11:19
Пак глупости, пак някой не е в час. Това че толкова години нещастната недържава Булгаристан не можа (или не пожела) да реши проблема с витрината на национално историческото си наследство толкова години е просто поредното доказателство че не го уважава. И защо питам се трябва преместим експозицията на НИМ в сградата на Народното събрание където вижда се с просто око че няма много място? Бояна не е ли част от София? *****

Редактирано от - bot на 23/01/2007 г/ 14:39:47

23 Януари 2007 11:19
да, половината да се препарират и изложат в музея
23 Януари 2007 13:11
Сградата на Народното събрание е разположена на 3723 кв. м. ....
1999 г., когато на НИМ е дадена сградата на Дом №1 в резиденция "Бояна". ... Експозиционните площи намаляха повече от три пъти - от 10 200 квадратни метра на малко над 3000.

На тия май меракът им е само да се местят. И да харчат пари уж за местенето.
Сградата на Народното събрание е прекалено малка.
Огромните фондове на Археологическия музей от римско и тракийско време също стоят нахвърляни на куп под земята. Най-вероятно нарочно, за да не се виждат от наследниците на "славяните".

Най-подходяща е сградата на бившия "Партиен дом", след като й се пооправи фасадата, напомняща за най-срамния ни исторически период.
23 Януари 2007 13:29
TELESHOP

Някога, като обявят бТодор Живков за най-успешния ръководител на Нова България, което си е и истината, тя ще има историческо значение.


23 Януари 2007 14:17
ТЕЛЕСКОП
Каква връзка виждаш между старините на тракийците и славяните не е ясно. И твойта глава е напудрена с глупости.
Повечето от археологическите находки от тракийско време бяха намерени между 60-те и 80-те години и повечето изследвания на траките бяха направени тогава. Тогава се появи и науката Тракология и Институт по тракология май се създаде с Директор до колкото си спомням Александър Фол. Кой и кога е крил тракийските находки според твоите писания. Напротив те бяха преекспонирани тогава.
И защо трябва да ги крият, като траките нямат нищо общо както със славяните, така и с прабългарите. Такива асоциации се явяват само в задръстените ви от глупости глави.
И Педя ти се радва на глупостите, като дете на оная си работа. [/b]

Редактирано от - bot на 23/01/2007 г/ 14:38:44

23 Януари 2007 14:19
Толкова писане, за да разберем колко умен пич е Б.Д. *****

Редактирано от - bot на 23/01/2007 г/ 14:39:05

23 Януари 2007 14:36
По-добър би бил музейният ансамбъл, ако новата история на България се покаже в бившия Партиен дом. Така ще се получи идеален музеен ансамбъл. На две крачки е Националният археологически музей, на половин крачка Националната галерия и Националният етнографски музей. НИМ да си остане с името, но да му се стесни историческия периметър и неговата експозиция да обхваща само българското Възраждане и Нова България. Той трябва да бъде обуздан в името на традиционните, столетни български музеи. Но това ще стане трудно при такъв необуздан директор като ментепрофесор Божидар Димитров.
23 Януари 2007 14:56
Mrx++, на тебе ти се радвам бе душко! Пак си спал у библиотеката на д-во "Г.Кирков". Толко ли няма в Унгария некоя свестна стая за нощуване, та се завираш се там. Толко ли няма някоя унгарка да те приюти, да ти разтуши душата и проветри главата, та да престанеш да ръсиш глупости. Тодор Живков - най-великия управник на България.
Хайде холан! Ще ме умориш от смях.
23 Януари 2007 15:17
Отлична идея! Браво!Българските национални предатели , които вече почти две десетилетия "управляват" България от името на чуждите си спонсори извършиха подлото си дело с преместването на Националния исторически музей, с единствената цел да забият още един пирон в скелето за изтриване родовата памет на българина!Трябва векове да помним кои извършиха това черно за народната ни памет дело.Нека бъдат вечно проклети националните предатели!
23 Януари 2007 15:17
Разгеждал съм музеят поне 10-тина пъти когато беше в Съдебната палата. След преместването му в Бояна не съм ходил нито веднъж Естествено че трябва да се върне в центъра, а къде точно да се обмисли хубаво.
23 Януари 2007 15:45
мястото на музея е в града, на центъра. къде точно - умните глави да решат. преместването на експонатите на кънда-мънда-у-дивото на-майна-си-райна изглежда като опит да се крие историята и да се намали посещаемостта, може би с цел да се оправдае по-честото изнасяне на експозиции в чужбина. или да се направи място за частните колекции на черепа.


Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/01/2007 г/ 15:51:23

23 Януари 2007 15:50
новата сграда в гората е много по-удобна, спор няма, но това предимство се анулира напълно от силно спадналата посещаемост. последния път като отидох (в работен ден, и с гордост си платих входа от 10 кинта за удоволствието) бях поразен от това че на 10-15-те музейни работника се падахме 3-4 посетителя. каква е ползата че всичко е по-добе изложено когато никой не ходи да го види? военно-историческия музей въпреки по-тясното си профилиране сигурно е в пъти по-посещаван

23 Януари 2007 16:21
В интерес на истината Народното събрание е една чудесна идея. И то преди всичко защото действително така ще се оформи един цял кръг от културни институции в непосредствена близост една до друга.
23 Януари 2007 16:31
Не е ли голяма перверзия господа ду..депутатите да искат да се настанят в символа на комунизма в България, Партийния дом? Дето му къртиха сърповете и чуковете, сваляха му петолъчката, палиха го, грабеха компютри и телевизори и го бяха обсадили с палатките на "Града на истината"? Дето бил образец на сталинска архитектура и пр.? И не се намери между тях един Бакърджиев, та да го гътне като мавзолея? Това тяхно желание е още едно доказателство, че нищо не се е променило след 10 ноември. Само дето от една, властовите партии са вече няколко и облагите на властта трябваше да се запазят, за да има за всички. Нито една партийна резиденция, нито една партийна сграда или каквото и да е друго партийно имущество, нито една почивна база на бившата комунистическа власт не се даде за социални домове, за лечение и други народни ползи, както се кълняха в зората на демокрацията. Всичко бе обсебено и се експлоатира само и единствено в полза на ду..депутатските телеса. И сега няма да дадат сградата на НС за музей, ще си я запазят, та да се увековечават на фото в тържествени моменти. А музеят, него кучета го яли, нали му е шеф Божидар Димитров Когато стане шеф някой "наш" човек, може и да си помислят от Бояна да го преместят в Подуяне, например, щото е по-близо пък и има трамвай до там
23 Януари 2007 17:12
Mrx++
Повечето от археологическите находки от тракийско време бяха намерени между 60-те и 80-те години и повечето изследвания на траките бяха направени тогава.
==
И защо трябва да ги крият, като траките нямат нищо общо както със славяните, така и с прабългарите. Такива асоциации се явяват само в задръстените ви от глупости глави.

Ми то човек може да са обръне в гроба си от возмущение, кат чуе такиви неистини!
Маркс да ходи да цуне дедо си Цар Фердинанд отзадека, дека са сети преди 100 годин да открие тръжествено Археологическия музей. Лани му чествахме 100-годишнината. Две години преди откриването на музея, по нареждане на Цара, сите български селени чинно и съвестно са карале с каруците си в София де що намерат камък по нивите - скулптури, колони, капители, капаци на римски гробници и прочие. По време на откриването е имало вече няколко хиляди събрани старини. По тва време иманярството още не е било "дръжавна политика", а и Дръжавна сигурност са е занимавала главно с дръжавната сигурност.

Известно е, че след завръщането на Цара започна направо нова епоха на грандиозни археологически разкрития по сагашните български земи, които беха десетилетия наред подтискани, но сага нема начин да не обрънат световната история в нейния гръчко-еврейски вариант.
Освен блестящите златни находки от халколита и дори неолита, древните тракийски градове и светилища от преди елинската цивилизация, тук требва да отбележим, може би, най-фундаменталното откритие на наще археолози - откритието на пръвата човешка цивилизация в Европа от преди 1 600 000 години, а не както досага са мислеше, че е била на 40 000 до 80 000 годин.
Явно, Фичовата "митохондриална африканска Ева" нещо започва да издиша.

Цара веднага разбра, че възстановяването на Царството може да стане едва след като са възстанови националното самосъзнание и националната идентичност на българете, които длъго време беха подложени на изпитание.
Затва са даде ход на бръзото възстановяване на ключови исторически паметници кат цръквата "Св. 40 мъченици", "Св. Георги", а защо не и Младежкия театър, които много десетилетия наред беха руини.

Кат ходеше по селата, Цара забелеза, че децата в селските училища все още учат по географски и исторически карти, на които освен Съветския съюз и Югославия, друго трудно може да са види. Тва значи, че волю или неволю (пръвото е по-верно) ний продължаваме да возпитаваме комуноидчета в провинцията. Тва никак не е трудно, кат знаем, че и даскалиците им са возпитавани така.
Затва Цара закупи със собствени пари и оборудва 50 провинциални училища с нови големи исторически и географски карти, на които ясно са вижда, кво е останало от "Съветския съюз" и "Югославия".

Марксе,
За да разбереш, кво общо имат траките с българете и "славянете", пръво требва да са саберете с Фичо и да разтълкувате долните стари писания:
(I-ва и II-ра скрити глави на II-то Послание 1:10-11)
"Защото още от времето на онзи потомък на династията на първия Тир, (който се именуваше като баща си), именно от царя Тцер, (защото така се четеше името му на Тракийската реч), се установи и нова династия в Египет, когато Тиракийските кораби пуснаха котва при устието на Нил, дето се и основа първата столица на Египет в Буто. Така Тракия даде началото на първата династия в Египет и оплоди оплоди Египет с богатствата на Древната Реч и Писмо. Защото Писмото Тракийско бе от Древната Реч, с онези образни знаци, които са от Едем, които възприеха и стилизираха от по-после всички египтяни ..."

(Йосиф Флавий - древен римски историк от еврейски произход, "Античност на юдеите", книга 1, глава 6:1 (125))
"А Тир, синът на Яфет, нарече народа, над който управляваше - Тираки, но гърците промениха името, наричайки ги Траки"


Редактирано от - другаря Тодар Живков на 23/01/2007 г/ 18:04:47

23 Януари 2007 18:50
"силно спадналата посещаемост..."!! Павлик, не се безспокой бе момче!
Исторически музеи слабо се посещават навсякъде.(Незнам даже колко по света има изобщо такива!)
Вие " културните" комуняги различавате ли история от археология от артистичност?....От пропаганда и фалшификация?
София няма интересни и автентични исторически артефакти да попълни една забавачница!
Комунистическа България няма нито историци нито археолози да организират
музей.Комунистическа България масово е произвеждала лъжци пропагандатори!
23 Януари 2007 20:32
Сега може да се разбере колко прибързано се разруши мавзолеят. Точно в него щяха да се направят хранилищата на НИМ, защото имаше страхотни устройства за вентилация и поддържане на определена температура. А това са изключително важни фактори за едно хранилище на музейни ценности. Защото е крайно време наистина музеят да си дойде в центъра на София.
23 Януари 2007 21:49
Археологически институт с музей на БАН
"В зала Праистория са представени находки от времето на палеолита до късната бронзова епоха. Тук основно внимание заслужават находките от пещерата Козарника, Белоградчишко, които свидетелстват за първоначалното заселване на Европа преди 1 600 000 години. Особен интерес предизвиква колекцията находки от селищната могила Караново, Новозагорско - обект, който е проучван десетилетия от специалисти на Археологическия институт с музей и се е превърнал в своеобразно свидетелство на неолитната и халколитната епоха за цяла Югоизточна Европа."

ДРЕВНА ТРОЯ КУПУВА ЗЛАТО ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ
"Находката от с. Дъбене
От разкопаните до този момент три гробни ями археолозите събраха 15 505 златни елементи от украшения. От тях реставратори успяха да възстановят 7-8 накита. Това са много интересни и сложни като изработка огърлици.
Освен красотата на накитите находката е изключително важна и с информацията за периода, за който не знаехме досега почти нищо. Преди всичко впечатлява огромният брой златни елементи. В България, Средна Европа и източната част на Мала Азия, т.е. нашия географски район, досега са открити само единични подобни находки от по 5-6 елемента. Малко повече са намерени в Троя – няколко стотин, което даваше основание да се мисли, че народите, живели по това време в Европа, са се снабдявали с подобни златни украшения от тези места. Учените смятаха, че Троя е била цивилизационният център, който е имал технологична възможност да добива злато и да го обработва. При това, когато говорим за обработката, бих искал да подчертая, че става дума за много високи технологии за това време. Повечето от откритите елементи са с големина 1 мм и съвременните златари твърдят, че изработката им е възможна само ако се използва лупа. А както знаем, древните не са разполагали с такива.

От намереното става ясно, че този център е бил разположен в българските земи, и то в Централна България - в Карловското подбалканско поле, където и в момента се добива много злато. Това е златоносен район, който тракийските племена са познавали и използвали. Изводът, който може да се направи, е, че цивилизационият център на Европа е бил в българските земи и най-вероятно Троя е купувала златото си от тук.

Тази находка обръща представата за историята на Европа от третото хилядолетие преди Христа, внасяйки в нея нови виждания и нови елементи. Радостно е, че първата високо развита цивилизация в Европа всъщност се е появила не в Мала Азия, а в тази част на Европа, която днес е България."


Най-старото злато в Европа - открито във Варненския халколитен некропол
"Древният свят на хора, обитавали земите на изток от Варненското езеро във времето на късния халколит (около 4500 г. пр. Хр.).

Като се обобщят фактите може да се твърди, че тези племена са създали най-големия и богат некропол в Европа - върху 10 000 кв. м археолозите намират близо 300 гроба, в които е било положено общо 6, 5 кг 23, 5-каратово злато. След задълбочени изследвания учените констатират, че това е най-древното злато на Стария континент. Според някои източници дори в световен мащаб варненското злато не е имало предшественици. Освен изящните златни предмети в некропола са открити и медни съдове, керамични и кремъчни предмети, каменни и мраморни фигурки и черупки от средиземноморски мекотели. Най-вероятно варненските племена са имали традиции в обработката на метали, а черупките подсказват за търговски взаимоотношения със средиземноморските държави.

Скелетът е на мъж, на около 45 години, висок 1, 70 м . На ръцете си носел масивни златни гривни, нанизи от раковини и златни мъниста. Около шията и гърдите мъжът имал пищно украшение от златни пластини и скъпоценни камъни. По всичко личи, че тук е погребан заможен човек, най-вероятно вождът на племето. Явно дори в това малко общество е имало ясно изразена социална диференциация. Тази сложна обществена структура е предпоставка за зараждането на държавна организация. Освен политически, вождът е изпълнявал и религиозни функции. За това свидетелства намереният златен фалос под таза на покойника. Използването на скъпоценния метал за направата му е доказателство, че атрибутът има религиозното значение. Вероятно царят е бил смятан за съпруг на богинята майка, а оттам и покровител на реколтата и плодородието."


23 Януари 2007 22:39
Абе Тодаре Мирмидонски с твоите цитати какво доказа?
Ни в един не видях връзка между траките и пра-българите или траките и славяните. Това, че тоз или онзи е казал нещо си, съвсем не значи, че е вярно. И ти казваш много неща, ама само глупости. Абе вие живеете в някаква паралелна вселена дето фантазията ви се е развихрила.
Педя я си свий показалеца и безименния и със средния си бръкни отзад. Като не може празната ти глава да роди нищо не се обаждай от коневръза.
23 Януари 2007 23:50
И аз да кажа, че ми идеше да ритам задници като преместиха НИМ на майна си райна. Нямам нищо против музея да го върнат където беше. То и без туй правосъдие НЯМА. Но, каквото било-било ... Нека сега бъдем малко логични:


1) За такъв музей си трябва голяма, солидна, но и красива сграда. НС и бившият партиен дом нарушават поне едно от тия изисквания.
2) Трябва да бъде лесно достъпен и на място подчертаващо неговото значение.

Е, ако партийния дом го пооправят архитектурно някак си - може да стане. Но може би най-правилното решение е да се построи нова сграда. Стига сме строили банки и офиси.

23 Януари 2007 23:50
Тодаре, Тодарей, какво му разбира кафата на Марксист от диалектика!
Щом, според него, не може да има някаква приемственост между сегашните италианци и някогашните римлян, изглежда само Марксисти са ги наследили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД