:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,132
Активни 741
Страници 5,062
За един ден 1,302,066
Сметки

Има ли край фарсът "Топлинно счетоводство"?

Законът за енергетиката дава уникални права и на топлофикациите, и на фирмите за дялово разпределение да скубят абонатите
Снимка: Велислав Николов
Една от актуалните тайни на "Топлофикация" е колко енергия е произвела декември 2005 г. и колко декември 2006 г.
Историята се повтаря, но само като фарс. Този афоризъм много приляга на ситуацията с декемврийските сметки за парно в столицата за сезон 2006/2007 г. Необичайно високите сметки при рекордно високите температури през ноември и декември предизвикват същите реакции у управляващите като през зимата на 1999/2000 г. Нищо че става дума за съвсем други хора и за друга политическа сила.

В началото на 2000 г. декемврийските сметки за парно също изненадаха неприятно повечето софиянци, защото бяха с 40-50% по-високи от сметките за предишния декември при положение, че имаше само 10% официално увеличение на цената. След като в продължение на седмици вестниците алармираха, че нещо не е наред, Иван Костов и вицепремиерът му Евгений Бакърджиев взеха нещата в свои ръце. Костов заяви, че няма да позволи хората да се ощетяват по този начин, а Бакърджиев се престара и нареди направо сметките да се преизчислят. След серия от оправдателни пресконференции хората на Валентин Димитров "доказаха", че всичко си било наред. Никой на никого не върна пари, разбира се, но бе натрапен изводът, че проблемите не са в производството и докарването на топлинната енергия до блоковете, а в разпределянето й между обитателите. И бе решено, че единственият лек е експерименталното дотогава топлинно счетоводство да стане абсолютно задължително.

Но днес въпросът е защо бе решено топлинното счетоводство



да се извършва от външни на "Топлофикация" фирми?



Обяснението тогава изглеждаше разумно - техният интерес е енергията да се пести, докато "Топлофикация" иска да произвежда и харчи колкото се може повече. И топлинните счетоводители се настаниха на един пазар за милиони левове, разпределиха си го по неясни критерии и заработиха.

Някои твърдяха, че това е поредното теле, което суче от топлофикацията, но тази система бе легитимирана в енергийния закон и под заплахата от 500 лв. глоба всички абонати се снабдиха с индивидуални уреди по радиаторите.

А за да се решат тежките проблеми на столичната топлофикация, правителството гарантира заем за над 100 млн. евро, с които дружеството започна да купува тръби, абонатни станции, техника. Както се видя 6 години по-късно от разкритията на столичната прокуратура, справили са се нелошо с тази работа. Парите са похарчени, а само половината абонатни станции в столицата са снабдени с автоматика за регулиране на енергията. Парите за другата половина сигурно са в нечии банкови сейфове.

Сега ситуацията пак е толкова





взривоопасна като в първите седмици на 2000 г.





Вярно, че ръководството на "Топлофикация" е в ареста, но сметките за декември са с около 100% по-високи от миналия декември, въпреки че официалното увеличение на цената е само 26.3%. Вярно, че премиерът не взема отношение, но пък икономическият му министър Румен Овчаров посъветва хората да обжалват сметките, а столичният кмет (общината е мажоритарен собственик на топлофикационното дружество) разпореди проверка на фирмите за топлинно счетоводство. Фарсът е, че причините, които докараха преди 7 години фирмите за топлинно счетоводство, сега май ще послужат точно за обратното.

Преди няколко дни кметът Борисов изрече една банална истина - фирмите прилагат неясни формули, по които преразпределят топлинната енергия вътре в сградата. Само че те не са неясни на съдружника му в "Топлофикация София", Министерството на икономиката и министър Румен Овчаров. И не желаят да накарат фирмите за топлинно счетоводство да публикуват формулите се за изчисление, защото били търговска тайна.

Но ако "Топлофикация" сама се заеме с топлинното счетоводство, както предлага Бойко Борисов, формулите със сигурност ще станат нейна тайна.

Това, за което кметът Борисов още не се е сетил да настоява, е да получи отговор на един много прост въпрос. Какво количество топлоенергия е произвела "Топлофикация" през декември 2005 г. и какво през декември 2006 г.? И още - колко абонати са заявили, че се отказват от парно от миналата зима до тази?

Защото, ако примерно през декември 2005 г. са били произведени 8000 гигаватчаса, а през декември 2006 г. - 16 000, е ясно, че толкова енергия е доставена до абонатните станции, топломерите са я отчели и трябва да бъде платена. Няма никакво значение дали конкретният абонат си е включвал радиаторите, или ги е изключил, защото отвън е 15 градуса.

А ако в един блок 1/3 от потребителите са се отказали, правилата сега изискват фирмата да преизчисли техния дял и да натовари сметките на останалите.



Между абонатите има и хитреци,



които си пускат радиаторите, независимо че са обявили, че ги спират. Така просто карат "Топлофикация" и комшиите им да ги кредитират, вместо те да кредитират "Топлофикация". Като свърши отоплителният сезон, половината комшии ще имат да вземат толкова пари, колкото другата половина имат да доплащат. Топлофикационното дружество не дължи лихва за това, че си кредитирал комшиите си цяла зима, но ти дължиш лихва, ако забавиш плащането.

Който иска по-точно определяне на сметките, трябва да мине на помесечно отчитане. Но в такива случаи фирмите за топлинно счетоводство надават вой, че това струва пари, пък и трябва всички в блока да са съгласни, защото няма как на половината радиаторите им да се отчитат всеки месец, а на другата - веднъж годишно.

Такава в момента е системата и за да се промени, трябва да се измени енергийният закон. Впрочем законът бе променен преди няколко месеца и уж контролът над фирмите за топлинно счетоводство бе затегнат.Те трябваше да влязат в специален регистър, ако отговарят на някои задължителни условия. Плюс това бе предвидено да станат подизпълнители на топлофикационното дружество и клиентите да плащат на "Топлофикация", а не на фирмите. Законът не забранява и на самата "Топлофикация" да си създаде фирма за топлинно счетоводство. Даже ще получи всичко наготово, защото на всеки радиатор вече има уреди.

Само че половин година след като парламентът прие промените в закона, няма нито нова наредба за прилагането му, нито нова методика, нито регистър. Пък и да се появят до седмица-две, отоплителният сезон е преполовен и няма как да се приложат сега.

Друг е въпросът, че когато все пак се реализират,



резултатите ще са плачевни



Когато преди 7 години топлинното счетоводство бе въведено, никой не се опита да накара тези фирми да работят с клиентите си, както трябва. Ако човек няма възможност да избяга от работа, за да чака топлинния счетоводител вкъщи, законът позволява на последния да начисли т.нар. максимална мощност на отоплителните тела. В същото време 7 години не стигнаха тази мощност да се измери реално. Вместо това се ползва т.нар. проектна мощност, въпреки че може и да става въпрос за абонатна станция, проектирана през 1960 г.

Докато имаше такса "мощност", тя пък се измерваше с несъществуващата в Закона за метрология единица "лева на киловат на година". Всъщност таксата съществува и сега, просто топлофикациите са оставени да решават сами дали да я прилагат или не.

Всички тези несъвършенства продължават да си стоят в закона. Затова, който и да притежава топлофикационното дружество, притежава пълен набор от средства да рекетира потребителите. Ако са много непослушни, ще им сложи такъв процент "сградна инсталация", че може да я изкара и над 100% - в закона вече няма нито долна, нито горна граница. В закона няма и ограничение какъв процент от топлоенергията се разпределя за топла вода. Следователно в сгради, в които хората ползват само топла вода, може да сложи такъв процент, че все едно хората там ползват и парно.

Всичко това идва да покаже, че не е важно кой е възмутен и кой какви проверки призовава да се правят. Важен е резултатът от тях. Ако ситуацията отпреди 7 години се повтори и в резултатите си, просто няма никакъв смисъл.
Снимки: Борислав Николов
Шефовете на столичното парно са в ареста - Георги Рогачев и Емил Антонов на снимката горе, Валентин Димитров - на снимката долу. Гневът на абонатите с основание е насочен сега към топлинните счетоводители, но ако настроенията бъдат използвани абсолютните им правомощия да бъдат прехвърлени на "Топлофикация", сметките на столичани няма да станат по-справедливи.
 ------------
31
3191
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
23 Януари 2007 01:17
Топлофикация, въпреки многото си отрицателни качества, има едно положително -- става катализатор на гражданското общество.

А индикатор за съществуващо гражданско общество ще е постигането на съгласие във входовете за изключване от "Топлофикация".

Да се надяваме, че януарските сметки ще са като декемврийските -- всяко зло за добро.
23 Януари 2007 02:00
Край винаги все някога настъпва. В случая няма да е скоро.
23 Януари 2007 05:44
Българина го научиха да стои гладен, ще го научат да стои и на студено.
23 Януари 2007 08:37
Виновен е не този дето прибира / начислява парите а този дето му ги плаща.
Щом плащаш значи си съгласен с това което плащаш - нали така, щото ако не си съгласен просто няма да плащаш.
23 Януари 2007 08:38
За високите сметки не са виновни Фирмите за дялово разпределение поради простия факт, че те само "преразпределят" вече влязла и потребена в сградата топлинна енергия! В уравнението за сметките има само едно неизвестно и то се нарича "загуби по топлопреносната мрежа"...Разбира се Р.Овч. трябва да каже и за повишената цена на "синьото гориво", което Булгаргаз продава на Столична топлофикация, както и какви са задълженията и по заеми от международни финансови институции като СБ и ЕБВР!.
и от които пряко зависи цената на ТОПЛОТО за софиянци!
23 Януари 2007 09:28
Много добър анализ! Поздравления за автора.
Който иска по-точно определяне на сметките, трябва да мине на помесечно отчитане.

Точно това повтарям от началото на отоплителния сезон. Ако хората, включени към една абонатна станция успеят да се обенинят, сметките им ще бъдат реални. Малките неудобства от ежемесечното отчитане ще се изплатят многократно.
23 Януари 2007 09:52
Проблемът наистина е в обединението на хората за отстояване на техните интереси. Точно това е главната цел на организаторите на всяка революция - да не допуснат обединяване на хората, а да бъдат разединени по колкото може повече линии и да враждуват помежду си. Това сториха у нас ционистите Карлович, Пирински, Вагинщайн, Албож, натка, сер гей и цялата им конспирация. Разделиха хората по стъгди и мегдани, нассъкаха ги едни срещу други, сега потриват мазни ръчици, пълнят с грешните ни парици джобове и ни баламосват с по някое тяхно Гоце за параван на мръсотиите им срещу България и българите.
23 Януари 2007 10:23

Има ли край фарсът "Топлинно счетоводство"?
Заглавието не е добро. Много по-удачно би било заглавие
Има ли край фарсът "Парно"?
Имам чувството, че докато ни занимават с парното, ние пропускаме по-важни неща. Примерно: Защо заплатите ни са все така най-ниски в Европа и даже дистанцията се увеличава? Защо мафията в България си има държава и какво може да се направи. Какво ще стане е етническите българи при продължаващата вече над 17 години демографска кататрофа сред тях. Въпроси, въпроси, ... вместо това - парното. Вярно е, че човек трябва да живее и на топло, но щеше ли парното да е такъв огромен проблем, ако държавата България принадлежеше на гражданите й, а не на мафията? Или ако доходите бяха на някакво нормално ниво? Сега в условията, в които мафията ни постави - мизерни доходи и премахната всякаква форма на организираност за протести, парното е един от отдушниците на социалното напрежение и то напълно безопасен за мафията.
23 Януари 2007 10:29
Като гледам, чета или слушаманализите и обясненията на "експертите" по енергетика и топлофикация стигам до елементарния извод, че оценките в дипломите им по свързаните с това науки са купени и фалшиви. Като гледам закона за енергетиката стигам до извода, че депутатите не знаят основните природни закони и съчиняват разни глупости в интерес на този или онзи платил съответната такса. За капак на всичко и бощоизвестните икономически правила, не са им известни. Няма да има в скоро време оправия с енергийните цени с тия закони и експерти.
Още нещо по въпроса. Защо само за софийските цени се говори и пише? Ами те законите важат за цялата страна. Където и да е топлофикации и разните им счетоводители, крадят от потребителя.
23 Януари 2007 11:34
Малко история, която се оказа, че много лесно се забравя.
Времето преди 1989-та - всеки с зъби и нокти гледаше да си прокара парно до блока, ако няма, защото това беше най-евтиния и удобен начин за отопление. Гледали сте филма "Топло". Е, там е доведено до гротескна крайност, но е горе-долу така. Топлофикация беше на дотации. Плащаха се суми от порядъка на 15-20-30 лева за парно и топла вода. Услугата беше: за топлата вода, кубици по норматив според броя на хората, за парното - осигуряване на определена температура, независимо на кой етаж си и дали си външен или вътрешен апартамент, северен или южен. Плащаше се според обема на отопляемата площ. Какво стана след 1989-та? Да си към ТЕЦ то вдигна веднага цената на апартамента, ако тръгнеш да продаваш. Дотациите постепенно отпаднаха, а цените се вдигат от тогава непрекъснато. Веднага след 1989-та изведнъж се оказахме с мизерни заплати и най-вече пенсии. Народът започна масово да не може да си плаща сметките. Седнаха "умните глави" и измислиха начина да ни прецакат. Първо разрешиха да се спират и свалят радиатори уж да се плаща по-малко. Резултатът беше още по-голями сметки и стоене на студено. После без да ни питат смениха услугата, за която плащаме - вместо да ни топлят до определена температура, започнахме да плащаме за "потребена енергия", като пътем допълнително плащаме и на паразитните фирми за топлинно счетоводство, както и за поставянето на винтили и измерители. Резултатът беше отново скок в сумите, които плащаме. Сега за апартамент, за който си плащал примерно 15-20 лева, сега плащаш 150-300 лева. Вярно е, че ги няма дотациите, но само малка част от разликата е заради дотациите. Голямата част от тази разлика идва заради инфлацията, заради спадналата ефективност от използването на парното, заради паразитните образувания около Топлофикация, заради промяната на услугата, за която плащаме. Е, и една част е заради кражбите - в Топлофикация и междусъседските кражби.
23 Януари 2007 11:39
...четете речите на Гоце - те ще ви стоплят
23 Януари 2007 11:42
Само цифри, без емоции.
Парното ми е винаги на max- (по-добре да плащам за парно, вместо за антибиотици).
Квадратурата е една и съща.
Температурите за последните два месеца ги знаете.
предишна сметка -196.60
сегашна сметка - 260.02


както се казва- коментарът е излишен




23 Януари 2007 11:43

Ако не успеят, четете речите на Сидеров, стоплянето е сигурно, особено ако имаш печка, в която да можеш да гориш хартия.
23 Януари 2007 11:44
абсурдно беше някой извън самата топлофикация да отговаря за писането на сметки! какви са тия фирми - защитник на топлофикация? защитник на клиента? в крайна смета само прибират такси и рушвети и не защитават ничии интереси. ако има проблем си сам срещу топлофикация и държавната закрила за енергийните кръгове и лобита. фирмите за топлинно счетоводство са един ненужен паразитен посредник, който само разваля комуникацията между потребител и снабдител и размива отговорността за кражбите на топло и за надписването на сметки. време е да си понесат заслуженото
като си помисля само че преди няколко месеца си правеха устата да си вдигат тарифите



Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/01/2007 г/ 11:56:40

23 Януари 2007 11:49
И не желаят да накарат фирмите за топлинно счетоводство да публикуват формулите се за изчисление, защото били търговска тайна

това е достойно за параграф 22! работата на фирмите за топлинно счетоводство не е да изобретяват формули с които максимално лесно да се замаскират кражбите в топлофикация и корпуцията и фалшификациите на самите топлинни счетоводители. тяхната работа е да прилагат формули подчиняващи се на законите на физиката, икономиката и БГ законодателството, а такова нещо не може да е търговска тайна, дори напротив - задължително е да е публично достояние, както всеки ресторант и магазин е длъжен да има меню, а всеки предоставящ услуги - да има тарифи. услугата която както топлофикация, така и крайния потребител купуват от тези фими е коректно отчитане на реално потребление, и ако не знаеш как фирмата извършва отчитането как знаеш дали въобше е квалифицирана да извърши услугата



Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/01/2007 г/ 11:59:05

23 Януари 2007 12:51
по времето на филма `топло` един мой познат инженер ми каза, че за топлофицирането на един блок трябва да се осигури производството на 2 гигакалории (в неговия блок има 110 апартамента, от които 66 над 120 кв. м.).
не знам за какъв период са нужни въпросните 2 гигакалории, но в случая имам предвид това, че потреблението на топлоенергия в бита не може да се е увеличило, т.е. каквото имат да делят счетоводителите, то не може да надхвърля някаква реална величина. каквото крадат помежду си съседите (в което абсолютно не вярвам), то също е в границите на тази реална величина. или още - от всеки жилищен блок трябва да се очаква едно приблизително средно потребление, за което да заплаща. а да се `надува` парното (което абсолютно го вярвам), защото на връх мусала било -20 градуса, е не смея да кажа както.
23 Януари 2007 13:14
За последен път пиша по въпроса. Очевидно няма смисъл за момента – кметът посочи виновния и всички се втурнаха върху него.
Моите въпроси са към г-н кмета като съсобственик (с повече от 50% ако не се лъжа):
- защо не се заинтересова от причината и не поиска проверка защо топлофикация не осигури автоматичните абонатни станции;
- защо не въведе контрол дали количеството произведена топлоенергия отговаря на реалните нужди в даден момент;
- защо не иска проверка за неспазване на наредбата за откачане на радиатори. При въвеждане на измервателните уреди на радиаторите беше оповестена и забрана за откачане на радиатори;
И за да не бъда голословен също давам личен пример.
По документ от топлофикация през ноември 2005 е подала на нашата кооперация 34500 КВТЧ, от които 6374 КВТЧ за топлоотдаване от сградната инсталация (това се разпределя).
През ноември 2006 (по-топъл) съответно 35330 КВТЧ и 6650 КВТЧ за сградна инсталация!
Между другото, ние се отчитаме на сезон и вие ми кажете как топлофикацията изчисли топлоотдаването за сградната инсталация след като не знае какво е индивидуалното потребление за месеца!
Г-н кмете, недоверчивите, дръжте фирмите!
23 Януари 2007 13:20
Софиянци като ви слушам много ви 200лв за парно.Нали вие големите граждани получавате по 1000лв заплати значи семейство по 2000лв.Как така 200лв са ви много?Самочувствието на парижани а иначе голтаци.А като ходите из провинцията защо се хвалите и обиждате хората.Преправете си инсталациите на сградите и ще се оправите с парното.Ние тъпите и диви селяни дето вадим картофите с бомби и пикаем срещу вятъра се отопляваме с климатици и ни е през хуя за вашето парно.Няма вече държавата да ви го плаща.Като не ви изнася спрете го какво само пищите.България има по важни проблеми от вашето парно
23 Януари 2007 13:36
Не сте ли забелязали че в България политиците правят нещата колкото се може по- объркано колкото се може по малко ясно и всичко това с една цел - да върви далаверата...
23 Януари 2007 13:40
... така си е.. и кат се появи некой Сидеров и некоя Атака - всички почват да съскат по тях.. да не би случайно се попречи на 17-годишната далавера
.. що форумен тъпанар се изреди да кудкудяка по Атака... щот ко нема далавери и не го скубят нема за кво да рИве
23 Януари 2007 13:51
да не забравяме и че част от парното не е нищо друго освен охладителен цикъл на технологичната вода ползвана в ТЕЦ-овете, а със спирането на 2 блока в АЕЦ-а те е трябвало да бъдат набузени. и когато уредите отчитат само преминаването на топла вода по мрежата, а не нейната реална употреба за отопление на конкретни абонати, се стига до такива абсурди - топъл месец, рекордни сметки. и така не стига че си плащаш тока дето ползваш, а те натоварват да плащаш директно и част от производствените му разходи

23 Януари 2007 13:55

ppetrov66
[Напреднал][111]
23.01.2007 г. 13:20:13
...Ние тъпите и диви селяни...

Това не беше ли достатъчно?
23 Януари 2007 13:58

Pavlik Morozov,
Миналата година ТЕЦ-овете все още не бяха "набузени" - блоковете в АЕЦ-а все още работеха. Но има вероятност това да се случи от януари.
23 Януари 2007 14:26
Държавата, от организация за защита на гражданите си се превърна в организация за ограбване на гражданите.
Ето, амнистията го показва. По същество се декриминализират ред престъпления.
И то - за наше удобство, разбира се.
-
А сега плачем, че ни ограбват. А не бивало, това си било в реда на нещата.
-
Прибраха Вальо топлото, ще рече някой, има съд.
Грешка, прибраха го, защото не е захранвал когото трябва, а не защото е надписвал сметките и грабил хората.
Това, както вече видяхме, вече не се брои за престъпление.
23 Януари 2007 15:00
XYZxyz, АЕЦ-а не е крушка, цъкнеш - тръгва, цъкнеш - спира. има технологично време по увеличаването или намаляването на производството, което време доколкото знам се мери в седмици. затова нощната електоренергия е по-евтина - защото АЕЦ-а не може да се спира само за нощта и той напрактика си бълва ток, който ако не се харчи или изнася нанякъде се губи
колкото до януари - видя се че в БГ промени няма. видя се и защо са работели 3-и и 4-и блок - за да изнася ядреното лоби евтин ток за братска албания. Р. Овч. се възползва да набави пари за нов АЕЦ на руските си приятели. оказа се че другите продават на цени 2 пъти над нашите, а познайте от 3 пъти кой спонсорира с данъците си далаверата с полу-тайния износ на евтин ток






Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/01/2007 г/ 15:17:54

23 Януари 2007 15:32
Дъртреалист, прибраха, защото нямаше какво друго да направят, след като от Австрия дойде официална информация, че той и майка му имат милиони банкови сметки. Държавата на българите е ликвидирана под диктовката на USrael и няма кой да организира защитата на исконните ни права и интереси. Наложената от този ни Голям "брат" колониална администрация има за своя главна задача да ограбва българите, да ги потиска в интерес на цигани, турци и особено на любимите на "брата" йодеи.
23 Януари 2007 15:49
Не че има значение в цялата тази перверзия и гавра, но призивите за обединяване за ежемесечно отчитане на топломерите ще струват доста скъпо на обединилите се. При средно 4 радиатора, по 4 лв. на радиатор стават 16 лв.месечно. При средно 5-месечен отоплителен период това са 80 лева. Значи, плащаш кажи-речи за 6 месеца, а се отопляваш 5. И това, за да се предпазиш да не те лъжат! Няма кой да потърси отговорност на лъжците и крадците, а гражданите трябва сами да се пазят, като си плащат за това. Ми това си е джунгла, а не организирано общество.
23 Януари 2007 16:29
hamer, фаталната грешка на бандитите в случая е че принуждавайки с наглостта и лакомията си хоратас да се обединяват за защита рискуват един ден хората да ползват обединението си за по-решителни действия. както е отбелязал гошо - тези банални битовизми се превръщат в катализатор на гражданското общество какъвто безплодните идеологически дракания по партийни линии не успяха да станат

23 Януари 2007 20:19
Колкото повече изключени радиатори има в една система, толкова по-скъпо е парното за тези, които ползват.Ясно е , че в абонатната постъпва определено количество топлина и дали ще мине през един, или през 101 радиатори , тя си е това количество. Спасението е да се включат всички радиатори, за да се разпредели топлината равномерно, което се отразява и в цената. Защото, когато има 30 процента изключени, това автоматично качва сметките на неизключените. Бедствие е, когато много повече от половината изключат парното - тогава господ да е на помощ на тези, които са имали неблагоразумието да се отопляват - при тях хем не е топло, защото сградата изстива, хем плащат и за другите, които се топлят от тръбите. И тогава сметките са зверски високи. Затова е време да се заговори за правата не само на тези, които не ползват парно, а много повече за тези, които ползват. Моя комшийка непрекъснато се хвали как с два кубика дърва се отоплява цяла зима - и как няма, като парното работи, през стаите и минават по две топли тръби и поради това в стаята и температурта никога не пада под14-15 грядуса.Затова е правилно по-голям процент да се разпределя между всички, за да не се ощетяват тези, които ползват парно отопление. И да се изчисли колко е мощността на един радиатор, защото дали ще е в голяма, или в малка стая, той ще отдели едно и също количество топлина. Трябва и топломерите върху радиаторите да не са монтирани в горния край, където винаги е по-горещото място, а в центъра, защото по-надолу радиаторите са значително по-студени.
23 Януари 2007 20:34
Решение на “проблема” със скъпото топло има, но управляващите не го желаят за да могат да крадат. Един вариант е:
Премахва се “Топлинното счетоводство” като неизгодно и се плаща на “Топлофикация” според броя и вида на ползваните радиатори. “Топлофикация” да изолира с топлоизолационен материал общите щрангове, които минават през апартаментите на тези собственици, които не желаят да ползват и плащат за отопление. Ако собствениците не желаят изолиране, тогава плащат за общи части.
Водомерите за топла вода да станат собственост на “Топлофикация” и тя да отговаря за тяхната изправност. Щетите от неизправни водомери да се поемат от “Топлофикация”.
Ползването на услугите на “Топлофикация” за отопление и топла вода да е по желание и да няма задължителен абонамент. Това ще стимулира “Топлофикация” да работи качествено и да привлича клиенти, а не да ги отблъсква.
Така нареченият “абонамент” е изнудване, което трябва да отпадне, в противен случай всички магазини в близост до жилището на клиентите си трябва да имат правото при това с държавна закрила да събират абонаментни такси от клиентите си за пазарните удобства които им предлагат, независимо дали гражданите пазаруват или не в тези магазини.
Реализацията на този вариант /разбира се прецизирано/ ще намали значително разходите за отопление и ще нормализира живота на хората, ще намалеят и опитите за кражби в блоковете, но за съжаление тези от които зависи това едва ли ще го направят, защото те не могат да си предствят да работят без да крадат. Жалко за българите.
23 Януари 2007 21:25
Аз ше чекам да обявят амнистия и за парнодлъжниците.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД