:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,969
Активни 748
Страници 4,899
За един ден 1,302,066
Анализ

България хвърли ръкавица на Бермудите

Враждебни чиновници, разнебитени пътища и солени осигуровки провалят рекламата "данъчен рай"
снимка: Велислав Николов
Финансовият министър Пламен Орешарски засега се въздържа от намаляване на осигуровките и на личните данъци. Затова България още не е данъчен рай.
Помните ли колко бе данък печалба в България през 2003 г.? Тогава хазната ламтеше за 23.5%, а 10% корпоративен данък звучеше като научна фантастика. Но ето че днес десятъкът е факт. От Нова година България и Кипър са двете държави с най-нисък фирмен налог в ЕС.

Ревност

Докато беше министър на икономиката, Никола Саркози се оплакваше, че френските компании местят цеховете си от Запад на Изток заради данъчната конкуренция на 10-те новачки в ЕС. И други политици от "стара" Европа не са във възторг от ниските ставки в Кипър, Латвия, Унгария и др. и все по-често говорят за повече синхрон в облагането на фирмите. А от 1 януари 2007 г. България и Румъния подсилиха групата на държавите с щадящи бизнеса данъци.
Облагането на печалбата е сред най-волните сфери в иначе доста педантичното законодателство на ЕС. Всяка държава определя сама размера на данъка, няма прагове и тавани за ставката, единственото условие е тя да важи за всички фирми.
Факт е, че разликите в рамките на общия пазар са главоломни (виж табл. 1). Във Франция например компаниите се облагат с 33.33%, във Финландия с 25%, в Литва с 16%, в Ирландия с 12.5%. Ето защо не е чудно, че се чуват гласове за въвеждане на единна ставка в ЕС или поне за минимални равнища на данъка.
Саркози обаче прекали, когато предложи новобранците в ЕС да бъдат наказани с орязване на субсидиите от еврофондовете, ако не доближат ниските си ставки до средните за съюза нива. Всъщност световната тенденция е данъчното бреме да намалява.
А защо Кипър, който доскоро облагаше със символичните 4.5% фирмите на чужденци, въведе 10% ставка за всички компании? И защо Гибралтар и Мадейра вече не са една група с други известни офшорни острови - Антили, Бермуди, Каймани, Барбадос, Науру? Защото

модата на офшорните зони

отшумява. Поне в Европа. По-актуалното понятие е "данъчен рай". Големият дефект на офшоррежимите е, че делят фирмите на местни и чужди и че от спестяването на данъци и другите екстри се облажват само пришълците. В 21-и век това вече се смята за вредна данъчна конкуренция. Всяка държава има право да реши дали да прилага ниски данъци като магнит за бизнеса, но не бива да създава различен уют за местните и за външните фирми е позицията на Брюксел. По тази причина британският остров Гибралтар и португалският Мадейра са в процес на прощаване с офшорния си статут.
Офшорните територии не са на почит и защото се свързват с непроницаеми банкови тайни, с анонимност на собствениците на компаниите и със съмнения, че прекомерната секретност е смокинов лист за нечисти афери и пране на пари. Ето защо в своя поход срещу трафика на оръжия, наркотици, човешка плът и срещу черните каси на тероризма Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) даде ултиматум на членовете си да отменят офшорните привилегии. Държавите от ЕС откликнаха с различна скорост. Последната крепост падна през 2005 г., когато Обединеното кралство склони да премахне облагите, които ползват чуждестранните компании, регистрирани на о. Гибралтар. Става дума за близо 9000 фирми, които вместо стандартния данък печалба плащат символична годишна такса (350-500 евро). Лондон обеща, че до края на 2010 г. привилегиите на острова постепенно ще отпаднат.
На фона на залязващите офшорни зони държави като България и Кипър изпъкват като оазиси за бизнеса. Но дали ниският данък печалба е достатъчно условие за спечелване на титлата "данъчен рай"?

Митове

Наскоро Националната агенция за приходите /НАП/ пусна на сайта си образователно филмче със заглавие "Българските данъци: митове и факти". С него НАП се опитва да докаже, че високите данъци у нас са мит. Икономистът Георги Ангелов обаче опроверга с факти внушението на приходната агенция и доказа, че апетитът на хазната все така притеснява бизнеса. Ето с какви аргументи анализаторът от "Отворено общество" оборва НАП:
Данък печалба у нас е 10% и е на ниво, което е сред най-ниските в ЕС. Но в Естония има нулев данък върху реинвестираната печалба, което намалява ефективната данъчна тежест до едноцифрени числа, а в Черна гора данъкът е 9%.
Осигуровките в България са 36.7% от брутната заплата и са много далече от най-ниските нива в Европа. В Ирландия тази тежест е между 10 и 15%. В някои страни осигуровки изобщо няма.
Данъкът върху доходите у нас е между 20 и 24%. В Румъния е 16%, в Македония - 12%, в Сърбия - 14%, в Словакия - 19%. Явно и по този показател не сме отличници в Европа.
Облагането на труда (данък + осигуровки) е високо. В България нискодоходните групи поемат тежест от над 36%, в Ирландия - 19.9%, в Кипър - 19.1%, Исландия - 23.6%, Малта - 18.7%.
ДДС в България е 20%. Повечето страни от ЕС имат по-ниска ставка - от Кипър до Латвия, от Португалия до Чехия.
Данъкът върху недвижимите имоти и такса смет у нас са сериозна тежест, която нараства бавно, но сигурно почти всяка година.
Георги Ангелов напомня и за проучването на Световната банка за данъчния климат на планетата, което класира България на 107-о място в компанията на Нигерия.
България още не е истински оазис за бизнеса и защото й липсва качествена инфраструктура. Непрестанните промени в правилата, честите ремонти на закони, наредби и тарифи също влошават климата. Ето защо, когато министърът на икономиката Румен Овчаров заяви, че е добре за 10-те процента корпоративен данък да се очертае 10-годишен хоризонт, произведе чудесна новина. Но Пламен Орешарски бе доста уклончив, когато депутати го попитаха ще брани ли ниската ставка в идните години или поне докато е министър на финансите.
Инвеститорите искат комплексно ухажване - не само символични данъци, но и отлични комуникации, минимум бюрокрация, евтини банкови, счетоводни, правни услуги. България има да работи много по качеството на чиновниците, пътищата и коефициента на полезно действие на Темида. Хубавото е, че е обречена да ги подобрява. Защото така искат всички - гражданите, бизнесът, целият Европейски съюз. Ако успеем да свием перките на чиновниците и намалим документите, гишетата и опашките, много европейски компании ще предпочетат да плащат данъци в България.

Как да настигнем финландците

Светла Костадинова от Института за пазарна икономика зададе прелюбопитния въпрос - как би изглеждал бизнесклиматът у нас, ако повечето реформи вече бяха осъществени? Икономистката от ИПИ намери отговора с помощта на Световната банка, която всяка година прави класация на държавите според удобствата за правене на бизнес. Експертите от СБ са разработили калкулатор, чрез който се пресмята с колко стъпала би напреднала в ранглистата една страна, ако извърши определено подобрение.
В класацията на Световната банка за 2006 г. България е на 54-о място по условия за бизнес. Костадинова изчисли, че:
- Ако търговският регистър работеше нормално, а не по допотопен начин (което би означавало, че времето и парите за регистрация на фирма са много по-ниски) и ако го нямаше изискване за минимален капитал, България щеше да се изкачи на 49-о място.
- Ако лицензите, разрешителните и регистрациите бяха намалени поне наполовина, бизнесът щеше да спести разходите си на средства и време и страната ни щеше да напредне с 11 позиции в класацията.
- Ако имаше по-гъвкави процедури за назначаване и освобождаване на работници и възможности за по-гъвкаво работно време, България щеше да е 44-а.
- Ако кадастърът и имотният регистър бяха вече напълно готови, страната ни можеше да е №43.
- Ако социалните осигуровки се намалят поне наполовина, а НАП функционира гладко и обслужва гражданите и бизнеса веднага (по интернет и на гише), ще се преместим на 43-а позиция.
- Ако съдебната система защитава ефективно спазването на договорите (бърза процедура при съдебен спор, ниски разходи за делата и ефективно прилагане на решенията на съда), ще се изкачим с 10 места.
- Ако процесът по затваряне на фирма, т.е. времето за обявяване в банкрут и удовлетворяване на вземанията на кредиторите на бизнеса, се оптимизира значително, страната ни ще се изкачи до №41.
- Ако всички тези реформи бяха вече извършени, в класацията на Световната банка България щеше да е 14-а редом с Финландия по бизнесклимат.

Без риск

Свалянето на данък печалба от 15 на 10% у нас може да се нарече революционно. В същото време данъчната революция не носи особен риск за хазната. Така е, защото корпоративният налог у нас не е сред най-важните приходоизточници за държавната каса. Далеч по-съществени за фиска са ДДС и акцизите. Експертите на Пламен Орешарски очакваха за цялата 2006 г. да съберат 980 млн. лева от печалбата на фирми, банки, застрахователи. Грубо сметнато това е пет пъти по-малко от планираните постъпления от ДДС и наполовина от акцизите.
Най-пресните данни за приходите в бюджета към ноември показват, че са внесени 1135.7 млн. лева корпоративен данък. От ДДС са събрани 5187.3 млн., от акцизи - 2256.5 млн. лева. Дори реколтата от облагането на физически лица - 1167.8 млн. лева, е по-голяма от фирмените налози.




................................
Данъчен пътеводител

ДържаваКорпоративен данък ДДС
Австрия2520
Белгия 33.9921
Кипър1015
Чехия2419
Дания2425
Eстония23 18
Финландия2622
Франция33.3319.6
Германия 25%16
Гърция22/2919
Испания35 16
Ирландия12.521
Италия3320
Латвия1518
Литва1518
Люксембург29.6315
Mалта3518
Нидерландия29.619
Обедин. кралство3017.5
Полша 1922
Португалия27.521
Словакия1919
Словения2520
Унгария1620
Румъния1619
България1020
Tурцuя2018
Русия2418
Сърбия1018
Черна гора15/2017
Източник: worldwide-tax.com
............................
17
4689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
25 Януари 2007 05:33
Комунистическата бюрокрация и корупция задушава България!
Ако мафиотската шайка "Гоце, Овчаров, Станишев" се прогони, България ще бъде "економически тигър" с ГДП растеж от 10 -12%.
Благоприятният за економиката ни 10% корпоративен данък се дължи на некомунистите Орешарски, Доган, Симеон!
25 Януари 2007 06:25
До FL,
Приятел то и една министърка се изцепи през есента за "икономическия тигър", случайно знам защо. Тия дето ги споменаваш и кукловодите им искат да стане под тяхно управление. Дядо господ им подари месец януари- поне до тук. Какво си мисли незнам ама те си мислят че са го хванали за оная работа или пък че и той носи отговорност пред тях. Казано по друг начин- мислят си че развитието на Света се върти около малкия им пръст!
Ако ти трябва повече информация знаеш как да се свържеш с мен!
Спорен ден!
25 Януари 2007 07:57
Данъчната тежест зависи не от ставката (данъчния процент), а от данъчната основа, най вече кои разходи се признават за данъчни цели и кои не. В това отношение положението в БГ е трагично. Например: дневни пари при командировка се признават до 12 лв в БГ и 30 евро примерно в Германия. Ами когато някой чиновник проведе една нормална бизнес среща в Германия с 30 евро, пак да се хвали как БГ е данъчен рай.
25 Януари 2007 09:02
Орешарски е толкова измислен икономист(най-вече теоретик), че повече няма на къде.То бива да си връзваш гащите за да си подсигури бюджета но неговото е направои невиждано.
25 Януари 2007 09:40
По тази причина британският остров Гибралтар и португалският Мадейра са в процес на прощаване с офшорния си статут.
Абе госпожице, де на картата го видя тоя остров Гибралтар, че аз нещо не мога да го намеря))
25 Януари 2007 10:14
Защо ръкавица, бре?! Защо не им фърлиме бермудите си?
25 Януари 2007 10:31
В статията има основен пропуск относно ДОД, и той е необлагаемият минимум. В България той е 90 евро, а във Франция 800 евро, доста повече от границата в България за най-високата ставка на ДОД.
25 Януари 2007 11:47
Швейцария- 7.6% ДДС.
25 Януари 2007 12:31
Що е пазарна икономика и има ли почва у нас. Когато преди няколко години Европа ни "призна" пазарната икономика, това беше само политически ход, без реално покритие, заради геополитически интереси.
И сега е така. У нас има първобитно-общинен феодално-комунистически строй с наченки на капитализъм, който също се създава изкуствено от бивши кадри на БКП и ДС от всякакъв калибър.
Ми кво разбират тия хора от бизнес? Виж, от футбол, силови спортове, стрелба и бой разбират доста...
25 Януари 2007 12:45
Статията като цяло показва колко сме зле. Може би е работеща стратегия, но до време. Трябва в един момент да заговорим колко сме добре и как да станем още по-добре. Когато бизнеса и аналитиците кажат, че сме добре ще изземат репликите на политиците. Включително и заслугите. Та политиците ще трябва повече да се стараят. Ами добре сме! Аз като цяло доста следя статистики и класации - от поне 7-8 години стабилно вървим напред, последните 2-3 години сме в горната група. Верно на дъното, ама в горната група.
25 Януари 2007 13:15
А таблицата с данните е неактуална.ДДС в Германия е 19%, а не 16!!!
25 Януари 2007 13:43
Драги малки икономисчета.

Да ви светна малко по тематиката. - цифрите на корпоративния данък почти нищо не значат.

давам пример - печалбите от дивиденти и холдингови дейности в Белгия е нула. ДА дами и господа - 0. В резултат на което там са представени холдинговите компании на почти всички големи Американски компании в Европа. Става въпрос за милиарди долари.

Също така във въпросната Белгия, данъкът с бизнеса с диаманти е нула.
Затова Белгия е държавата където диамантения бизнес е най-развития в света. - диамантената столица се нарича Антверпен. Който не знае - ето сега научава.

Също така има редица други стимули, за обикновенните фирми, които правят тия 30% значително, ама значително по-ниски.

За гражданята - верно, че пак на хартия осигуровки плюс личен данък е високо. Ама като си купиш жилище - лихвените разходи са данъчно признаваеми. Както и много други неща.

Както и да е. Идеята, е че трябва да гледате малко над 1 число.
25 Януари 2007 16:48
Абе, тая таблица по къв` точно случаен признак е подредена?
25 Януари 2007 17:04
Светла Костадинова е напълно права.
25 Януари 2007 17:42
Бермудия на Балканите...
25 Януари 2007 18:57
dbugg, по азбучен ред.

Но спрямо английското название на държавите Обаче е видно че това не е единствения критерий -- явно авторката е проявила творчество.

Редактирано от - гошо на 25/01/2007 г/ 18:58:45

25 Януари 2007 23:32
М, да. Пак шляпкане на устничките (както му викат мириканците или плямпане по нашенски) от страна на писачка и форумци. Дискутирането на ставката на корпоративния данък в Булгаристан е съвсем безпредметно, тъй като става въпрос за една от малкот страни без законодателство за трансферно ценообразуване. При липсата на такова, всяка мултинационална компания може да си смъкне ефективната данъчна ставка почти до нула независимо дали официалната е 10% или 50%. При разграден двор не е необходимо да прескачаш огради - просто минаваш. А това, което със сигурност ще отблъсне качествените инвеститори са следните фактори - пълно беззаконие, остаряваща и неквалифицирана работна сила, кошмарна корупция, липса на пазарна икономика, бедно население и пълна мафиотизация на стопански и политически живот. А, и липсата на инфраструктура, разбира се. С две думи - никои не иска да инвестира в кочина. Затова фирмите просто предпочитат да продават продуктите си в страната, без. Само най-големите поддържат офиси с ограничени функции. Ключовите кадри и функции систематично се изнасят в ... Румъния.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД