От 250 до 2000 лв. е глобата, която в скоро време ще бъде наложена на министри и кметове заради недостъпна обществена среда, която дискриминира хората с увреждания. Това обяви Анели Чобанова, член на комисията за защита срещу дискриминация.
Срокът за поставяне на рампи за инвалиди или асансьори изтече в края на 2006-а. Комисията на Кемал Еюп е пратила писма до всички министри, областни управители и кметове, от които иска отчет за свършеното. Отговор обаче е дошъл само от шефовете на правосъдното, образователното и социалното ведомство. МОН съобщава, че тази година ще направят достъпни 120 училища, а правосъдието се измъква с обяснението, че сградите на съдилищата досега са били на управление от ВСС.
Най-подробно са се отчели от община Кюстендил - 29 обекта ще станат достъпни там през 2007 г. От регионалната дирекция за национален строителен контрол - Кюстендил посочват, че през м.г. са дали 1883 разрешения за строеж и са извършени 539 проверки. От там твърдят, че не могат да контролират общинските администрации за изпълнение на задълженията им за достъпна среда.
Писмо са пратили и от дирекция "Контрол по строителството" към Столичната община, от което се разбира, че цялостна проверка не е правена. Като достъпни са описани само две сгради - на "Московска" 33 и на "Сердика" 5.
"Повече писма няма да пращаме. Започваме да викаме шефовете на институциите за съставяне на акт за нарушения и връчване на наказателно постановление за глоба", бе категорична Чобанова. Според нея твърде вероятно е първи да бъдат глобени регионалният министър Асен Гагаузов и столичният кмет Бойко Борисов. По закон регионалното ведомство създава условия за достъпна жизнена и архитектурна среда за гражданите с увреждания, а шефът на Дирекцията за национален строителен контрол може да глобява нарушителите. От министерството на Гагаузов обаче дори не са отговорили.
"Столичният кмет Бойко Борисов не направи нищо за достъпност в метрото и подлезите въпреки многократните ни запитвания", оплака се Чобанова. Борисов обяснил само, че планира да изгради 4 асансьора в метрото, които според комисията са крайно недостатъчни. "На следващото ни заседание ще предложа да създадем работна група, която да прави мониторинг на най-важните обекти", обясни Чобанова. Според нея групата трябва най-напред да се захване с училищата, защото предстоят избори и секциите в тях трябва да бъдат достъпни.
Ако следващата статия не е посветена на СултанБг или на Бай Хасан няма да е честно. След като в три поредни статии се говори за турци, то по-добре да ни препечатват статии от Йени Хайет (Нов живот- аслъ нов жовот се получи!) - органа (става въпрос за печатния) на Сопола. Или за да е още по-здрава комунистическо-турската любов, направо да ни абонират за в. "Милиет(или минет беше?)". Па тогава ще се надяваме Ахмед Агджа да излезе от панделата. Той знае как се процедира с главни редактори на червени издания.
Заб. Статиите до този момент са четири. В първата от тях се говори за българи. Или по-скоро за семейството на един евреин, който си го е изкарал на немска компания. Дано следващаат статия да е по-национална!