Ниските заплати и тежките условия на работа пораждат глад за шофьори на обществените автобуси в София. Възможно е кризата да се задълбочи и заради отпадането на ограниченията за работа в част от останалите членки на ЕС. Този проблем ще обсъди с ръководството на столичния автотранспорт ресорната общинска комисия. Съветниците ще се срещнат и с представители на електротранспорта.
120 са незаетите в момента работни места за шофьори в общинската фирма "Столичен автотранспорт". Заплатите са около 500-600 лв. месечно и не са конкурентни на частния сектор, където един водач на бетоновоз например взима около 1000 лв., обясни управителят на СКГТ Николай Костов. Много шофьори предпочитат да работят и зад граница.
Дори и да е с добри финансови резултати и да е приключил годината с печалба, "Столичен автотранспорт" не може да вдигне възнагражденията чувствително, защото е включен в списъка с общински и държавни дружества на специален режим. Тези дружества през 2006 г. можеха да вдигат заплатите си с до 6 на сто спрямо третото тримесечие на предходната година. В опит да компенсират юридическото ограничение от фирмата са решили да дават субсидия за храна.
Съществуват идеи столичният автотранспорт да бъде изваден от списъка, какъвто вариант се обсъжда и за "Топлофикация-София". Шофьорите допълнително искат да не бъдат санкционирани за преразход на гориво.
КОМУНИКАЦИИ
Нов трамваен път, който да компенсира прекратената заради строежа на метрото линия от центъра към кв. Дървеница, предлага СКГТ. Експертите са начертали две алтернативни трасета. Първият вариант предвижда линията да тръгва от семинарията, да следва маршрута на автобус 94 през "Дианабад" по бул. "Никола Габровски" и на кръстовището с бул. "Г.М. Димитров" да свива вляво към "Драган Цанков", по който върви метрото. Оттам линията ще продължава по съществуващия стар релсов път покрай Техническия университет към жк Дървеница.
При втория вариант линията тръгва от същата начална точка, но вместо да минава през "Дианабад", върви по "Симеоновско шосе" и отново свива вляво по "Г.М. Димитров". От СКГТ препоръчват на общината първия вариант, защото трасето е по-късо, ще подобри обслужването в "Дианабад" и ще осигури връзка със станцията на метрото. При втория вариант линията минава през твърде много ненаселени площи. Тя трябва да осигурява превоз на 1500-2000 пътника на час. Има възможност и за удължаването й в Студентския град и "Дървеница". След откриването на този участък на метрото и новата линия ще се направи цялостен преглед на транспортното обслужване и в "Младост".
Дори и да е с добри финансови резултати и да е приключил годината с печалба, "Столичен автотранспорт"...
Нека този чичко да обясни, за чия сметка ще са тези "добри финансови резултати", при положение, че стотици хиляди цигани ежедневно ползват услугите на тази фирма безплатно! (С благословията на контрольорите, които предвидливо ги заобикалят).