Райна Йовчева е родена на 21 август 1971 г. в Смолян. Завършила е английска филология в ПУ "Паисий Хилендарски". От 1993 до 1997 г. е работила като учителка в ПМГ "Тодор Велев" - Хасково, а от 2001 г. е изпълнителен директор на РСО "Марица". От септември 2005 г. е областен управител на област Хасково.
- Г-жо Йовчева, тази година за пръв път се дават 4 млн. лв. на областните управители за поддържане на ГКПП-та. Колко поискахте вие?
- Ние направихме отдавна заявки за приоритетите и необходимите ни пари. Аз отговарям за две ГКПП-та. За ГКПП "Капитан Андреево" приоритетно искаме 350 000 лв., а за ГКПП "Капитан Петко войвода" - 300 000 лв. Общо за поддържането на двата пункта са ни нужни 1 400 000 лв. Решихме, че е много приоритетно за ГКПП-та да се направят цялостни преобразувания, свързани с инфраструктурата - подземна и надземна, с осветлението, озеленяването и сградите. Първо започваме с подобряване на осветяемостта на зоната. Би трябвало пунктовете ни да светят не само съобразно изискванията на ЕС, но така, че да може да се вижда и цветът на колите, които преминават през пункта.
- Сега не се ли вижда нощем цветът?
- Специално на ГКПП "Капитан Андреево" направихме подобрение, но става дума само за местата, където се извършват проверките, а плаца като цяло не е достатъчно осветен. Сега говорим за цялото ГКПП. По същия начин е и "Капитан Петко" на гръцката граница. Там трябва да се направи адекватната осветяемост, тъй като има много големи пространства, които не са добре осветени.
- На какви други европейски изисквания трябва да отговорят двата пункта във визуално отношение?
- Знаете, че минахме през куп проверки преди 1 януари 2007 г. и ние отговаряме на тези изисквания. Но искаме да станат още по-добри. На първо място поставяме осветяемостта на пунктовете. Като приоритет сме посочили и санитарните помещения, които не са в добро състояние към този момент. Те трябва да бъдат ремонтирани. Междуведомственият съвет за граничен контрол трябва да реши как ще бъдат стопанисвани оттук нататък, но от 1 януари за тях отговаряме ние - областните управители.
- От тази година вие ли ще плащате за почистване и извозване на сметта и какви средства сте заделили?
- Да, ние ще плащаме. Имаше обществена поръчка и чакам комисията да ми съобщи избора си на фирмата, която ще сметопочиства и сметосъбира. Средствата идват от тези 4 млн. лн., но не зная точно колко ще са. Миналата година се дадоха близо 100 000 лв. за почистване на двете ГКПП-та.
- Как се разплатихте с фирмите за почистване на сметта от минали години, когато нямахте бюджети?
- Мога да ви отговоря за миналата година, откогато аз се занимавам с това. Под ръководството на областния управител беше подписан споразумителен протокол, при който много трудно, но постигнахме съгласие за конкретни цифри от страна на всички икономически субекти, които се намират на територията на пропускателните пунктове. Тук освен държавни институции има немалко частни субекти като застрахователни компании, магазини, бензиностанции. Разпределихме пропорционално сумата, която беше определена за сметопочистване, и всички участници много коректно спазваха ангажиментите си.
- Ще премахвате ли постройки на територията на пункта?
- Има две постройки, които трябва да бъдат премахнати тази година на ГКПП "Капитан Андреево". Според писмо от министерството на регионалното развитие това би трябвало да бъде ангажимент на общината, на чиято територия се намират тези сгради. В случая това е община Свиленград. Така че по този повод предстои да уточним чисто организационни неща. Но тези две постройки сме ги заявили в приоритетните плащания за финансиране, защото събарянето също струва немалко пари и затова е спорно кой трябва да ги събори.
- Магазините и бензиностанциите на двата пункта придават ли им европейски вид?
- Категорично не смятам, че е свършена тази работа. Тепърва предстои уточняването на това как искаме да изглеждат "Капитан Андреево" и "Капитан Петко войвода" и в зависимост от проекта, който в момента се изготвя, наемателите на съответните магазини ще трябва да ги направят да изглеждат така, както сме ги включили в проекта. Това ще бъде част от договорите с тях.
- Кога ще е готов проектът за новата визия на ГКПП-та и доколко можете да я наложите на частниците?
- При всички случаи ще има нова визия за двата пункта, за които отговарям, защото с комисията, която се занимава с управлението им, смятаме, че имат нужда от реконструкция и от промяна на външния изглед. Надявам се, че до края на февруари ще знаем конкретно какво искаме да направим там и към кого да се обърнем.
- Доволна ли сте от работата на комендантите по пунктовете?
- ГКПП "Капитан Андреево" е най-големият пропускателен пункт в Европа. Мислите ли, че на най-големия пункт в Европа двама коменданти са достатъчни? Там е необходимо, ако щете, да работи цяла администрация, която да се занимава с поддръжката на КПП-то. Към този момент 7 човека сме взели като регистрирани безработни от бюрото по труда в Свиленград, които се занимават с почистване на боклуците, които изхвърляме всички ние. Общо трима са комендантите на двата пункта, от които се изисква да работят и събота, и неделя. Просто не могат по никакъв начин да свършат работата, която се изисква от тях.
- От техните впечатления можете ли да кажете дали българинът след членството в ЕС замърсява по-малко?
- Ще ви кажа моето впечатление, защото аз много често ходя на пунктовете - поне веднъж на десетина дни. Миналия ден, пътувайки към ГКПП "Капитан Андреево", за да разговорям с шефа на Окръжно пътно управление и с кмета на Свиленград за това как ще чистим по пътя за пункта, от колата, която пътуваше пред мен, се отвори стъклото и беше изхвърлена торбичка с боклук.
- Как си го обяснявате - че българинът не е разбрал, че влязохме в ЕС ли?
- Българинът със сигурност е разбрал, че влязохме в ЕС, но не е поел изцяло своите отговорности и задължения. Не можем ние да се движим по пътя, да изхвърляме боклуците от прозореца на колата и да искаме да ни е чисто. И все някой да ни е виновен. Всеки трябва да си поеме отговорността.
- Между другото кой чисти пътя до пункта?
- Там имаме много работа да свършим. Извън населените места и извън паркингите чисти държавата. Паркингите, за които предполагам ме питате - "Гарваново" и "Пчелина", изглеждаха ужасно до края на миналата година, но в момента смятам, че кметът си свърши работата. С доста срещи и разговори там се пооправиха нещата, но все още има какво да се желае.
- Преди пункта премахнахте ли сергиите, които създаваха един доста ориенталски вид?
- Не са премахнати сергиите, но вече не изглеждат така, както преди. Пред тях не са закачени на закачалки стоките, които се продават, и не се веят от вятъра.
- Не смятате ли, че трябва да бъдат премахнати?
- Смятам, че трябва да бъдат премахнати, но това е ангажимент на общината. За мен към този момент е достатъчно това, че видът им е не толкова страшен, както беше. Искам да ви кажа, че със завършването на преустройството на магистралата от само себе си тези постройки ще бъдат премахнати. Когато магистралата не минава оттам, естествено никой няма да влага пари, за да ги поддържа.
- Увеличи ли се, или намаля потокъът през ГКПП-тата след 1 януари?
- Потокът е същият.
- Имаше идея миналата година за създаване асоциация на областните управители. Защо не я създадохте?
- В действителност няколко пъти е коментирано предложението за създаване на такова сдружение. Не смятам, че няма да стане. Като че ли другите проблеми ни връхлетяха много по-осезаемо и се захванахме с тях.
- Останаха ли същите проблеми на областните управители, или някои от тях междувременно бяха разрешени?
- Определено беше показана воля от страна на правителството за това, че на областните управители трябва да бъде дадена по-важна роля. Във всички нормативни документи ние играем сериозна координираща функция при работата на всички институции на територията на областта и на регионите.
- С какво се увеличиха правомощията ви?
- Ще ви дам конкретен пример. На областно ниво вече се взимат изключително важни решения като например определяне на приоритети за всяка една община поотделно или на няколко общини, взети заедно. Това са приоритети, съобразени с оперативните програми, които ще направляват структурните фондове. Според мен това е много като роля на областния управител. Оттук нататък - в решаване на въпроси, свързани със социалните дейности, с управлението на някои финансови институции. Ролята на областния управител като координатор се засилва с всяка година.
- Общинските съвети по закон определят приоритетите на общините. Не влизате ли в противоречие?
- Тук няма никакъв спор. Определяйки приоритетите на областта, се съобразяваме с приоритетите, изпратени от общинските съвети. В нашата област - Хасково - приоритетите на областно ниво се определиха, след като бяха определени тези на общинско ниво. Тогава ние определихме конкретни проекти за по няколко общини и ги поставихме на съответното място от гледна точка на тяхната приоритетност за решаването им. Но в никакъв случай това не означава, че сме пренебрегнали решенията на общинските съвети.
- Тоест вие задавате приоритети на база обединяване интересите на няколко съседни общини?
- Разбира се, но невинаги общините са съседни. Понякога община Маджарово, която е в единия край на нашата област, се оказва, че има общи виждания за развитие на спорта и спортната инфраструктура с община Тополовград, която е в другия край.
- Във вашата област каква готовност има за усвояване на средства от европейските фондове?
- Имаме готови проекти, но много се проектират в момента. На първо място почистване на речната инфраструктура. Оказва се, че в няколко общини в нашата област има крещяща нужда от действия във връзка с преминаване на р. Марица. Подобряване на спортната инфраструктура в областта също е сред приоритетите. Изграждане на обиколни пътища в повечето от административните центрове на общините в Хасковска област. Оказва се, че те почти нямат такива транзитни пътища, по които да преминават тежки камиони. Най-фрапиращ е примерът със Симеоновград, където през града минават камионите, които пътуват за "Капитан Андреево".
|
|