:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,385
Активни 437
Страници 19,315
За един ден 1,302,066

Магистрално танго "Тракия"

Договорът за аутобана сблъска коалиционните партньори БСП и НДСВ. Докато документът не бъде разсекретен, не може да се каже кой е крив и кой е прав, нито дали той е изгоден за България
снимка: Борислав Николов
Магистрала "Тракия" продължава да бъде проект на бъдещето.
Една напред, две назад. Въртенето по дансинга продължава. Публиката е затаила дъх и гледа умопомрачителния танц. Какъв ще е обаче финалът? Все още никой не знае.

Така част от страничните наблюдатели на сагата с магистрала "Тракия" онагледяват преговорите по скандалната концесия до последното правителствено решение от миналата седмица. Засега едно е безспорно - кабинетът "Станишев" почти виртуозно играе танца и може би



този път пъзелът наистина ще бъде нареден.



Първите сигнали за това бяха дадени миналия четвъртък. След заседанието на Министерския съвет, на което бяха одобрени новите условия на правителството по сделката, лично премиерът Сергей Станишев изброи аргументите "за" концесията на аутобана. След което трима министри - Асен Гагаузов, Пламен Орешарски и Петър Мутафчиев, подеха медийна кампания за популяризирането им. Всичко трябваше да внуши, че предложената схема е най-добрата, за да се довърши трасето максимално бързо и на сравнително прилична цена - 2.7 млн. евро за километър.



Замисълът обаче не се получи.



Основната причина за това е, че проектодоговорът продължава да бъде секретен, а тримата министри съществено се разминаха при обясняването на детайлите. Така например регионалният министър Асен Гагаузов твърди, че държавата все пак може и да се наеме с плащане на недостигащия трафик, но хипотетично това надали ще се случи. Защото само през миналата година трафикът нараснал с 30% спрямо показателите от 2005 г., когато беше правено последното официално замерване. Източници, участвали в работната група по предоговарянето на сделката твърдят, че засега няма конкретно фиксиран минимален праг на трафика. Такъв сигурно ще се запише и числата на практика ще изключват вероятността от евентуални компенсации. Засега обаче промяна в положението няма.

Гагаузов обяснява също как може да се наложи държавата да поеме и някои други рискове. Пред "Дарик радио" например твърди: "Има гаранции, без които не може да се мине, тъй като концесионерът изгражда публична държавна собственост. И сега в договора има клауза при погиване на концесионера, т.е. ако нещо се случи и той не е в състояние да плаща кредитите си към банките, те ще трябва да се поемат от собственика, който в случая е българската държава".

Засега не е ясно какво точно има предвид министърът - дали в случая говори за форсмажорни обстоятелства, които са обективни и предвиждат своеобразно подпомагане на съответния концесионер (това си е записано черно на бяло и в новия закон за концесиите), или става въпрос за своеобразна държавна гаранция. Подобна беше предвидена от предишното правителство под формата на т.нар. "гаранционно писмо", в което бе записано, че в случай на фалит на концесионера държавата и респективно данъкоплатците ще погасят всичките му вземания към банката-кредитор.

Интересното в случая е, че финансовият Пламен Орешарски, който е бил на същото заседание на правителството и би трябвало да е запознат с решенията му, обясни точно обратното - че за разлика от досегашния договор в новия държавата няма да се нагърби с никакви гаранции за концесионера, защото това е недопустимо. Транспортният министър Петър Мутафчиев засега избягва да навлиза в конкретика и изказванията му не допринасят за изясняване на картината.



Активността на ключови фигури от БСП



в кабинета по сагата "Тракия" е обяснима. Една от основните критики на социалистите по време на предизборната кампания бе именно договора за магистралата, а най-нашироко и компетентно се изказваше точно Гагаузов. След сформирането на тройната коалиция соцпартията замълча и отнесе доста критики, че е отстъпила от позицията си. Затова е логично сега да се опита да представи ситуацията в своя полза - че договорът се запазва, но отпадат най-скандалните клаузи.

Това, което социалистите не отчетоха, е, че



НДСВ не е склонно да поеме и минимална вина



за магистрала "Тракия". Паралелно с медийните изяви на соцминистрите на сцената излезе бившият регионален министър Валентин Церовски, който е автор на скандалния договор с португалците, и подробно обясни, че никакви условия не са променяни или отпадали и че е всичко е ПР-ход на кабинета. За да вкара още драматизъм в сцената, Церовски подхвърли небрежно риторичен въпрос: "Докато вървеше цялата суматоха, кой си понапазарува терени по протежение на трасето?" Всъщност един от печелившите със сигурност е настоящият пътен шеф, който се е сдобил с известно количество земя, недалеч от "Тракия". Но надали е единственият.

Церовски призова кабинета да разсекрети договора за магистралата, за да се види кой крив, кой прав. Това, естествено, едва ли ще се случи. Но е интересен детайл, защото точно Церовски избра без конкурс, по неясни критерии португалците за концесионери на магистрала "Тракия". Той натовари държавата с куп ангажименти по строителството. Той бранеше със зъби и нокти секретността на договора, с което даде поводи за доста подозрения за корупционни практики и партийно-приятелски договорки на най-високо ниво. Затова е най-малкото неморално сега да се прави на жертва и да иска реабилитация. Което обаче не отменя въпроса защо и БСП тръгва по неговите стъпки, бранейки упорито секретността на договора и не смее да сложи картите на масата.

Остава и друг проблем -



доколко договорът за концесия е икономически целесъобразен.



Зам.- министърът на регионалното развитие Савин Ковачев, изготвил доклада по концесията и алтернативните варианти за действие, внесени в правителството, в прав текст заяви, че португалците са поискали увеличение на цената за строителството. В последните месеци на миналата година той дори прогнозира, че сделката за "Тракия" и предоговарянето й отиват към крах, защото правителството не е склонно да вдигне цената. Представителят на португалските компании в България Георги Ченев пък го опровергаваше, без да навлиза в детайли.

Интересното е, че точно в този период - преди и около президентските избори, тръгна версията, че магистрала "Тракия" ще бъде дадена на български фирми. Естествено, визираха се точно определени дружества, част от които са популярни в общественото пространство като едни от най-солидните спонсори на БСП или които се ползват с протекциите на един или друг министър. Най-често се споменаваха групировки като "TRACE", "Главболгарстрой" и някои от пътностроителните компании на хазартния бос Васил Божков. От известно време насам обаче висши функционери от БСП смениха плочата. Част от тях твърдят, че лично премиерът е наредил да не се лансират никакви кандидати със спорна репутация в строителния бизнес. Затова е много вероятно българските фирми да се включат просто като подизпълнители на договора, за да не бият толкова на очи. Може би затова и договорът вече не е толкова неизгоден в очите на БСП.

Разбира се, все още стои вариантът португалците да се откажат от договора, а държавата да обяви нова процедура за концесията. До него обаче едва ли ще се стигне, макар португалците засега да не са се изказали по новите условия на правителството. Дори се оплакаха, че отпуснатият им срок за отговор - 15 февруари, е твърде кратък. Все пак всички експерти твърдят, че дори част от клаузите в документа наистина да са променени, договорът продължава да е твърде атрактивен за концесионера и той едва ли ще се оттегли. Просто ще трябва да преглътне, че печалбата му ще е по-малка от планираното. А държавата може би наистина ще се сдобие с така нужния аутобан.
снимка: Велислав Николов
Финансовият министър Пламен Орешарски и регионалният му колега Асен Гагаузов уж са били на едно и също правителствено заседание за магистрала "Тракия", а обясняват различни неща.
49
3336
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
31 Януари 2007 01:37
Ако един договор не е атрактивен той няма да се сключи.
Ако за БСП този договор е неизгоден строители под път и над път да бяха сключили друг.
Ако бяха сключили друг нямаше с какво да замерят Царя
Ако бяха сключили този пак няма с какво да го замерят.
Затов магистрала скоро няма да има.
31 Януари 2007 01:41
Магистрала ще има, не се плашете!
Ще се уплашите от цената.
Тя няма да е вече 2.7 а най-малко 4.0
31 Януари 2007 02:03
Магистрални "труженици"!
На държавна заплата, при това!
Търси се Сводника?!
31 Януари 2007 03:26
нема нужда да се расекретява договора
то е ясно че е изгоден за държавицата която е стиснала за гушата и джобчето некой консесионер и че му пие мозъка цели триесе години
31 Януари 2007 08:28
Бавят много бизнеса на магистралните девойчета.
31 Януари 2007 09:04
Пак ни вземат за канарчета - при това с пълно основание.
Ясно е че никой няма да се хване да прави каквото и да било без печалба. Най-изгодното за нас е Държавата да си дострои магистралата (тя вече почти е стигнала Ст. Загора) и да въведе разумни такси за преминаване - разчетите са ясни и най вероятно силно завишени. Какво й пречи на Държавата да разхвърля разходите не в/у 30, а в/у 50 години и да си сложи нормална печалба. Проблемът е в контрола по изграждането - ако ще е Държавна инвестици - кражбите ще се отразят на качеството на строежа, ако пък е частна то пак Държавата ще трябва да издаде определени гаранции и това е съвсем логично. Значи трябва да се наеме външен независим контрольор по приемане на качеството. Ако обаче Държавата сама построи магистралата няма да се лапа така както ако се даде на концесия и това е цялата врътка.
31 Януари 2007 09:07
Накратко!


Авторката е успяла да направи що-годе обективен преглед на "тангото" около АМ "Тракия"... С някои неща обаче не съм съгласен.


------------------------------------
"... Церовски призова кабинета да разсекрети договора за магистралата, за да се види кой крив, кой прав. Това, естествено, едва ли ще се случи. Но е интересен детайл, защото точно Церовски избра без конкурс, по неясни критерии португалците за концесионери на магистрала "Тракия". Той натовари държавата с куп ангажименти по строителството. Той бранеше със зъби и нокти секретността на договора, с което даде поводи за доста подозрения за корупционни практики и партийно-приятелски договорки на най-високо ниво. Затова е най-малкото неморално сега да се прави на жертва и да иска реабилитация..."

------------------------------------

Първо дали договора ще се разсекрети... Ще се разсекрети и още как. Не се съмнявам в това. От НДСВ са заинтересовани истината да излезе на бял свят, а и министър Гагаузов пое ангажимент за това в пред слушателите на "Дарик" и водещия Кирил Вълчев няма да забрави да му напомни... надявам се.

Второ за конкурса... Относно законността на процедурата по избор на концесионер се произнесе ВАС, което прави най-малкото странни тези внушения, които авторката се опитва да направи. Относно "затрупаната с ангажименти държава" също не съм съгласен. От НДСВ категорично отричат държавата да е поемала т.нар. "строителен риск"! Той е бил изцяло за сметка на "концесионера". В подкрепа на това е факта, че при предоговарянето това лято португалците са поискали завишение на цената до 3.5 млн.евро/км., защото е нормално след 2 години протакане и още поне 3 години строителство сметките да не им излязат накрая... При подозрения за корупционни практики си има Главен прокурор... всичко останало са хипотези...


Всичко което споделям и продължавам да твърдя по "аферата на века" съм го написал

ТУК Натиснете тук

И ТУК Натиснете тук


Най-сполучливото си "попадение", авторката е направила в самия край на статията :


------------------------------------
"... Интересното е, че точно в този период - преди и около президентските избори, тръгна версията, че магистрала "Тракия" ще бъде дадена на български фирми. Естествено, визираха се точно определени дружества, част от които са популярни в общественото пространство като едни от най-солидните спонсори на БСП или които се ползват с протекциите на един или друг министър. Най-често се споменаваха групировки като "TRACE", "Главболгарстрой" и някои от пътностроителните компании на хазартния бос Васил Божков. От известно време насам обаче висши функционери от БСП смениха плочата. Част от тях твърдят, че лично премиерът е наредил да не се лансират никакви кандидати със спорна репутация в строителния бизнес. Затова е много вероятно българските фирми да се включат просто като подизпълнители на договора, за да не бият толкова на очи. Може би затова и договорът вече не е толкова неизгоден в очите на БСП..."

------------------------------------


Това обяснява ФАКТА защо в последно време все повече и повече иначе печеливши частни и държавни дружества, свързани с поддръжка на пътната инфраструктура (т.нар. "пътни стопанства", "пътни строежи", "БКС"-та и пр. ) преминават в "империята" на г-н Васил Божков ... Доброволно, разбира се...

Редактирано от - DILBER TANAS на 31/01/2007 г/ 09:47:30

31 Януари 2007 09:42

Странна е българската преса. Забележете какво пише в стотията по проблема - сбълсък, пъзели , танго. Който и западен вестник да отворите няма да има видите подобно плитко оригиналнечене. Там се излагат някакви факти и мнения, тук се доказват предварително начертани тези и се иронизират.
Най-важното е, че магистрала няма да има. 2 години след подписване на договора. Той вероятно ще бъде провален поради силното му политизиране, продължаващо и със статии като горната. Нов договор с нови изпълнители ще има сключен поне след 2 години. Цената ще е, както пише и един по-горе поне 5 млн евро на километър (в момента в Европа вече се строи за 6-8 млн евро/км).
По този въпрос няма нищо в българските вестници. Но иначе за сблъсък на "коалиционните партньори" колкото искаш разсъждения.
31 Януари 2007 09:53

Напълно споделям мнението ви Пеко,

Не бива всички журналисти да се слагат под един знаменател, но положението с обективността и професионализма на определени родни медии е направо трагична...


Вчера ми попадна една статия озаглавена "Самоубива ли се българската журналистика?"


Статията Натиснете тук


Прочетете я! Аз я намирам за интересна.
31 Януари 2007 09:55
Тези, които писаха , че това е "сделката на века", която е най-пагубна за България, поне трябва да се извинят публично. *****, плюещи срещу Симеон.ЗАПОМНЕТЕ и си Запишете, че всичко , което е свършил Симеон е в полза за България и той е ЕДИНСТВЕНИЯТ, който е работил за България всеотдайно.Заради това е и забелязан и награден от всички западни крале и и президенти.

Редактирано от - bot на 31/01/2007 г/ 10:03:48

31 Януари 2007 10:10
Че прилича на танго, прилича! Че танцуващите не са добри (меко казано) е видно! Че са от вида - хвани единия, удари другия (без значение на последователността) е ясно! Е, най-готино ще е тогава да се изпльоскат заедно. Поне сеир да гледаме!!
За информация на някои "жълтурковци" във форума, относно двугодишното закъснение на строителството. Кой прекрати финансирането на магистралата от ЕИБ преди 3 год.? Там някъде "артисаха" едни 100 млн.евро, което си е един ЛОТ (та и отгоре). Хайде стига пропаганда!!!
31 Януари 2007 10:23
smarty,

Постинга ти1 особено края му ми звучи, като плосък виц
31 Януари 2007 10:50
Сирена ти направо ме "хвърли в тъча" с това "откровение"...

Цитирам:
-----------------------------------------
"... Или ако сумираме всичките "ползи" се получават над 7.5 милиарда евро (а тук не е включена печалбата на португалския концесионер (!?!?!) и кой знае още какво). Къде е уловката? Ами ако магистралата беше например на Марс или в Португалия и тези "ползи" идваха от марсианците или португалците, щях да ръкопляскам на гениалните министри. Обаче! Обаче тези "преки ползи" за държавата, по някакъв неразбираем за министрите начин се явяват също така преки разходи на ползващите магистралата - основно български граждани и бизнес, които фактически ще платят "ползите" от собствените си джобове! Поради което на ползите трябва да бъдат поставени дебели кавички, а на министрите изобретили схемата - диагноза или присъда..."

----------------------------------------- -


Откъде-накъде бе джанъм (!?!?!?) към ползите на едната страна по договора ще се включва печалбата и на другата страна...!!! Това е абсурдно твърдение!!! По-нататък авторът вече "изби рибата" със "смешния си плач", че ползите за държавата щели да бъдат за сметка на клиентите на магистралата... Това само издава ретроградното му комунистическо мислене и нищо друго.


Другари, крайно време е да разберете, че БЕЗПЛАТЕН ОБЯД НЯМА!!! Който иска да пътува по магистрала - плаща, който не иска си купува винетка и си пътува по "първокласните пътища", които държавата му гарантира... Точка!
31 Януари 2007 11:01
Боже, колко ли хляб трябва да изядеш още DILBER TANAS-е, че поне ДЮЛГЕР да станеш?!!! Къде е туй "райско" кътче на земята, където парите падат от небето? От къде ще дойдат приходите? Позамисли се!!!
31 Януари 2007 11:42
TIR-e, стоте милиона се погубиха по други, доста по-тривиални причини. В интерес на истината не съм убеден дали можеше да се употребят (квото и да говори тоя и оня), но е факт, че усилие не беше направено.
31 Януари 2007 11:46
Впрочем и в Капитал има културно матрялче по въпроса за магистралата.
31 Януари 2007 12:04
И последно, че требе да бегам - по тоя въпрос:
Знаете ли защо дори в една и съща държава има съществена разлика в стандарта на живот между по-големи и по-малки населени места

Нееднократно е демонстрирано и непрекъснато има неразбрали, че инфраструктурата в никакъв случай не спомага за премахване на разликите в икономическото развитие на регионите.
.
Защо туй неразбиране? На първо място безкритично се приема аксиомата, че по-добра инфраструктура води и до по-добра икономика. Това изглежда да е по принцип вярно, въпреки че може да се идентифицират многобройни случаи, при които местната икономика страда от развитието на инфраструктурата. Казвам тва, за да е ясно, че дори такива уж очевидни неща, не са съвсем безспорни.
.
От идеята добра инфраструктура => добра икономика пък автоматично се стига до идеята, че инфраструктурата помага за уеднаквяване и на икономическото развитие. Докато първото твърдение е спорно, то второто вече е съвсем невярно - има куп изследвания на конкретни случаи и проекти (някои от които дори правени тъкмо с цел да подпомогнат изостанал регион), които показват, че ефектът е дори обратен - разликите се задълбочават. Така че по-леко с очевидните неща и безспорните твърдения...
31 Януари 2007 12:11
новия коалиционен партньор иска парче от баницата преди да сложи парафа си под договора, това е. може още много цирк да изгледаме но лайтмотива ще се запази - още едно стадо маймуни се бори място на клона

31 Януари 2007 12:16
...въпреки че може да се идентифицират многобройни случаи, при които местната икономика страда от развитието на инфраструктурата.


Вероломе,
дай два примера (няма да те затрудни, щом са многобройни)!

Ти направо срина икономическата мисъл - дай тогава да махнем инфраструктурата тогава да видим дали ще по-добре за икономиката. Махането поне не толкова трудно като слагането!
31 Януари 2007 12:21
Дилбер Танасе,
Както сам казваш беплатен обяд няма! Ама обяда не се ли плаща от клиентите (пътуващите)??? От къде ако не от тях ще дойдат "ползите" за държавата??? Обясни моля те!

И както се казва, плащането може да стане и с винетната система (никой не казва, да не се плаща). Така ще се спестят разходите и неудобствата (поне две спирания на пътуване) на ТОЛ системата. Не случайно в Германия минават на винетна система и се отказват от ТОЛ таксите.
31 Януари 2007 12:24
Аз само по пътя на логиката, да попитам вишеизказалите се -
като разрушиха инфраструктурата в последните 17 години - справки разбитите пътища, икономиката в съответните райони дали се въздигна или напротив?
31 Януари 2007 12:26
...Симеон е ... ЕДИНСТВЕНИЯТ, който е работил за България всеотдайно.Заради това е и забелязан и награден от всички западни крале и и президенти.

Мъчи ме дълбоко подозрение, че Симеон е награден за спирането на нашия АЕЦ, от което директно ще се възползват ФРЕНСКИТЕ инвеститори на Румънския АЕЦ! Не заслужава ли това един орден!? Заслужава Смарти, съгласна съм с теб!
31 Януари 2007 12:40
И още нещо, Дилбер Танасе,
Никой не оспорва законността на сделката. След като НДСВ си прие за случая закон позволяващ отдаване на концесия без търг, естествено, че ще е законна!

Както казах и преди, тия съдебни спорове бяха само за печелене (губене) на време за да се удържи подркрепата на НДСВ за БСП до влизане в ЕС. И сега е момента БСП да се отплати!

И да, съгласна съм с теб (за най-голямо съжаление), че в "новото" предложението на правителството всъщност няма нищо ново, но ще бъде представено като значително подобрение за да се оправдае ГРАБЕЖА НА ВЕКА.
31 Януари 2007 12:46
Преди малко и по радиото пуснаха признанието на Борис Велчев изречено по NTV, че по времето на Царя се е очаквало сестрите да бъдат освободени.Чрез личното приятелството на Царя с краля на Йордания и краля на Мароко, се оказа скрит натиск над Кадафи и се наложи той да отмени смъртната присъда над сестрите и даже да ги преместят от килиите на затвора в една къща при домашни условия на живот.След тоталното океветяване на Царя от комунистическата агентура по медиите, червената мафията пак взема властта и Кадафи възобнови смъртната присъда. Ако Царя беше преизбран, сега сестрите щяха да са си у дома.Магистрала Тракия до сега щеше да е построена до половината и то без да сме дали и един лев за построяването и.Детската болница в Лозенец също щеше да бъде построена и унизителното просене на пари от родителите за да оперират децата им в чужбина щеше да се прекрати.След 3 месеца щяха да пуснат спрените блокове на АВЦ Козлодуй.Преди две години щеше да започне строителството на АЕЦ Белене.Основите на Дунав мост при Видин щяха в момента да бъдат изградени.Македонците нямаше да ни наричат Татари, защото те ни презряха, след като пак допуснахме комунистите да оклеветят Царя.Много от вратите които Царя отвори за Българя към Европа пак се затръшнаха.Пенсионерите пак имат проблеми.Цените скочиха, а Господ ни наказа с природни бедствия заради тъпотията ни, да изпуснем питомното и да разрешим пак да ни яхне старата престъпна мафия.
31 Януари 2007 12:55
Баритоне,
Ами аз тия работи дето си ги писал ги чаках в
800-те дни
дето царя обеща! Помниш ли, а???

Той ги обеща за 800, не за 2400 дни!

Прочети и казаното от Дилбер Танас:
За протокола:

Само да напомня, че мандатите му са вече ДВА, при това ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ !

Т.е., царя е все още на власт и да те питам тебе защо не се случват тез неща дет ги пишеш???

Редактирано от - Сирена на 31/01/2007 г/ 14:30:21

31 Януари 2007 13:06
... майната й на "концесионираната магистрала" ... ама всеки платен път трябва да има дублиран "винетен" такъв ... защшо за това никой не говори, деееба ...
31 Януари 2007 13:06
По заглавието на статията - едно време имах един преподавател, доцент Цонев, метър и 60, ама Голям човек. Та той обичаше вицове. Един гласеше следното -"Иванчо идва по средата на лекции и преподав. го пита -Иванчо, що закъсня бе? - Щото много лед по улицата, една крачка напред, две назад! -Е добре де, как пристигна - Ами обърнах се на заден ход
Изводите - за форумците
31 Януари 2007 13:28
П р а в и т е л с т в о т о н а т р и м а т а г л у п а ц и д а в з е м е д а о б я в и о б щ е с т в е н а п о р ъ ч к а з а д о с т о я в а н е н а о с т а в а щ и т е 100-и н а к и л о м е т р а д о Б у р г а с - п а р и б о л в х а з н а т а , в с е щ е н а м е р я т 200-300 м и л и о н а .

А м е ж д у в р е м е н н о д а п о м и с л я т з а о т д а в а н е н а к о н ц е с и я н а Т р а к и я к а т о о б я в я т п у б л и ч е н м е ж д у н а р о д е н к о н к у р с п р и я с н и у с л о в и я и п р о з р а ч н а п р о ц е д у р а .
и д а м а х н а т д о п о т о п н и т е Т О Л п у н к т о в е , в е ч е и м а р е д п о - д о б р и с и с т е м и з а т а к с у в а н е !
31 Януари 2007 13:44
Сирена, мисля че вече се разбрахме по въпроса, че "обядът трябва да се плаща"! Тук спор няма.

Понеже нямам много излишно време ще се опитам набързо да ти отговоря на въпроса "кой и как го плаща?".


ВАРИАНТ 1. Бих го нарекъл "носталгичен"... Концесия няма. Строи държавата, чрез избрани от нея "хранени" хора/фирми за ХYZ години... За никъде не бърза... Магистралата не е заек да избяга, я... Парите идват от бюджета. Той пък се пълни с пари излезли от твоя и моя джоб... За да има с какво бюджета да строи - данъците остават високи, винетките поскъпват от година на година... Анонимни, политически назначени чиновници определят кой ще спечели обществената поръчка за строителство и колко ще струва това на бюджета... Най-хубаво се харчат чужди (народни) пари... След това за поддръжката на построената вече магистрала пак се избират същите "хранени фирми"... с конкурс естествено. И където е текло, пак тече...

В резултат: висока стапен на корупция, която продължава с години... Лошо поддържани пътища и държавна бездънна каца наречена "магистрала"... Ама "безплатни" ще речеш ти... "Не благодаря" - ще ти отговоря аз.


ВАРИАНТ 2. Бих го нарекъл "прагматичен". Обявява се концесия. Сключва се договор. Частникът строи и после му се прехвърлят правата и задълженията свързани с доброто поддържане на магистралния път. От бюджета не изтича нито лев. Напротив - концесионерът плаща такса. Негово е задължението и в негов интерес е да поддържа магистралата във възможно най-причилен вид, защото... има и безплатни "първокласни" пътища.

В резултат: има магистрала (продукт, услуга в лъскава опаковка), на опаковката има поставена ЦЕНА! Корупция няма. Бюджета "е разтоварен" от излишни разходи по строеж и поддръжка...


"Кое е най-важното?" - както се казва в една реклама.

• Ами в първият случай "магистралния" масраф го плащаме ВСИЧКИ - и този който ползва и косвено този който не (защото всички солидарно ни дои бюджета)... Избор няма! Мърдане няма!

Във втория случай плащайки ТОЛ-таксата от 5 ст./км. плаща само този който ползва услугата... другите пътувайки яваш-яваш от София до Бургас се кефят на добрия стар "първокласен" път... Дъ чойс ис йорс!


Толкоз по въпроса "кой плаща обяда..."


----------------------------------------- ---
P.S. Старите първокласни пътища остават и ще се разбиват по-малко, защото камионите ще се качат на магистралата. За пример ще ти дам отсечката Бургас-Карнобат, която наскоро "едни турци" построиха. Старият път си стои... Никой няма намерение да го закрива, но вече е доста по-разтоварен от трафик и по-лесен за поддръжка от страна на държавата.
31 Януари 2007 13:49
... танасе, бре, къде е "първокласния стар път" Сф-Бс ?? Я мини през Вакарел по по него
31 Януари 2007 13:52

Саршинка именно това думам язе "първокласен" (в кавички)
31 Януари 2007 13:55
... аз плащам за тази "магистрала" от 35 години ... ще ми даде ли някой "тол-пропуск" за "моята част от пътя" ??
31 Януари 2007 14:02
Танасе,
много условности си навързал.

Първото и най-важно, с което не съм съгласна е, че този концесионер ще строи (и ще носи търговски риск). ДА, сигурно ще дострои 150-200 км. на РАВНО, но останалите, така или иначе са вече платени от мен и теб и не искам да ми вземат още веднъж по 5 ст./км. за тях.

Второ, като е толкова печен тоя концесионер що не вземе да построи магистрала Черно Море например???

Трето, качеството на построеното от държавата (с обществени поръчки) може да се контролира по същия начин както и качеството на построеното от концесионера. Това е въпрос единствено на ЖЕЛАНИЕ от страна на държавата. (Отделен е въпроса, че то обикновено липсва.)

Четвърто, като казваш "... вариант две - концесия... Бюджета е разтоварен от излишни разходи по строеж и поддръжка..." не се ли сещаш, че като бюджета е разтоварен, някой друг е натоварен. И тоя сме ти, аз и пътуващите по магистралата. Да, тя трябва да се плати, но аз съм за това да се плати (плаща) през винетната система! ТОЛ-системата ДОПЪЛНИТЕЛНО ОСКЪПЯВА магистралата с около 12-15 МИЛИОНА годишно! А винетната система НЕ Е бюджета - винетки плащат само пътуващите, а всеки пътуващ не може поне веднъж годишно да не мине и по магистрала (тази или друга).

Редактирано от - Сирена на 31/01/2007 г/ 14:10:48

31 Януари 2007 14:49
По добре държавата да строи магистралата! То не че в държавните (и общински) фирми не крадат (виж Топлофикация София) но е по надребно (Вальо топлото за 9 години 7 млн. при приходи 2, 16 млд. лева няма и 0, 4%) Ако и още някой скрил се по-добре да е тафил нещо не го докарват и на 1%. А концесионера по "европейски" ще оскъпи магистралата в строежа до дупка та да връщаме после капитала докато ни дойде акъла (от опит ще рече поне 1000 години) Същото и при подръжката, сега харчат ~ 6500 лв/год км, в договора е записано 40000 ЕВРО / км година. Ама нашият народ освен дето не чете, и не ги вдева много тези работи! Така че ще плащаме явно грешни пари за този дето клоти дърветата!!!
31 Януари 2007 14:53
Бре Танасе, бре
Я, като си толкоз светнат и говориш за едни 5 ст/км., без да споменаваш, че те се отнасят САМО за лек автомобил, ни кажи колко ще е таксата за влекач с полуремарке? Като намериш тази цена я превърни в евро. Ако си се справил с това, браво!!! Продължаваш напред!! Сравни я с цена от 0.115 евро/км. и кажи коя е по-висока. А сега обясни защо ТОЛ таксата в Германия е по-ниска?

Това е твое:
ВАРИАНТ 1. Бих го нарекъл "носталгичен"... Концесия няма. Строи държавата, чрез избрани от нея "хранени" хора/фирми за ХYZ години... За никъде не бърза... Магистралата не е заек да избяга, я... Парите идват от бюджета. Той пък се пълни с пари излезли от твоя и моя джоб... За да има с какво бюджета да строи - данъците остават високи, винетките поскъпват от година на година... Анонимни, политически назначени чиновници определят кой ще спечели обществената поръчка за строителство и колко ще струва това на бюджета... Най-хубаво се харчат чужди (народни) пари... След това за поддръжката на построената вече магистрала пак се избират същите "хранени фирми"... с конкурс естествено. И където е текло, пак тече...

Ще го перефразирам:

Бих го нарекъл "действителен"... Концесия има. Възлага държавата на избрани от нея "хранени" хора/фирми за ХYZ години... За никъде не бърза... Магистралата не е заек да избяга, я... Парите се връщат от бюджета. Той пък се пълни с пари излезли от твоя и моя джоб... За да има с какво бюджета да строи - данъците остават високи, винетките поскъпват от година на година... Анонимни, политически назначени чиновници определят кой ще бъде подизпълнител за строителство и колко ще струва това на бюджета... Най-хубаво се харчат чужди (народни) пари... След това за поддръжката на построената вече магистрала пак се избират същите "хранени фирми"... без конкурс естествено. И където е текло, пак тече...
31 Януари 2007 15:18
Стига с тая магистрала - стотина километра магистрала ли са ?
31 Януари 2007 16:10
Колкото по-неграмотни са журналистите, по-скоро младите репортерки, които са видимо с двойна употреба, толкова по-добре

DILBER TANAS ,
Това е цитат от препоръчаната от теб статия.
Та се сетих, че не само те са с двойна употреба. То и магистралата взе да става с двойна употреба, както и околовръстното на София. Решава се да се прави, протака се, докато земите около него се изкупят от когото трябва. След това доходни компенсацийки.
които са видимо с двойна употреба

Обичам го този език!

Редактирано от - Федя на 31/01/2007 г/ 16:18:48

31 Януари 2007 16:26
Колкото по-намазали са царедворците като Федя, толкова по-добре си затварят очите и са готови и под вола теле да намерят само и само да не лъсне истината!

31 Януари 2007 16:35
Каква е разликата между времето от преди 1990 и до сега само се смениха игра4ите терена няма промени . Кой обра каймака , кой прави търговията , кой владее 4ужд език (Английски или гр.) предишните управници децата им у4иха извън БГ а те тук от директори на предприятия станаха собственици на тези предприятия така питам какаво се промени??? Не отри4ам ЕС но исках да обърна внимание на това а не да се занимаваме глупости на някои които правят собствената си пропаганда във този форум, мен не ме интересува друго освен по добър живот на хората във тази страна тогава няма да има толкова проблеми със вси4ко което ни притеснява сега'!
31 Януари 2007 16:40
Hacibis,
Ако няма какво да кажеш, по-добре не мъчи клавиатурата!
31 Януари 2007 16:47
Как ме видя като царедворец ма Сиренке?
Да не си от тези
които са видимо с двойна употреба

Та се засягаш? Щото хайде магистралата е царско дело, ама околовръстното на София няма нищо общо с царя.
Или може би тези компенсацийки на имоти злепоставят твоите обични политически отговорни субекти, които се докопаха до властта преди малко повече от година и трябваше да направят нещо, за да вредят и те покрай магистралата?
Кво да правиш! Казано е че властта разваля човека. Не се коси! Ще ти мине!
31 Януари 2007 16:56
Сирена да не си от тези които са подмазали ?Колкото до клавитурата използувам тази няма друга да не те притеснява!
31 Януари 2007 17:08
Само един царедворец или коалирал се с него може да твърди, че концесията за Тракия е изгодна за българските граждани. Казвам граждани, а не държава, щото сегашните поддръжници на сделката се опитват да ни изпързалят с ползата за държавата, която в случая не се припокрива с полза и за гражданите!

Що се отнася до парцелчетата покрай магистралата - не ми се занимава с дреболии. Още повече, Федя, щом не казваш нищо конкретно значи се опитваш да отклониш темата![/b]
31 Януари 2007 17:29
Сирена, не подценявай "парцелчетата". Наскоро писаха, че обезщетяването на собствениците при разширението на околовръстното ще глътне около 1/3 от средствата. Дали концесията е изгодна за нас с тебе, е трудно да се прецени. По принцип всеки посредникприбира от нас двамата по нещо допълнително.
Аз се отнасям по принцип негативно към частна собственост върху пътната мрежа на страната.
От друга страна израстнах със строежа на досегашните магистрали. Пътувам много и от години. Просто работата ми е свързана с пътуване. Нямам спомен да съм минавал 100-ната километра на магистрама Хемус, без по нея да има ремонти, при това постоянни и на едни и същи места. Гордостта на тази магистрала са тунелите под Витиня. Ми че вътре в тях вали дъжд. И сега едната тръба е в ремонт, при това около година. И трябва със сигурност да се направи нещо, за да се променят нещата. Дали концесията е това "нещо" е рано да се каже. БСП бяха остри критикари на тази концесия и даже тези критики допринесоха много за успеха им на предишните избори. Сега дават назад. Защо? Питаме ние, ама няма кой да отговори. При това вече се задават нови избори! И популизмът пак ще яхне вълната.
31 Януари 2007 17:41
Да, Федя,
и на мен ми е направило впечатление постоянното ремонтиране на Хемус. Но решение на тая болка май няма - частниците с нищо не са по-добри. Поправи ме ако се лъжа, но това показва опита със Щрабаг, който не само, че строи некачествено, но и сроковете не спазва. А държавата, както винаги, просто липсва.

Ще ми се да разбера какви са клаузите в това отношение в концесията за Тракия! Ама ей го на - секретно е всичко пак. И докато е секретно ще има съвсем основателни подозрения за нечистоплътност!
31 Януари 2007 18:00
Уважаема Сирена, чети внимателно: пише местната икономика. Давам исканите примери:
.
1. Zuiderzee Line в Холандия. Проектът е за 180 км ЖП линия, която трябва да свързва Хрьонинген и околностите на Схипхол. Хрьонинген е в северната част, която е по-изостанала икономически от южната/югозападна част на страната. Основен аргумент в полза на проекта е да живне икономиката на север. Да, ама като започват да правят проучвания се оказва, че народо смета да яха високоскоростния трен къмто Амстердам и въобще нема намерение да си седи на север и да развива икономиката там. Освен това целото начинание е и доста скъпо, та в момента продължават да се чудят какво да го правят. От една страна политишъните искат проекта да се прави, за да могат да се тупат по гърдите мъжки после; от друга страна се чуват и по-разумни гласове, че тая простотия не бива да се допуска.
.
2. Цела южна Италия. Въпреки наливаните кинти (италиански и от ЕС) пропастта между икономиките на южна и северна Италия продължава да расте. Имам некъде едно проучване точно на липсващата връзка м/у парите, наливани за инфраструктура там, и наваксване на икономиката - ше гледам да го изрова, като се прибера дома.
.
За да ме разберат съмневащите се съвсем ясно, давам и прост числен пример:
.
Бай Х*й живее в Перник. За да доди на работа в София при съществуващата инфраструктура са му нужни около 50 мин. сутрин, за което му се случват следните разходи:
.
о 7, 50 кинта/час цена на времето х 50 мин/60 мин = 6, 25 лв;
о 25 км х 8 л на сто / 100 км х 1, 63 лв/л = 3, 25 кинта транспортни разходи.
.
Общо разхди 9, 50 лв на курс (цената на ненадеждността нема да я включваме, че става сложно). На бай Х тия разходи са му много, щото му дават в София заплата само 300 кинта. Така бай Х предпочита да си седи и бачка в Перник, като съответно генерира БВП там.
.
Ся обаче се решава да се ушири и оправи пътя, в разултат на което времето за пътуване на бай Х до София пада от 50 на 25 мин, а разхода на гориво - на 6.5 л/100 км (щото вече няма задръствания на Владая и Княжево). Така цената става:
.
о 7, 50 кинта/час цена на времето х 25 мин/60 мин = 3, 12 лв;
о 25 км х 6, 5 л на сто / 100 км х 1, 63 лв/л = 2, 65 кинта транспортни разходи.
.
Общо разхди къде 5, 80 лв на курс. На бай Х тва вече му изнася и ходи да бачка в София и генерира БВП там. По тоя начин София просперира, а Перник запада все повече - заради подобрената инфраструктура. Такива ми ти работи...

Редактирано от - веролом на 31/01/2007 г/ 18:39:32

31 Януари 2007 18:13
Благодаря Вероломе, за примерите.
Но и двата сочат че следва да орежем връзките на (слаборазвитата) провинция със (силно) развитата столица.

Обаче, примерите ти не отчитат, че промените се правят преди всичко заради ХОРАТА! И щом магистрала Люлин дава възможност на Бай Х*й да избира къде да работи, значи тя е добра за него. А БВП-то на Перник, ще кажеш! Да, ще има проблем, но този проблем си го има и без магистралата. Ако в Перник няма работа, липсата на магистрала няма да направи нито Бай Х*й по-богат нито неговия работодател. Напротив, наличието на магистрала можа да накара някой инвеститор да си изнесе производството в Перник и Бай Х*й може в един момент да реши пак да се върне и да генерира БВП там. А и магистралата е само един от лостовете. Правителството може да вземе и други мерки за БВП-то на Перник.

Просто няма начин (глобално погледнато) една магистрала да пречи на общото БВП.

Да не говорим, че ти лично сигурно не би искал да си на мястото на Бай Х*й от Перник!

Редактирано от - Сирена на 31/01/2007 г/ 18:15:08

31 Януари 2007 18:22
Абсолютно сте права, уважаема, и не е нужно да насочвате праведния си гняв към мен - аз съвсем не казвам, че не трябва да има инфраструктура, тъкмо напротив. Това, което казвам, е, че инфраструктурата променя икономиката по сложен и незадължително полезен за конкретни групи начин. Нищо повече. Писал съм толко дълго, щото проблемът е интересен за мен, ако и да не е съвсем баш по темата...
.
Освен това, не че се заяждам, но вероятно мога да съчиня пример, при който магистрала да вреди на БВП на страната, в която е построена. Както и да е...
.
Последна заблуда да разсея - АМ "Люлин" въобще няма да помогне на бай ти Х от Перник - ама по никакъв начин - просто щото минава твърде далече и от Перник, и от интересните места в София.

Редактирано от - веролом на 31/01/2007 г/ 18:25:08

31 Януари 2007 21:17
Уважаема Сирена


Ние с вас явно си говорим на различни езици... Мисля си че от това особена полза няма, затова ви предлагам да сложим точка на спора и да чакаме какво ще се случи на 16 февруари 2007 г.

А междувременно разбрах в какво се корени фундаменталното ни разминаване по въпроса за концесиите (по принцип)... Проблемът е, че вашето и моето становище по въпроса "що е това държавен бюджет" и откъде се пълни този бюджет... са коренно различни.


Според мен държавният бюджет представлява "МОЯТ" (на Дилбер Танас и останалите) ДЖОБ и непрестанно, периодично и неотменно се захранва от "МОИТЕ" (на Дилбер Танас и останалите) ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ и пр.


Според вас държавният бюджет изглежда представлява "ВАШИЯТ" (на Дилбер Танас и останалите) ДЖОБ и черпи митичната си сила от "ВАШИТЕ" (на Дилбер Танас и останалите) ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ и пр.


Проблемът е, че често не НАШИТЕ ръце, харчат финикийските знаци от ТОЗИ НИЧИЙ ДЖОБ, а ръцете на едни мили, анонимни, чиновничета, които често го бъркат със своите малки, лични, частни джобчета...


Благодаря ти все пак... за "откритието",
което ми помогна да направя!


Хайде, сполай ти! Остани си със здраве!

Редактирано от - DILBER TANAS на 31/01/2007 г/ 21:19:42

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД