:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,214
Активни 472
Страници 20,144
За един ден 1,302,066
Конкуренция

Страхът от чужда работна ръка е измислен

Бизнесът не може да се позволи да внася легално служители отвън, защото му излиза скъпо
СНИМКА: СЕГА
У нас за година са издадени само 29 легални разрешителни за работа на китайци у нас. Азиатците от "Илиянци" регистрират фирми в България, за да узаконят по-лесно престоя си .
Дефицитът на кадри е актуален проблем днес. За да попълни незаетите позиции, бизнесът вече поглежда все по-надалеч. Чак до Виетнам. Връщат ли се виетнамците, или просто на работодателите им се иска митовете за евтината българска работна ръка никога да не свършват?

По презумпция столицата на всяка държава дава представа доколко местното население се е омешало с имигранти. Потокът от хора по софийските улици обаче все още е хомогенен. По улици и магазини рядко се чува друг език освен български. С изключение на някои запазени територии. Всеки е виждал китайците на пазара "Илиянци" и поне веднъж е опитвал китайската кухня в някое от многобройните ресторантчета. Арабите от години ни примамват с дюнери, а башевропейците се подвизават в лъскави офиси като добре платени консултанти на престижни компании.

Ако обаче се вгледаме в статистиката, китайците и арабите не съществуват. През 2006 г. например Агенцията по заетостта е издала едва 29 разрешителни за работа на китайци. От тях 12 са за артисти, 5 за инженери, а другите са за консултанти и среден технически персонал. Къде тогава са стотиците китайци, които вежливо приемат номерираното ви меню в някой ресторант с дракон в името?

Заради сложните процедури по издаване на разрешителни чужденците предпочитат да открият своя фирма. Много по-лесно им е да станат предприемачи вместо наемници. Разбира се, българските емигранти вършат същото, стига законът в съответната държава да го позволява.

Ако чужденците у нас не са със собствен бизнес, най-често са наети сред свои. Това обаче не помага на местните работодатели, защото нуждите им са различни - трябват им специалисти, и то наемници. Търсенето е най-вече за строители, персонал в туризма, образовани инженери и ИТ специалисти. Наплив от чужбина в тези сфери засега не е регистриран.

Въпреки огромния недостиг на кадри в туризма например чужденците в тази сфера все още почти липсват. В столичния парк-хотел "Витоша" например има само една украинка и две рускини, които живеят отдавна в България. Веднъж



за мениджърска позиция кандидатствали мексиканец и венецуелец,



но показателите в автобиографиите им не отговаряли на изискванията на хотела. "По принцип не съм скептичен към наемането на хора от чужбина, но все още дори агенциите за подбор на персонал, с които по принцип работим, не са ни предлагали чужденци", обяснява Борислав Аврамов, комплексен управител на парк-хотела. Според него огромният ни проблем е липсата на висококвалифицирани кадри, които няма гаранция, че ще намерим във Виетнам или Филипините. "Ще ги докарат, защото са евтина работна ръка, но не са професионалисти", казва Аврамов. По думите му всеки може да е сервитьор или барман, но са малко - тези, които обслужват професионално. При него кандидатствали всякакви хора, включително художници и инженери. Понякога обаче за позиции, като например фронт офис, те предпочитали хора, които да обучат от самото начало.

От хотел "Тамплиер" в Банско пък подбират кадрите си от професионалната гимназия по туризъм в Банкя. "Тъй като си сътрудничим с тях отдавна, съм сигурна, че стажантите, които идват оттам, са качествени", казва Таня Маркова от отдел "Човешки ресурси" към хотела. За ръководните длъжности занапред тя смята да се обръща към един от частните колежи по туризъм в столицата. От социалното министерство им предлагали да вземат хора между 50-60 години, за които да получават по една минимална работна заплата годишно. "Още не сме наемали, но това е вариант примерно за камериерки, огняри или охрана", смята тя.

"Обръщал съм се към университети да ни предложат примерно хора за пиколо или сервитьор. Настройката при тях обаче е да започнат директно на управленски позиции, което е абсурдно", коментира пък Димитър Аврамов.

По морето, където и текучеството е най-голямо, има нужда предимно от сервитьори, бармани, готвачи и администратори. Затова и



морските хотели воюват на няколко фронта за персонал -



чрез обяви, връзки с университети, агенции за подбор на хора, лични контакти. Някои хотели, като например веригата "Рио", имат специална бонусна система за поощряване на персонала, както и постоянна оценка от външна агенция за задоволеността на гостите, въз основа на която също се дават допълнителни възнаграждения. "На мениджърския персонал плащаме целогодишно, независимо че характерът на работата ни е сезонен", обяснява Драго Димитров, представител на веригата за страната ни. За да задържат кадрите си, оттам правят и ежегодни обучения от испански специалисти, както и двуседмични посещения в Испания на наши кадри.

Представителите на работодателските организации обаче са разтревожени, че ако държавата не предприеме нещо по въпроса с облекчения внос на кадри от чужбина, след време цели отрасли ще останат без специалисти. Социалният министър Емилия Масларова набързо отряза мераците им. На оплакванията на предприемачите, че кадри няма, тя за пореден път напомни, че трябва да се научат първо да инвестират в своите кадри, да се научат да ги задържат, а не да подценяват цената на труда им.

От друга страна, колкото и да е невидим, през последните 5 г. интересът за работа в България се засилва, категорични са експертите от Агенцията по заетостта. Докато през 2002 г. разрешение са поискали 601 чужденци, то към края на 2006 г. броят им вече е достигнал 1605. Миналата година общо 1489 чужденци са получили разрешение да работят легално у нас. В момента най-много чужденци работят в Софийска и Хасковска област. За последните 5 години



агенцията е разрешила на 4465 чужденци



да се трудят легално в България.

В момента разрешителни се издават главно на преподаватели в университети или в школи по езици, консултанти и мениджъри на високо равнище. Често разрешителни се издават и на спортисти. Все още са рядкост разрешенията за работници или образовани специалисти.

През 2006 г. агенцията е дала най-много разрешителни за работа на чужденци от Турция - 163. От тях 75 са за работници, 37 за технически персонал, а 20 за инженери. Доста кандидати за работа у нас има и от съседна Гърция - 73-ма. Основната част обаче са висши ръководители, консултанти и няколко инженери. Подобно е и положението с Германия, Украйна, Русия, САЩ. Най-много разрешителни за спортисти сме дали на Сърбия, а по 3-ма спортисти има от САЩ, Русия, Румъния, Франция.

Скептици вече се усъмниха, че с исканията за внос на чужденци бизнесът си е направил сметката да подбива цената на местния пазар на труда. "Не е вярно, че бизнесът ще предпочете чужденец, за да му плаща по-евтино. Да наемеш служител от друга страна излиза много по-скъпо на работодателя", категоричен е зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. В момента главната пречка е в законодателството, аргументира се той. Първото условие е чужденците в една фирма да не надвишават 10% от персонала й. Затова, ако работодател иска да наеме чужденец, той трябва да докаже, че първо безрезултатно е потърсил българин за свободното място. Освен това фирмата трябва да е публикувала обяви за позицията и да е търсила безработен от бюрото по труда. Междувременно предприятието вече трябва да се е спряло на чужденец и да му е предложило договор за конкретната длъжност. Дотук цялата процедура отнема поне 1 месец. Едва след това работодателят може да подаде молба до Агенцията по заетостта, за да получи разрешително за работа за чужденеца. Ако всичко е наред, разрешителното се издава максимум след 1 месец, но често пропуски в документите го забавят. Неизгодното да наемеш чужденец е и това, че работодателят трябва да плати такса от 600 лв. Всичките разправии и похарчени пари обаче са инвестиция само за 1 година. Толкова е първоначалният максимален срок на разрешителното за работа за чужденец. След това документът може да се поднови за още 12 месеца, като общо целият период е не повече от 3 години.

Тежката процедура принуди БСК да предложи по-облекчен режим - особено за някои професии, и то от определени държави. Едно от предложенията на камарата е да се въведат квоти за чужденците. Идеята е те да са за професии, за които има най-голям дефицит от кадри. "Квотите няма да отменят съществуващия ред за наемане на чужденци. Целта е да се улесни процедурата поне в най-търсените професии", уточни Тебеян.

Недостигът на кадри у нас отдавна тревожи държавата. Социалните партньори наскоро се споразумяха да започнат консултации за миграционната политика на България. За целта експертите започват проучване на пазара на труда, за да установят регионите с липса на специалисти, както и в кои професии се очертава недостигът им. Синдикати, работодатели и държава са единодушни, че ако ще се внасят чужденци, то най-напред



трябва да се стимулират етническите българи в чужбина



Тъй като в България заплатите са достатъчно ниски, засега страната може да е атрактивна само за държави с още по-ниско заплащане и от нашето - Молдова, Украйна и Македония. Според Тебеян хората без българска националност трябва да имат възможност на т.нар. "зелени карти", но само в рамките на година. "Все по-актуално ще става и трансграничното движение на работници между България и Румъния", прогнозира зам.-шефът на БСК. Заплатите и в двете държави са сходни, така че интересът е двустранен. В пограничните райони често ще се случва българи да живеят в родния си град, но да пътуват всеки ден до местоработата си в Румъния. Разбира се, ще го има и обратният вариант. "Тези неща отдавна се случват в държавите от ЕС, нормално е да го има и тук", обясни Тебеян. Не може да се каже, че положението ще е същото и по южната ни граница. Засега интересът е еднопосочен - само от страна на българските работници към Гърция, и това е обяснимо.
СНИМКА: СЕГА
Арабската общност се е установила в района около Женския пазар - един от малкото в София, където може да се чуе чужда реч.
22
6231
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
31 Януари 2007 02:57
Масларова е права че българските мениджъри трябва да инвестират в персонала си. Дори не могат да си представят в каква завидно позиция са спрямо работодателите в Европа. Защото заплатите са изключително ниски и работодателя може да си позволи да обучава първите няколко месеца перспективен специалист (само IQ, диплома и лични черти са нужни) назначен със клоняща към нула заплата и когато прото добие инерция да се подхранва лоялноста му със увеличения. Ужасно просто е.
Когато си сменям работа с САЩ първите 2 месеца ми се плаче за новия ми работодател.
Приказаките за внос на професионалисти са глупости. Неквалифицираната работна ръка би направила квантов скок при достатъчна разлика в нивата на заплащане. В България нивото е около 2 пъти по високо от най-бедните африкански държави. Не става, Във Виетнам заплатите са по $100 и перспективата на икономиката е по добра от българската.
От друга страна юпитата прескачат и при по-ниски квантови бариери, но държавите който имат човешки ресурс той е далеч по заплатен , например приличен индийски инженер в Индия взема $1500 с позитивна перспектива съвсем същото важи и за мексиканците от Гуадалахара.
Българските предприемачи да спрат да мислят само за курви ами да почват да мислят за ефективност, енергоемкост, трудоемкост, качество, пазари, защото с отварянето на шлюзовете на работния пазар в Европа идва гигантска приливна вълна.
31 Януари 2007 09:09
До кога в-к "Сега" ще ни "информира" все с едни и същи "новини" от БСК? При това даже и с грешки в заглавието! Не е ли време Сметната палата да направи подобен на Комисията за защита на личните данни одит? Но този път на Агенцията по заетостта и на имиграционните ни власти? За да се разбере защо имаме само 29 китайци в цяла България. И за да знаят черепите и другите божидарданевци, че има българско общество и има кой да му защитава интереса.
Иначе и с просто око се вижда, че черепите са се усетили, че няма как да внесат китайци, докато китайците си правят собствени фирми тук.
А само за информация на оня там от парк-хотел "Витоша": Първо си стегнете дисциплината. Не назначавайте само по приятелски принцип (тази е на наше момче). Ходех там. Но вече едва ли ще ходя. Защото след няколкократните ми жалби на разни млади мацки, изтегнати на диван, че сауната е със скапан термодатчик, дойде някакъв мъж, който се въртя, пухтя и каза, ама тук отвън показва 102. Казах му, че мога да му направя да показва и 1002 градуса, но да влезе и да види дали е толкова. А като си тръгвах, отвън мацките се хилеха пак на същия диван и обясняваха, че всичко си работело.
31 Януари 2007 09:50
Това е продължение на статията от завчера: - "И Румъния примамва наши инженери и икономисти"- справка Натиснете тук!
Българските работодатели искат да ловят "маймуни с трици"!
Е, не става...беше каквото беше, в България баламите вече са на привършване!
Като искаш квалифициран персонал - или трябва да си го обучиш(което си е инвестиция), или "цакаш мъни" на ВУЗ-овете подготвящи необходимия за твоята фирма персонал!
Ама искали високи заплати - ще искат и още как, иначе...ей къде е Румъния!
Така че господа работодатели, напънете си мозъците и кесиите...иначе лошо!
31 Януари 2007 09:54
Представителите на работодателските организации обаче са разтревожени, че ако държавата не предприеме нещо по въпроса с облекчения внос на кадри от чужбина, след време цели отрасли ще останат без специалисти. Социалният министър Емилия Масларова набързо отряза мераците им. На оплакванията на предприемачите, че кадри няма, тя за пореден път напомни, че трябва да се научат първо да инвестират в своите кадри, да се научат да ги задържат, а не да подценяват цената на труда им
не е ли малко рано за подобни "политически" преговори? проблемите трябва да се решават според нуждите на всеки отрасъл по-отделно. Е, българи ще си внесем сигурно, но и това създава проблеми, а трудно ги решава.
31 Януари 2007 10:09
От тази година българските работодатели нямат основание да се оплакват от липса на квалифицирана работна ръка. Имат възможност да си внесат свободно от всяка страна на ЕС - трябва само да привлекат специалистите с добри оферти. Така че да не приказват, че това им бил проблемът! Ако се натискат за евтина работна ръка - сори

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
31 Януари 2007 10:28
el mojado, Manrico,
БГ бизнесмените трябва сами да си осигурят това, което им е нужно, а не да се оплакват на държавата като малки деца...
В случая подкрепям и Масларова. На когото му трябват работници, да си намери, обучи, и най-вече заплати адекватно за труда им.
31 Януари 2007 10:42
dobadoba, не съм казал, че държавата си е свършила работата или няма трески за дялане. Напротив, има, и то много. В конкретния случай - в образованието. И общото му ниво, и учебните програми - скоро май имаше някаква история за увеличаване на хуманитарни часове в гимназиите за сметка на информатика (или пък беше за матури), и разпределението на бройките по специалности в държавните университети - да не говорим за университетските програми, че там е съвсем трагично. А държавата е длъжна да го прави - защото се издържа от данъците на бизнеса и работещите и защото трябва да подготвя младежите си един ден да произвеждат ефективно и да я хранят с данъци, а не да висят на опашка за социална помощ или държавна заплата (което е същото).

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
31 Януари 2007 10:44
Manrico
Абсолютно си прав. Ето в моята фирма щефовете не можаха да мерят подходящ специалист в България и наеха човек директно от Германия.
Сега ще си имам са пряк шеф шваба дето мрази славяните (майка ми жална )
Една безплатна консултация за всики които се интересуват. Вече минах по този път., а държавните служители, които им плащат за това още не са на ясно.
Наемането на служители от ЕС е по лесно от колкото от БГ. Единственото, което трябва да направи работодателя е да подпише трудов договор с гражданина на ЕС после въпросния гражданин сам отива в дирекция "Миграция" с наколко прости документчета и 10 лв. в джоба да си легализира престоя. Просто като фасул

Редактирано от - air_patrol на 31/01/2007 г/ 10:46:13

31 Януари 2007 11:05
На когото му трябват работници, да си намери, обучи, и най-вече заплати адекватно за труда им.
А държавните т.нар. "професионални" училища от кого се финансират - нали пак от същият този биднес - опосредствано през държавния бюджет. Държавните висши училища - пак от бизнеса се финансират. Така че, в случая бизнесът има право на претенции към държавата.
31 Януари 2007 11:09
Бе не е точно тъй - навремето селскостопанските техникуми обучаваха "оператор на млеконадойна единица"...а сега - "мениджър на млеконадойна единица"!
31 Януари 2007 11:42
Тъй като в България заплатите са достатъчно ниски, засега страната може да е атрактивна само за държави с още по-ниско заплащане и от нашето - Молдова, Украйна и Македония.

Какво значи "в България заплатите са достатъчно ниски"? Достатъчно ниски, за да откажем да работим за подобни заплати ли? Или достатъчно ниски, за да не могат да ни осигурят възпроизводство? А може би достатъчно ниски означава под минимума за нашето съществуване?
Как така се оказа, че нашите достатъчно ниски заплати били атрактивни за гражданите на Македония, които имат по-висока средна заплата от нас? Или на украинците, чиято средна заплата за 2006-та е 200 долара? А и молдовците не са много по-различни от нас. Кой ще е този идиот, който ще си напусне страната, за да работи на българската мизерна заплата?
31 Януари 2007 11:46
Първо бизнесът да се научи поне да си плаща данъците към държавата и чак после може евентуално да има някакви претенции към държавата - в случая за обучението на кадри. Какво искат сега дебеловратите - държавата чрез нашите данъци да им обучи кадри, на които те после почти нищо да не плащат. Е, няма да стане, въпреки, че в България мафията си има държава и едва ли не всичко е възможно.
31 Януари 2007 13:30
това е расистки материал. какви са тези "азиатци от илиенци" ? утре ще започнат да пишат и за "циганите от илиенци" ... срам на поразия ..
31 Януари 2007 13:36
Явно в постинга по-горе трябваше да уточня какво разбирам под обучение и защо това се налага...
Родното образование/училище, институти университети/, в общи линии имат за цел да дадат обща грамотност и култура на човек, която за много работни места е недостатъчна.
За тези работни места, които изискват допълнителна квалификация работодателите трябва да си подготвят хората...
31 Януари 2007 14:10
Тежко, тежко ... (след малко и вино ще поискаме).
31 Януари 2007 14:19
Според един сръбски вестник средни заплати:
Сърбия - 358 евро /700 лева/
Черна гора, Босна и Херцеговина - под 250 евро/490 лева/
Хърватия - 664 евро /1300 лева/
Македония - 221 евро /432 лева/
За България и Румъния вестника твърди, че средната заплата е между 250 евро /489 лева/ и 300 евро /587 лева/
НСИ дава друга доста по-ниска средна работна заплата за България за 2006-та година
I тримесечие 329 лева /168 евро/
II тримесечие 345 лева /176 евро/
III римесечие 354 лева /181 евро/

Пита се в задачката кой е този, който ще дойде да работи в България при тези заплати, а няма да отиде в Хърватска например или където и да е другаде в Европа, защото в България заплатите са най-ниските.
31 Януари 2007 17:11
манрико, най-после да сме на едно мнение
имам чувството че статията регитрира многократно казвани неща с цел да се спомене с рекламна цел името на няколко хотела

31 Януари 2007 17:15
и най-после адекватно изказване на масларова:
На оплакванията на предприемачите, че кадри няма, тя за пореден път напомни, че трябва да се научат първо да инвестират в своите кадри, да се научат да ги задържат, а не да подценяват цената на труда им.

с други думи ботуша мина на другия крак. сега почва веселото - на бившите апаратчици и ченгета, съставящи основанта част от назначеният служебно и без конкурс нов капиталистически "елит", свикнали да изхождат от позицията на силата и да действат с принуда и властови протекции им предстои да учат А-то и Б-то на това как се върти бизнес

31 Януари 2007 19:46
Добадоба е близо до моето нение. А именно - никакви държавни поръчки за образование. Децата учат това, което желаят, а не това, което желаел бизнесът. причини? Първо, демокрацията се гради на интересите на личността. До скоро беше - учиш, за да служиш на държавата. сега - на бизнеса. Къде са интересите на личността? Второ. Но на бизнеса са нужни работници. Плащай, привличай, обучавай. И ще ги имаш. Ако младият човек рече да се откаже от фризьорство, за да стане срещу добро заплащане механик - добре. Да инвестират работодателите в учебни заведения, да плащат стипендии, да сключват предварителни договори, да вземат стажанти. трето. Пазарът на труда е мобилен и на него участват не само бизнесът и държавата, а и работникът. Така че да се остави работникът също да избира - беден фризьор в малък град, доволен механик в същия, още по-доволен зидар в големия. Негов проблем. Четвърто. Какво означ1ава "бизнесът има нужда от"? Кой е този бизнес? Защо неговите нужди са по-важни от нуждите на работника? Родителите не плащат ли данъци, та са изключени от избора на съдбата на детето? И изобщо - не се ли повтаря миналото. Когато Партията знаеше кое е полезно, записваше децата в нужните училища, пращаше ги по разпределение?
Основно - пазарът е сложно понмятие и сам ще си намери формата. Но някои все още искат по комунистически - ние знаем най-добре, вие ще изпълнявате.
Хайде да оставим децата и възрастните самии да си намерят работа?
САх, да - и за да не казвате: "Ами после кой ще ги храни ?" - нали затова има бюра по труда и предложения за работа? Не щеш - нямаш нужда значи.
02 Февруари 2007 00:37
"бизнесът" ще сключва договори докато държавата му плаща квалификацията на работниците и минималната заплата - а после научения работник ще хване първия излитащ самолет - е това ни е "бизнесът"
03 Февруари 2007 20:14
В този форум никой ли не е правил бизнес и плащал данъци, такси и осигуровки на българската държава? И никой ли не е плащал подкупи и никой ли не се е борил с нелоялна и нелегална конкуренция на перачи на пари? Заплатите трябва да се вдигнат, можещите ще напуснат България а вносът на чужденци да бъде забранен. И всичко това веднага, на секундата! Което значи, че българските бизнесмени до един спестяват милиони от заплатите на работниците, нямат кредити, данъците и осигуровките им са суперниски и не плащат само от стиснатост и за да имат пари за курви. Което е така за някаква част, особено за перачите на пари, но изобщо не важи за останалите, особено тези, които са почнали с кредити и въртят легендарния "малък и среден бизнес".
Дава ли си някой сметка, какво ще се случи с българската икономика, ако горното се случи в рамките на няколко месеца. Очевидно не, пък и явно не ви пука - или сте се изнесли, или ще се изнасяте, или работите за някой от същите тези перачи на пари.

Редактирано от - popangelov на 03/02/2007 г/ 20:15:10

03 Февруари 2007 22:46
-
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД