Джордж Буш е в Белия дом от 248 седмици - въпреки терористичните атентати, две войни и инфарктното му преизбиране на президентския пост. Въпреки това обаче досега той никога не е имал толкова лоша седмица в политическо отношение.
"Смятам, че
нещата стават непредвидими
Знае ли някой какво ще се случи още?", заяви бившият сенатор републиканец Уорън Ръдмън от Ню Хемпшир.
Най-важният въпрос пред Буш сега е какво може да направи през оставащите му 39 месеца, докато все още е президент. Тази ужасна седмица се дължи на действията му не само в предишните месеци, но дори години. В Ирак падна 2000-ата американска жертва във войната, от чието започване скоро ще бъде отбелязана трета годишнина. Разследването за изтичането на информация за агент на ЦРУ, работещ под прикритие, заплашва да подведе под отговорност един или дори двама висши съветници в Белия дом. Тези неща доведоха до ожесточени дебати за неуспехите на разузнаването, което допринесе и за войната в Ирак.
Оттеглянето на кандидатурата на Хариет Миърс за член на Върховния съд е поредният горчив хап, който Буш трябва да преглътне след всички природни бури и урагана "Катрина". Това е поредното доказателство за лошите сметки, които президентът си беше направил за това как ще бъде приета нейната кандидатура.
Според по-възрастните републиканци сега е време Буш да направи онова, което Роналд Рейгън стори, когато скандалът "Иран-контри" (б. р. - тайни оръжейни доставки за Иран в замяна на помощта на Техеран за освобождаването на американски заложници в Ливан, като част от парите отиваха за бунтовниците, воюващи с лявото правителство в Никарагуа) набра сила и заплашваше втория му мандат. Рейгън разтърси сътрудниците си в Белия дом, промени приоритетите във вътрешната и външната си политика и продължи напред.
Повечето специалисти обаче смятат, че няма индикации Буш да планира подобни действия. "Въпросът е
дошло ли е времето за нов Хауърд Бейкър",
заяви Ричърд Нортън Смит, шеф на президентската библиотека "Ейбрахъм Линкълн" в Спрингфийлд и биограф на няколко знаменити републиканци. Той има предвид бившия сенатор от Тенеси, когото Рейгън назначи за шеф на екипа си, за да "прочисти" Белия дом. "И ако е настъпил този момент, кой ще бъде следващият Бейкър? Толкова мъдри хора не са се мяркали във Вашингтон от около 20 години", продължава Смит.
Оттеглянето на Хариет Миърс е важно, защото Буш толкова рядко оказва подкрепа на някого публично. Той продължава да постига победи в доста случаи, които преди са изглеждали малко възможни, или пък поне е успявал да отърве кожата.
Оттеглянето на Миърс като че ли изглежда предварително обмислено. Целта е да се отклони поне за кратко общественото внимание от очакваните действия на прокурора, разследващ изтичането на информация за агентката на ЦРУ, и да подготви президента за нова битка с консерваторите.
Подготвената програма за втория мандат на Буш все още е в застой. Надеждите му за промяна на системата за социално осигуряване са мъртви за тази година. Намеренията за промяна на имотните данъци бяха блокирани от урагана "Катрина". А неговата администрация дори бе принудена да се откаже тази седмица от отмяната на закон, изискващ по-високи заплати на работници, участващи в строителни проекти, финансирани от държавата.
Говори се, че преизбраните президенти не се влияят от мнението на околните. Джордж Буш
никога не е приемал критика
в частен разговор, нито пък публично е признавал своя грешка. Неговото високо мнение за лоялността на екипа му може да му изиграе лоша шега, както в случая с номинацията на Хариет Миърс, известна като един от най-доверените му хора.
"И все пак мисля, че това, което я принуди да оттегли кандидатурата си, е, че тя беше негова адвокатка - казва историкът Смит. - Това прави хората неудобни, тъй като е прекалено свързана с него."
Истинското лице на Буш.
Натиснете тук