Първият атентат бе извършен в град Ханакин, разположен на около 140 км североизточно от Багдад, близо до границата с Иран. Бомба, поставена в кофа за боклук, бе взривена по време на церемонията в града с поклонници. Загиват 13 души, сред тях три жени и момче. Други 39 са ранени, сред тях има и деца. Повечето от жертвите са шиитски кюрди, които са преобладаващото население на града. По-голямата част от кюрдите са сунити, но има и малцинство от шиити. През ноември 2005 г. при самоубийствени атентати бяха засегнати две от най-големите джамии в Ханакин, тогава загинаха 74 души.
Малко по-късно атентатор се самовзриви сред поклоници шиити пред джамия в град Балад Руз на 80 километра южно от Ханакин. На място остават 23 души, а 57 участници в процесията са ранени, уточни иракската полиция, цитирана от агенция Асошиейтед прес.
Седем души загинаха и седем бяха ранени при въоръжено нападение в багдадски квартал над автобус, превозващ шиитски поклонници за Ашура, предаде още Асошиейтед прес. Нападателите атакували с две коли от засада автобус в шиитския квартал Амил, разположен в западната част на иракската столица. Според полицията поклонниците са пътували към друг шиитски квартал - Казимия, в северната част на Багдад, където се намира голяма шиитска джамия.
Център на церемониите е свещеният за шиитите град Кербала, южно от Багдад. Близо 2 млн. поклонници се събраха вчера там за Ашура. Няма съобщения за насилие в града, където бе разположен първият ни контингент в Ирак. Тази година иракските власти взеха необходимите мерки и около 11 000 полицаи и войници бдяха за сигурността в града. По време на Ашура през 2004 г. загинаха 171 души при атентати в Кербала и Багдад.
БЕЗИЗХОДИЦА
Ако американските войници не напуснат иракските градове, ще се сблъскат с ужасяващото развитие на ситуацията там, гласи проучване на вашингтонския институт "Брукингс", цитирано от британския в. "Индипендънт". Американците трябва да разработят планове за справяне с гражданска война в Ирак, в която могат да загинат стотици хиляди хора, а милиони да станат бежанци. Тя би могла да се разрасне до регионална катастрофа, която да блокира петролните доставки и да постави в пряка конфронтация Вашингтон и Иран, пише в проучването. Според института САЩ са в "задънена улица". Изпращането на още американски войници в Ирак няма да стабилизира страната, но и САЩ не могат просто да напуснат.