Пет проекторезолюции, засягащи предстоящото членство на България в ЕС, са внесени в деловодствто на Европарламента преди извънредния дебат. Той бе насрочен за късно вечерта в сряда в Страсбург.
Инициаторът на дебата Отмар Карас, зам.-шеф на фракцията на ЕНП, е вносител на резолюция, в която се настоява наблюдателите в Европарламента от България и Румъния да не бъдат приемани по-рано от 1 г. преди действителното членство на двете страни в ЕС.
В документа се отбелязва, че 10-те новоприети държави изпратиха свои депутати в Страсбург само година преди действителното членство. Настоява се България и Румъния да не бъдат привилегировани. Отбелязва се и възможността да бъде задействана предпазната клауза.
Европейските либерали призовават българските и румънските депутати да бъдат приети на 26 септември т. г., както е решено. Социалистите смятат, че приемането на наблюдателите ще подпомогне интегрирането на страните към ЕС. Комунистите подкрепят приемането на наблюдатели, но припомнят, че ще следят стриктно за изпълнението на поетите ангажименти.
Проектът на групата на зелените настоява за спазване на датата 26 септември за наблюдателите. Той се отличава с това, че насърчава българското НС да състави стабилна коалиция.
"Дебатът беше поискан, защото разширяването на ЕС е основна предизборна тема в Германия и някои наши германски депутати отправят послания към избирателните си райони." Това обясни за "Сега" Струан Стивънсън, зам.-председател на фракцията на ЕНП. Другата причина била, че парламентът няма готовност да поеме наблюдателите до началото на идната година.
Две важни интриги, от които зависи членството ни в ЕС през 2007 г., видя вчера министър Меглена Кунева. Според нея и двете имат връзка с изборите на 25 юни, макар че засягат и Румъния. Първата интрига е дали по сигналите, които идват от двете страни, може да се вземе решение за разделянето им или не.
Втората е свързана с разпределението на местата в Европарламента. ЕП много внимателно разглежда коя група ще се увеличи - на социалистите, на либералите или на ЕНП.
"Не се тревожим, че депутати или наблюдатели от крайнодесни или крайнолеви среди биха нарушили баланса на силите в ЕП", коментира Струан Стивънсън.
Анализ - в "Наблюдател"
|
|