Голямата камара на Европейския съд в Страсбург потвърди вчера вината на България за убийството на двама войници от ромски произход (Кънчо Ангелов и Кирил Петков) през 1996 г.
Делото "Начова и други срещу България" завърши със сериозен упрек срещу българското следствие и прокуратура, че са прикрили престъплението, извършено от "майор Г.", който застрелял трудоваците с автомат. Причината е, че те се опитали да избягат при опит да бъдат арестувани.
Съдът потвърди, че е нарушен чл. 2 от Конвенцията за правата на човека (право на живот) във връзка с чл. 14 (забрана на расова дискриминация). Според него не е доказано, че убийството е станало по расови подбуди, както бе решила първата инстанция преди година и половина. Но установи, че по расови подбуди не е било извършено ефективно разследване.
Страсбург отбеляза, че такова поведение на българските власти е забелязал и при други дела ("Ангелова" и "Великова"). Според него това е "основание за дълбока тревога, тъй като хвърля сериозни съмнения върху обективността и безпристрастието на следователи и прокурори".
Съдът посочи, че е недопустимо военният устав да позволява стрелба по бегълци, които не създават заплаха за преследвачите си или за други хора.
В 17-членния състав решението бе подкрепено от 11 съдии, сред които и българката Снежана Ботушарова. Шестима гласуваха с особено мнение.
Страната ни ще трябва да плати 25 000 евро обезщетение (50 000 лева) на семейството на Кънчо Ангелов и 22 000 евро на близките на Кирил Петков. Хазната ще трябва да извади и 11 000 евро за двамата адвокати - българина Йонко Грозев и британеца лорд Лестър.
---
КАРЕ
НАТИСК
ЕС е поставил ребром въпроса за бързото приемане на три свързани със съдебната реформа закона - нов Наказателно-процесуален кодекс, Административно-процесуалния кодекс и закон за правната помощ. Това се разбра от изявление на зам.-министъра на правосъдието Маргарит Ганев по време на кръгла маса "Проблеми на равния достъп до правосъдие в България". Той посочи, че на заседанието на Комитета по асоциирането на България към ЕС в Брюксел на 15 юни т. г., на което е направен преглед на Глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи", е поставен въпросът за трите закона. Проекти на нов НПК, АПК и на закон за правната помощ вече бяха внесени от правителството в предишния парламент.
Ето я единствената засега "полза" от ЕС.Освен кражби, обири и т.н. "братята роми" вече са си намерили и друго препитание.
Призовавам роднините на убитият проф.Калоянов да вземат пример!!!