:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,073
Активни 690
Страници 24,003
За един ден 1,302,066

Обезщетението за смърт ще е според възрастта

240 000 работници със задължителна застраховка за рискова професия
Обезщетението при смърт на работното място ще зависи от възрастта на загиналия. Това предвижда проект на наредба за задължителните застраховки при рискови професии, съобщи Тодор Тодоров от КНСБ. Колкото по-млад е работникът, толкова по-голямо е обезщетението. Така за загинал служител до 35 г. наследникът получава 7 брутни годишни заплати, до 50 г. - 5 заплати, а над 51 г. - 3. Сумата ще се плаща еднократно.

Все още не е готов списъкът с рискови професии, за които работодателят задължително трябва да застрахова служителите си. Застраховките ще обхванат поне 240 000 работници, смята Тодоров. По принцип вноската ще е между 0,25 и 1% от заплатата на служителя.

Застраховките не включват професионална болест, защото това е трудно доказуемо. Първоначално проектонаредбата включваше дейности според коефициент, изчислен по броя трудови злополуки. Синдикатите обаче настояват в списъка да има групи професии от всички 64 икономически дейности. Така, освен най-опасните - строителство, добивна промишленост, металургия, задължителна застраховка ще има и за медицинските работници, защото те могат да пострадат от инцидент със заразена кръв на болен от СПИН или хепатит, аргументира се Тодоров.

Освен смърт, застраховката покрива временна нетрудоспособност от 3 до 121 дни, причинена от трудова злополука. В този случай обезщетението ще е между 3 и 10% от месечната заплата на работника. Освен това, ако работодател е застраховал служителите си, но инциденти няма, то 50% от печалбата на застрахователя за риска трудова злополука ще се връща на фирмата, но с условието парите да се харчат само за подобряване условията на труд. 2% пък ще се внасят във "Фонд условия на труд".

От другия месец КНСБ ще разяснява на работниците възможността да се застраховат срещу трудова злополука за своя сметка, като така ще им се приспада 10% от данък общ доход. Това е регламентирано в Закона за облагане на физическите лица, припомни лидерът на синдиката Желязко Христов.
 
Желязко Христов (вляво)
4
724
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
07 Юли 2005 09:29
н а ч и -к в о к о л к о т о п о в ъ з р а с т е н т о л к о в а п о -м а л к о Ч о в е к !?
07 Юли 2005 10:11
Че депутатите защо не са включени в списъка??? Христина Кофлата, като депутатка, що ги е пропуснала???
07 Юли 2005 11:33
Я да видим сега, колко струва държавата според синдикати, работодатели и управляващи - 5 000лв. х 4 000 000 работоспособни = 20 000 000 000 лв.
07 Юли 2005 18:05
Различно обезщетение според възраст е дискриминационно. Толкова е просто. Не знам как им ги раждат главите такива глупости.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД