България е сред страните, които продължават да изнасят оръжие за зоните на конфликт в Африка, съобщи за пореден път в свой доклад "Амнести интернешънъл".
Износът помагал за продължаването на убийствата, изнасилванията и изтезанията. В трафика били замесени десетки държави, сред които Франция, Германия, Босна, САЩ, Великобритания, Русия и др.
Българските доставки били за Руанда и Демократична република Конго, твърди Амнести и дава примери.
На 11 декември 2004 г. "Ил-76", нает от българската компания "Вега", излетял от Тузла в Босна за либийския град Бенгази - главен транзитен пункт за зареждане на машини на път за Екваториална Африка. Оказало се, че самолетът закарал оръжие за Руанда. То било от американските доставки за Босна. А сделката одобрили правителството в Сараево и US-генерал, командващ контингента на СФОР.
"Вега" е една от четирите български компании с лиценз за превоз на оръжие в списъка на междуведомствения съвет в София, се отбелязва в доклада.
Посоченият "Ил-76" принадлежал на киргизката авиокомпания "Реем еър". На 11 май т.г. компанията го дерегистрирала и самолетът получил нова регистрация от либийската гражданска авиация.
На 11 септември м.г. друг самолет на "Вега" - "Ан-12", превозил американско военно оборудване за Непал, сочи докладът.
Първият цитиран полет на "Вега" въобще не се състоя, защото спряхме на ниво оферта, каза за "Сега" търговският директор на компанията Ангел Петров. Случаят с Непал пък бил изяснен преди месеци. Оказало се, че самолетът е имал техническо кацане в Ахмедабад. Проверката на документите показала, че всичко е изрядно. "Това беше пратка на САЩ за Непал и самолетът ни трябваше да чака някъде, докато те изяснят отношенията си с индийските власти", каза Петров.
Авиокомпания "Вега" има редовен лиценз за превоз на оръжие, издаден от междуведомствения съвет за търговия с оръжие и стоки с възможна двойна употреба, казаха от транспортното министерство. Този лиценз е основание министерството да даде разрешение за превоз на опасни товари. За всеки полет с оръжие се иска и отделно разрешение от междуведомствения съвет, така че е много трудно да се направи нарушение, казаха спецове. Руанда е ембаргова държава, но забраната не се простира до сделки с оръжие, които се сключват от съответното правителство.
|
|