Практиката от пациенти в болниците да се искат дарения не е прекратена. "След лечение в клиниката по кардиология в Александровската болница ми поискаха да направя дарение от 100 лв.", съобщи пациент, лежал в лечебното заведение в края на януари. Той обаче отказал да даде пари.
"Има такава практика, при изписване предлагаме на пациентите да дарят, ако могат, символични суми - 20, 30, до 100 лв.", потвърди пред "Сега" шефът на клиниката доц. Стефан Денчев. Парите се превеждат по дарителска сметка на болницата и са за нуждите на нашата клиника, допълни той. "Никой не е задължен да дава, на никого пари не се искат предварително и повечето пациенти откликват", обясни доц. Денчев. Дарения се искат основно от болните, на които са правени инвазивни процедури, например коронарографии. Причината е, че при тях се ползват скъпи консумативи.
"Благодарение на даренията през трудната 2006 г. успяхме да осигурим на пациентите непрекъснатост на лечението и добри консумативи. Средствата се ползват единствено за купуване на скъпи медицински изделия и за поддръжка на апаратурата", обясни още шефът на кардиологията.
Дарения в клиниката се искат по-интензивно от началото на миналата година. "Александровска болница имаше дългове, а и лечението не е напълно финансирано", поясни доц. Денчев. "Кардиологичните клинични пътеки, по които здравната каса плаща, са с добри цени, но заработените пари не идват директно в клиниката, а се разпределят от ръководството на болницата", допълни той.
До края на 2005 г. доста болници, особено тези, в които има кардио- или неврохирургия, искаха дарения, но във фондации. От "Св. Екатерина", където практиката беше масова, сега твърдят, че даренията са силно редуцирани. "За 2006 г. имаме събрани под 20 000 лв. при преминали за лечение 10 000 болни", твърди шефът на болницата проф. Генчо Начев. Той обаче припомни, че за част от скъпите консумативи за операции като стентове, протези и клапи пациентът може да доплати. Здравната каса например плаща клапи до 3000 лв., но на пазара има и доста по-скъпи и ако болният реши, че иска от тях, трябва сам да поеме разликата.
Начев твърди, че от тази година касата е намалила парите, които плаща за кардиоконсумативите, т.е. пациентите, които искат по-скъпи, ще плащат още повече. Справка в сайта на касата за цените от 2006 г. и 2007 г. обаче сочи, че няма никаква промяна. За стент НЗОК ще продължи да плаща 1000 лв., за клапа - 3000 лв., а за протеза за гръдната аорта - 1500 лв.
Държа, чрез в-к "Сега" да запитам г-н Орешарски колко ревизии направиха на ЕТ "джипи" или на МБАЛ ООД-тата в България? Държа да попитам защо не се издават надлежни документи за "даренията"? Това, г-н Орешарски не е ли нарушение на данъчните закони у нас? И ако е, защо става публично и властта не предприема мерки?