Острата позиция на руския президент Путин, че базите на САЩ в България са заплаха за страната му, провокира противоположни реакции сред политиците у нас. Тази си позиция Путин изрази на 47-ата международна конференция по сигурността в Мюнхен.
"Не мисля, че 5000 американски военни годишно на наша територия са заплаха за Русия", коментира пред "Сега" зам.-председателят на комисията по външна политика от БСП Пламен Ранчев. Той е категоричен, че думите на Путин не са насочени пряко към България. "Изказването на Путин отразява позицията на Русия спрямо САЩ и е продиктувано от съвсем други интереси", коментира той.
"Русия изпитва затруднения от това, че позициите й са отслабени в много райони по света. С разширяването на ЕС и НАТО тя все повече ще губи влияние, така че позицията на Путин е съвсем обяснима", смята Николай Свинаров, шеф на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, бивш военен министър и зам.-шеф на НДСВ.
Единствено от партията на Иван Костов се притесниха от изказването на Путин. "ДСБ проведе спешно заседание на ръководството по повод изказването на Путин", съобщи зам.-шефът на външната комисия Константин Димитров. "Изказването на Путин предизвиква изключителна тревога сред демократичната общност не само в България, но и в Европа", коментира Димитров.
"Като член на НАТО България не е нарушавала договореностите си с Русия. Включихме в договорката със САЩ изрично поетите ангажименти към Русия да не се разполагат оръжия за масово поразяване", заяви още в събота външният министър Ивайло Калфин, който участваше във форума в Мюнхен. Посочването на България е по-скоро в контекста на отношенията НАТО - Русия и Русия - САЩ, смята той.
Речта на Путин бе оценена като най-яростната критика срещу САЩ, откакто той е президент. Путин обвини Вашингтон, че катализира надпревара във въоръжаването и нови заплахи като тероризма. Президентът критикува и НАТО, който с разширяването си е потъпкал договорености с Москва. Путин специално изтъкна обезпокоеността на страната си от плановете за разполагането на противоракетни системи в Източна Европа. В нея редица западни медии съзряха дъха на студената война. Съжаление от речта на президента изрази Белият дом и генсекът на НАТО Яп де Хоп Схефер, който добави, че до 2009 г. Украйна и Грузия щели да влязат в алианса.
ШПИОНСКИ
"Всички разузнавачи говорят директно", коментира военният министър на САЩ Робърт Гейтс, който също бе в Мюнхен. Руският сайт "Газета" го цитира да казва шеговито, че също е бил шпионин, но "са го пратили на преподготовка". Той определи критиките на Путин като остарели. "Една студена война ни стига", каза Гейтс. Министърът призова НАТО към партньорство с Русия по въпросите на сигурността. Русия не трябва да се бои от приближаването на алианса към нейните граници.
|
|