Петте български медицински сестри бяха изправени зад решетките на районния съд в Триполи вчера, но така и не се стигна до разпита им по делото, заведено от двама от офицерите мъчители срещу тях за клевета. По ирония на съдбата думата бе дадена само на офицера мъчител Джума Мишри, който е започнал жестоките изтезания на българките преди 8 години точно на 11 февруари 1999 г. Тогава той пребил българките и ги горил с електричество, по разкази на самите осъдени, напомни БТА. Макар че гражданският иск е заведен от двама офицери, вторият д-р Абдул Маджид Шуал не се е явил вчера. На практика заседанието е продължило минути. Новата дата по това дело е за след две седмици. Двамата офицери искат обезщетение по 15 000 000 долара всеки. Междувременно в края на януари в България бе заведено дело срещу 11 мъчители на българките.
Вчерашното заседание бе третото от ноември досега в Либия, на което така и не можа да се даде реален ход на гражданското дело на мъчителите. Както "Сега" вече писа, ден преди заседанието, насрочено за 11 февруари, делото нямаше номер и никаква документация по него. Ето защо адвокат Бизанти нямал никаква яснота какво точно се очаква от българките за вчерашния ден. Затова вчера той е поискал време да се запознае с документите, приложени към исковете на двамата офицери.
"През цялото време говореха на арабски адвокат Бизанти и съдията", разказала Кристияна Вълчева на съпруга си д-р Здравко Георгиев по телефона. От министерството на външните работи съобщиха, че следващото заседание е на 25 февруари, също неделя.
Междувременно се разбра, че посланикът ни в Триполи Александър Олшевски е пратил писмо до министър Георги Петканов. В него той го уведомява, че две от осъдените сестри Нася Ненова и Валя Червеняшка настояват упълномощеният от тях адвокат Владимир Шейтанов да получи достъп до мотивите за смъртните присъди. Те са дали още едно пълномощно на адвокат Шейтанов, което са донесли другите двама защитници Гатев и Ялнъзов. Петканов отказа да даде документите на Шейтанов с мотива, че той първо трябва да бъде конституиран от либийския съд. Либия обаче не дава виза на адвоката, за да направи това. След големи пречки либийските власти допуснаха вчера адвокат Хари Харалампиев за среща със сестрите.
ОТЗВУК
Външният министър на Белгия Карел де Гухт обяви пред БНР вчера, че очаква до края на годината да има решение на проблема с медиците ни в Либия. Карел де Гухт обаче не крие, че няма да е лесно в ЕС да се стигне до единодушие за налагане на икономически санкции на Триполи. На министерска среща на Съюза на арабския магреб (САМ) в мароканската столица Рабат в събота бе изразена подкрепа за семействата на заразените със СПИН либийски деца и загриженост във връзка с медийната кампания в Европа срещу либийското правосъдие, предаде АФП. В специално изявление се призовават "всички страни, най-вече европейските, да възприемат положително отношение към случая с осъдените на смърт и със заразените деца от гледна точка на неговите човешки и правни измерения, далеч от всякаква политизация". Междувременно правозащитни организации отправиха призиви за засилване на мобилизацията в подкрепа на медиците. Националният протест "Не сте сами" в петък вечерта бе отразен от най-големите световни медии. Очаква се на срещата на външните министри от ЕС на 12 и 13 февруари да бъде поставена темата Либия.
|
|