"Единствената ваксина в света за профилактика на рак на шийката на матката е вече на пазара в България", съобщи проф. Богдан Петрунов, шеф на Националния център по заразни и паразитни болести. Той поясни, че ваксината не лекува, а предпазва, заради което е предназначена за млади момичета между 9 и 26 години. В момента се работи по ваксина, която да става и за момичета и жени до 45 г.
Ракът на шийката на матката протича почти без симптоми, заради което е и трудно откриваем. У нас всяка година от него заболяват по около 1100 жени, като при една трета от тях той се открива твърде късно.
За да се предотврати заболяването, са нужни три дози, едната от които струва 280 лв. Цялата профилактика излиза 840 лв. Втората и третата ваксина се поставят на втория и шестия месец след първата. Желаещите трябва задължително да получат рецепта от личния си лекар, който може да постави ваксината. Най-добре обучени за това у нас обаче са гинеколозите.
"Всяка втора жена в света е заразена с човешките папилома вируси, причиняващи рак на маточната шийка, като голяма част от жените го носят без усложнения", каза още проф. Петрунов. Всяка година обаче около 500 хил. жени в света се разболяват от този вид рак, 250 хил. от които умират. У нас заболеваемостта и смъртността от рак на шийката на матката е нараснала двойно за последните 25 години. Ако през 1980 г. от онкозаболяването са се разболели 650 жени, през 2003 г. броят им е 1096. Смъртните случаи също са се увеличили двойно за този период от 179 на 356.
В европейските държави и САЩ броят на заразените непрекъснато спада. При 88% от жените на Запад заболяването е откривано в нулев стадий, което позволява пълното му излекуване. У нас болестта се засича в началната си фаза при едва четвърт от жените.
"На 49% от българките никога не им е била вземана цитонамазка, с която се установява наличието на рак на маточната шийка или на предракови заболявания", съобщи д-р Антоанета Ганчева, онкогинеколог. Според Лили Асенова, председател на Националото сдружение за профилактика на рака на шийката на матката, профилактиката за една година у нас би струвала 3 млн. евро, докато за лечението биха отишли 17 млн. евро. "В западните държави отдавна има фондове, които поемат тези разходи", каза още Асенова.
ИЗПИТАНИЯ
Досега ваксината е изпитана върху 25 000 жени. Един месец след поставянето й имунитетът на всички тях се е увеличил за следващите 4 години, обясни д-р Антоанета Ганчева. Само при 1% е имало нежелани реакции - болка, подуване на мястото на ваксинирането или леко повишаване на температурата.
|
|