:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,893
Активни 767
Страници 20,767
За един ден 1,302,066

Университетите сами ще откриват факултети

Черните дъски в клас "ще побелеят" до 3 години, обяви просветният министър
Ръководствата на висшите училища ще получат право сами да вземат решения за откриване или закриване на съществуващите в тях факултети. Това ще бъде записано в подготвяната от МОН стратегия за развитие на висшето образование, съобщи на среща със студенти и преподаватели в Медицинския университет в Плевен Даниел Вълчев.

За да получат това право, университетите трябва да са покрили определени критерии. Сред тях са оптимално съотношение между студентите и преподавателите, което да гарантира качеството на обучението, както и съществуването на съвет на настоятелите. Съотношението между студентите по медицина и преподавателите например трябва да е 8:1.

В момента в България има 37 държавни и 14 частни висши училища, които по закон се откриват с решение на Народното събрание. Откриването и закриването на факултетите в тях става с решение на правителството. Според Вълчев трябва да се стимулира сливането на университетски звена, тъй като в момента само 7 висши училища обучават повече от 10 000 студенти. Останалите са малки университети, предимно за провинцията. В тази връзка от тази година предвиденото финансиране е за университета-майка и отделно перо за филиалите към него не се предвижда. Така ВУЗ-ът решава дали има финансова изгода от съществуването и издръжката на съответното звено, подчерта Вълчев.

В стратегията ще бъдат записани и по-строги мерки за акредитацията на висшите училища, свързани с броя на хабилитираните лица, необходими за откриването на ВУЗ. В момента масова практика е един и същи професор да се използва при акредитацията на няколко учебни заведения.

Три варианта за бъдещето на колежите, които обучават самостоятелно студенти, очерта министърът. Първият е те да се преобразуват, да преминат акредитация и да обучават бакалаври. Втората възможност е да обучават по кратък цикъл и да дават определена професионална насоченост, но без да издават образователна степен. Получените в колежа кредити могат да се признават за продължаване на обучението в университет. Последният вариант предвижда самостоятелните колежи да станат част от университет.



РЕФОРМА

До 3 години черните дъски в класните стаи ще бъдат подменени с бели, на които ще се пише с маркери. Още тази година подмяната ще обхване около 1/3 от класните стаи, обеща в Ловеч Даниел Вълчев. За целта са предвидени няколко милиона лева. В езиковата гимназия "Екзарх Йосиф Първи" той изнесе урок в подкрепа на медицинските сестри в Либия. До есента в МС ще бъде внесена стратегията за кариерно развитие на учителите, която ще обхваща директорите и експертите от регионалните инспекторати по образование. Вълчев подкрепи идеята директорите да получават бонуси, но при условие че има мандатност и през 5 години се провежда конкурс за поста.

Училищата ще могат да кандидатстват по проекти за 200 млн. лв. тази година, припомни министърът. Новите програми са за спорт в училище (15 млн. лв.), за извънкласни дейности (10 млн. лв.) и за ритуализация на училищния живот (2 млн. лв.). Други 35 млн. лв. са отпуснати на общините за оптимизация на училищната мрежа. От 1.060 млн. през 2002 г. сега децата в училище са 900 000, т.е. за 6 г. учениците са намалели със 160 000.
2
2227
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
13 Февруари 2007 00:05
Иска ми се да чуя нещо по-конкретно. Тези планирани промени са от три петилетки. Искам да знам:
1. Кога ще се приеме нов закон за висшето образование и нов закон за научните степини и звания
2. След като на Правителството му е ясно, че глобализацията трябва да обхване и университетите, то нека чуем за какво окрупняване иде реч? Дайте пример! Възможно ли е и редно ли е да се слеят например ТУ София и ТУ Габрово и ТУ Варна? Или УНСС и ИУ Варна? Кажете на какъв принцип се подготвя това сливане?
3. Защо има различно отношение към държавните и частните ВУЗ-ове. Държавните не могат да имат филиали, а частните могат да обучават във всяка паланка? Нали висшето образование не е задължително? Ами тогава оставете го да се развива на пазарен принцип!
4. Белите дъски няма да решат проблемите с материално-техническата база. Компютри и обучение по чужди езици трябва. И ново мислене.
5. И за всичко това трябва адекватно финансиране и мотивиране на преподаватерите и студентите да си вършат съвестно работата.
А без контрол няма резултати.
Значи сега има стари закони, липса на мотивация и финансиране и безкрайни козметични промени в обръзованието, които доведоха до неговото "обезглавяване"
13 Февруари 2007 08:36
Не им трябват допълнителни бонуси на директорите. И без това богатите родители ги бонифицират постоянно за да върви учението на малките баровци
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД