Таксиметровите шофьори се срещнаха и с кмета Бойко Борисов и успяха да го убедят да ограничи до 6500 жълтите коли в София. |
Таксиметровите водачи поискаха от Борисов разрешителните, които общината издава, да са доживотни, за да имат по-голяма сигурност в професията. Освен това оттук нататък броят на новите разрешителни да бъде рязко ограничен. Кметът бе леко резервиран към тази идея, но обеща да я внесе в общинския съвет за обсъждане. Затова пък изрази готовност да намали чрез разрешителните броя на жълтите коли в София на 6500. Сега освен лицензи на таксиметровите фирми, общината издава и отделно разрешително за работа за всяка кола. По закон тя сама определя какъв да е срокът на документа. В София разрешителните са едногодишни, в Русе - за 2 г., а в много малки общини се издават за 5 г.
Според председателя на Националния съюз на превозвачите Румен Крумов условията за работа не са еднакви в голям и малък град, а хората, които са инвестирали в нова кола, трябва да имат сигурност за бизнеса си. Транспортният министър Петър Мутафчиев обаче заяви, че не гледа положително на тази промяна в закона. "Доживотни неща има само в обредните домове", отсече и шефът на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев.
Разпалени спорове предизвикаха коланите. Таксиметровите шофьори настояват да не слагат колан, независимо дали возят пътник (което и в момента им е разрешено) или просто шофират. Засега няма смислено обяснение защо те трябва да са по-привилигировани спрямо останалите участници в движението, когато не возят пътник, но това искане ще бъде внесено от управляващите като промяна в Закона за движение по пътищата. Преди няколко седмици КАТ предложи привилегията за коланите на таксиметровите водачи изобщо да отпадне.
Според Крумов времето за излизане от колата на човек, който е сложил колана, е доста по-дълго и това можело да се докаже с тестове. Освен това имало случаи нарушители да душат шофьори с коланите.
Истински скандал се разгоря пред кабинета на транспортния министър Петър Мутафчиев. Поканените таксиметрови шофьори заявиха, че няма да влязат в една стая с председателя на сформираното м.г. Национално сдружение на таксиметровите водачи в България Стефан Боснов. Това забави преговорите с половин час, но в крайна сметка Боснов също бе допуснат до разговорите.
Финансовият министър Пламен Орешарски и заместникът му Георги Кадиев пък дадоха две седмици срок на таксиметровите шофьори да изберат с какъв данък искат да бъдат облагани. Самите шофьори са разделени по въпроса - едните настояват да се върне патентът, другите - да остане корпоративният данък. Кадиев обяснил на таксиджиите, че ще им е по-изгодно да остане корпоративният налог, защото при добро счетоводство те ще плащат по-малко. От Нова година превозите с таксита и маршрутки отпаднаха от дейностите, които се облагат с патентен данък. Той представляваше твърда годишна сума и не зависеше от печалбата, т.е. беше изгоден само за шофьори с големи обороти.
Новият режим предвижда такситата да плащат 10% данък върху печалбата, ако са юридически лица. Това е и най-изгодният за тях режим. Ако обаче шофьорът е физическо лице или едноличен търговец, доходите му се облагат по скалата за физическите лица, която е доста по-висока - от 20% до 24%.
---
ДЕН БЕЗ ТАКСИТА
Блокирането на столицата на 9 февруари породи няколко паралелни интернет дискусии. На сайта http:///bezbakshish.hit.bg/ например се призовава за един месец, в който гражданите да не плащат нито стотинка бакшиш за таксиметрова услуга. Тази инициатива трябва да трае до 9 март.
На друг сайт - http://eu-taxi.hit.bg/, пък се призовава за бойкот на таксиметровите услуги на 16 февруари.
Още мнения на 12-а стр.