:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,485
Активни 474
Страници 7,388
За един ден 1,302,066
Интервю

Във ВИТИЗ изгониха професионалистите

Ако 10 години не се е произвеждал хляб, нямаше да имаме и хляб сега, умува над хала на българското кино актьорът Иван Бърнев
Снимка: Велислав Николов
Иван Бърнев
---

Иван Бърнев е роден преди 33 години в Добрич. Завършва актьорско майсторство в класа на Стефан Данаилов. Играе на сцената на Сатиричния театър, "Сълза и смях", Театър 199. Бил е и актьор в шоуто "Хъшове". Изпълнява главни роли в "Лист отбрулен" на реж. Светослав Овчаров и "Лейди Зи" на Георги Дюлгеров. И Иржи Менцел го покани за главната роля в своя нов филм "Обслужвах английския крал" по книгата на Бохумил Храбал. Сега Бърнев заедно с екипа на продукцията са на Берлинале, където филмът се състезава за "Златна мечка".

----

- Стягаш ли се за Берлинале?

- Както всички хубави неща, и това дойде изненадващо. Първо ме питаха - можеш ли? Поглеждам аз датата - свободна ми е. Чак после, покрай шума, който се вдигна, усетих колко хубаво, колко е важно за всеки един изпълнител да постигне такива неща. И започнаха, честно казано, да ми потреперват мартинките...

- Играл си в три от четирите пиеси, които Иржи Менцел постави в Сатирата, а сега той те избра за главна роля във филма си. Може ли да се каже, че си му любимец?

- По-скоро един от любимците. Той харесваше и други, истинско удоволствие му доставяше работата тук. Но явно аз съм съвпадал с представата му за ролята. Менцел ми се обади през 2005-а и ме покани, аз тогава не знаех нищо за книгата, за филма. Героят ми се нарича Ян Дите ( в превод "дете" ) и това име е разковничето на личността му - наивен до глупост. Играя младежките му години, в по-късната му възраст ме заменя друг актьор. През неговите очи следим историята на Чехия - предвоенните години, войната с Хитлер, идването на комунизма. Докато бях в Чехия, често ме питаха как намирам текста на Храбал, по чиято книга е филмът, с какво бих го сравнил. Аз им казвах: "Ние имаме един такъв Радичков, който с едно изречение ти отвинтва главата и ти само изречението можеш да направиш на филм, а какво остава за цялото произведение".

- Каква изобщо е работата с режисьор от такъв мащаб? Ти си работил с него и в театъра, и в киното...

- В киното ми бе по-трудно, отколкото в театъра - може би защото опитът ми там е по-малък. В началото, като се събрахме и почнахме да работим, той нямаше голямо доверие не само на мен, но и на целия си екип. Екипът - пълен с младоци, единствено главният оператор беше от "старите пушки". Имало е моменти, в които сме правили дубъл след дубъл. Аз обаче така съм се възпитал при работата в театъра, че знаех - не мога да кажа „Не мога". Имали сме много моменти, в които не е ставало, но Менцел упорито ме водеше към това, което иска. Той търси „максимално чистото движение". Дори когато трябва просто да седнеш на един стол. Други режисьори разчитат на импровизацията - те очакват, сядайки, аз да се подхлъзна или нещо такова. Менцел обаче разчита на поетичния разказ.

- Като го сравниш с нашите режисьори - те издържат ли сравнението? Знам, че ти е било мечта да работиш с Дюлгеров?

- Ами виж, то ми е било мечта, защото аз винаги съм знаел - този човек те гледа с един особен поглед и вижда в теб неща, които и ти не си подозирал, че имаш. Но има огромна разлика. Ето ти пример - имам някакъв сценарий, научавам си сцените, излизам пред камерата, а Дюлгеров ме гледа накриво и казва: „Ти много ми го играеш това, не си естествен. Искам това цялото нещо да го кажеш с други думи. Сбъркай, подхлъзни се, нещо лапсус направи". Занимава го по-първичното в човека. Докато при Менцел това е абсурдно, той е перфекционист. При него всичко е по план и отговорността е огромна - да не сбъркаш нещо, което си репетирал вече десет пъти. Това не значи непременно, че нашите режисьори са по-лоши - нашето кино има да догонва в други неща...

- Накъде трябва да върви, за да догонва?

- Трябва да се снимат повече филми. Това води със себе си много неща - професионализмът на всеки един от нас се покачва с опита. А не както много често се случва сега - режисьорът събира свои познати, роднини и айде - ще бачкаме по тоя проект… То вярно - всеки има първи път, но тези хора просто не са кинаджии.

- Добре де, проблемът до пари ли опира или до нещо друго?

- До голяма степен до пари. Не бива да забравяме обаче и традициите. Чехите си имат ФАМУ. Завършил го е самият Менцел. И такива като него, от неговия ранг, са преподаватели там. А тук във ВИТИЗ направиха всичко възможно да изгонят професионалистите. Не искам да конкретизирам, защото ще нагазя в страшна каша, но имам наблюдения върху драматичния факултет. Там не може да се завърти голям професионалист, който да преподава актьорско в клас. Системата е така направена. Очевидно не им осигуряват необходимите средства, време и внимание.

- Ти обаче си завършил точно при известен актьор - Стефан Данаилов, и по-голямата част от твоя випуск все още е на сцената.

- Да, действително аз имах късмет, от моя клас има не един и двама играещи актьори - Стефания Колева, Карла Рахал, Асен Блатечки... Ламбо винаги е бил човек, който се занимава с 20 000 неща. Но докато бяхме във ВИТИЗ, някак съумяваше да създаде впечатлението, че е с нас постоянно. Сега го няма това, къса се традицията, забрави се как са се правили нещата преди 10, преди 15 години. Говорим за чехите - на тях, за разлика от нас, не им е спирало производството на филми.

Опитвам се да кажа нещо от сорта на „Ако 10 години не се е произвеждал хляб - нямаше да имаме и хляб". Обаче това не е и хляб, това е изкуство, то трябва да се поддържа. Говорил съм с хора, които имат пари - те не разбират за какво става въпрос. Не можеш да очакваш, инвестирайки в изкуство, да ти се върнат парите. Ако с тая нагласа тръгваме - обречени сме на смърт. В последно време все пак се отпускат някакви субсидии, шест филма годишно...

- Шест не е толкова малко за нашата малка страна. А режисьорите пак мрънкат, че субсидии няма, и пак две трети от тези шест филма не стават за гледане. Защо?

- Е, то е и въпрос на желание, и на хъс. А не да спиш и да си мислиш „Еее, никой не дава париии". Причините са двояки - от една страна, хората от по-старото поколение не са си мислили, че ще им се наложи да оцеляват по този начин в новото време. От друга, „мъртвите" години, които минаха, никак не помогнаха на младите да разберат технологията на производството, да разберат как да пласират проекта си. Старите пък пропуснаха да разберат, че онова време е свършило, дошло е друго и ти пак можеш да намериш възможност да снимаш, но трябва да вложиш малко повече енергия.

- А откъде, мислиш, трябва да дойдат тия промени, съживяването в театъра и киното ни?

- Моят кръгозор е доста стеснен, гледам си работата предимно. Аз съм един изпълнител - прост актьор. Но много се радвам, че точно Ламбо - "мастърът" за всички, които сме завършили в негов клас, е министър на културата. Това е супер - не е чиновник, не е композитор този човек, той знае за какво става въпрос и това дава надежда за театъра и киното ни. И вече се прави по нещо - ето тук, в Сълзата, ще почва ремонт, в 199 ремонтираха, пари намери за това, за онова... А иначе на мен ми прави кеф, че нямам нищо общо с политиката. Радвам се, че актьорството е нещото, от което живея. Аз съм от типа „щастливият глупак" - човек, който постоянно си вярва в някакви неща, радва се на това, което е пред него - на ролите, на представленията... Щастливец съм, че точно аз бях избран от Менцел.

- Но пък не си единственият български актьор, избран в сериозна чужда продукция - ето и Христо Живков е на Берлинале с един италиански филм, Диана Добрева се снима при Нора Хопе, тук-там вече наши ленти печелят отличия по фестивали и те... Има раздвижване на духовете май?

- Да, и това раздвижване е причината да гледам спокойно на нещата и да продължавам да се занимавам с актьорство.
20
4570
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
17 Февруари 2007 14:45
Как е възможно американците да си нямат ВИТИЗ и Холивуд да не получава държавни субсидии? В България всеки плаче за държавна пара, ама какво предлага срещу това? Нещо като Дунав мост да речем.
17 Февруари 2007 17:50
Американците си имат сто Витиза, например Младен Киселов предподава в един от тях - в Карнеги Мелън.
*
Американските артисти, макар че и те като всеки смъртен искат слава и богатство, знаят от малки, че статистически само 10% от хората на изкуството се издържат ( а не че стават богати) с изкуство. Останалите си изкарват хляба и с друго или пък живеят "бохемски". В Ню Йорк има десетки хиляди артисти, режисьори, сценаристи, художници, които работят като сервитьори и танцьорки и постоянно ходят по интервюта, слушания и "кастинги" и пращат портфолии и ръкописи.
Холивуд е индустрия (т.е. отрасъл по нашенски) като всяка друга в Америка - има си и добро, и лошо. Иска се първо всяко предприятие (филм) да изкара печалба или поне да не е на загуба (да брейкне ивън), макар че много филми са губещи (към 90% от книгите са губещи).
*
След туй вече ако се случи някой кинаджия освен добър занаятчия/търговец да се случи и голям художник/интелектуалец - се получават и големи филми. Почти всяка година се случва и това. От 500 калпави филма - един-два много добри. Помага им и, че в Америка интелигенцията обикновено е наистина интелигентна и знанието за социума е по-качествено и по-широко достъпно, отколкото у нас, и то също благодарение на "търговските" (и политическите) науки - как да се продава повече, да се получават повече гласове. И благодарение на финансирането от търговците на университетите.
*
Хубаво интервю, аднака Артиста е типичен добруджански славянин, прилича на чех
17 Февруари 2007 18:49
Нито лев народна пара за бездарните пропагандатори на комунизъма!
Артисти да се издържат с таланта си не с мафиотските си връзки с БСП!
Артисти, писатели, поети... паразитират на гърба на бедният народ за да рекламират развратната комунистическа идеология!
17 Февруари 2007 18:57
"Завършва актьорско майсторство в класа на Стефан Данаилов."
Как този злобен партиен активист ще преподава искуство!?
17 Февруари 2007 19:05
Фичо, прочeти още веднаж Братя Стругацки и се помъчи да го разбереш!
Може и да му се извиниш!
17 Февруари 2007 19:22
секи български некадърен лапач като седне да снима филм - прави изкуство тц тц тц

Дотации изкуство не раждат
17 Февруари 2007 22:05
Кой ша та знае тебе в Русчук!?t
17 Февруари 2007 22:34
Не ми стана ясно това момче ВИТИЗ ли е завършило или НАТФИЗ ? А за грамотността на т.н. професор Ст.Д. не искам да си спомням.
17 Февруари 2007 22:53
Отворете сайта на НАТФИЗ да видите колко професори има там. Около сто са ! Съвсем сериозно.
17 Февруари 2007 23:00
- Моят кръгозор е доста стеснен, гледам си работата предимно. Аз съм един изпълнител - прост актьор. Но много се радвам, че точно Ламбо - "мастърът" за всички

До редакцията:
Толкова ли не можахте да намерите за интервю човек с "по-широк кръгозор" и коъто използва хубавата българска дума "учител" към човека, който му е дал кръгозора?
Ма то , явно тесния кръгозор, предполага и чуждопоклонничеството.
18 Февруари 2007 00:54
Това момче няма значение какво е завършил-важното е че се е снимал във филм на световноизвестния И.Менцел, който филм се очертава като един от фаворитите на фестифала в Берлин. Това е огромен личен успех. Дръгльовците-новобранци във форума да постигнат една-десета от успеха на Иван Бърнев, пък тогава да ръсят оценки за него.
Навремето в МЕИ-то имаше един небезизвестен студент-рабфакаджия. Любчо се казваше, но му викаха ЦИОНЕРА. Смяташе се за основната мерна единица за тъпота, а средностатистическия МИЛИЦИОНЕР бе само производна на тази мярка. Аз лично по-тъп човек по това време не бях виждал.
Аз мисля обаче, че ЦИОНЕРЪТ отдавна вече е задминат по тъпота от един известен форумен глупак. И е крайно време да се обяви новата единица мярка за тъпота - ФЛОРИЦИОНЕРЪТ.
18 Февруари 2007 10:31
В края на краищата наградата за мъжка роля отиде в аржентинец, за женска дадоха на една германка, която почти минута не вярваше и не ставаше от стола. А за филм - нямаше по-каменни лица от тези на американските фаворити, когато извикаха на сцената китайците.
Втората световна война е започнала от по-малък повод. Тия германци ...
18 Февруари 2007 13:39
Йори: "...Втората световна война е започнала от по-малък повод. Тия германци ..."


...и кой е този по-малък повод конкретно, че нещо не се сещам в момента?
18 Февруари 2007 13:56
Представяш ли си колко е бил малък, щом дори и не се сещаш за него?
18 Февруари 2007 16:04
В 1939 году Германия потребовала от Польши возвратить город Гданьск, а также предоставить Германии пути в обход Данцигского корридора для связи с Восточной Пруссией. Отказ Польши стал формальным поводом к началу Второй Мировой Войны.
18 Февруари 2007 16:08
Если главной причиной войны было стремление Германии к реваншу, то непосредственным поводом стала провокация, организованная в конце августа 1939 года на радиостанции в немецком местечке Глейвиц, расположенном на германо-польской границе. Прямым исполнителем акции был офицер СС в звании гауптштурмфюрера Альфред Науекс. По данным, собранным в ходе Нюрнбергского процесса, стало известно, что в первой декаде августа 1939 года Науеск был вызван к шефу СД Гейдриху. Ему было поручено организовать нападение на радиостанцию в Глейвице, захватить ее, выйти в эфир и передать от имени поляков какое-нибудь дерзкое заявление антигерманской направленности. Операцию курировал шеф гестапо Мюллер. Гестапо подготовило группу заключенных из концлагерей, которых переодели в польскую военную форму. Тела их для большей убедительности должны были оставить на месте провокации.

31 августа Науекс получил условный сигнал: «бабушка скончалась». В семь часов вечера восемь эсэсовцев врываются в студию. В эфир передается сообщение на польском и немецком языках. Нападавшие несколько раз стреляют в потолок, чтобы произвести впечатление на служащих радиостанции, затем они ее покидают, оставляя перед входом труп первого заключенного. 12 остальных были расстреляны в лесу недалеко от места событий. Утром 1 сентября выходит свежий номер газеты «Фелькишер Беобахтер» с заголовком «Неслыханно дерзкое разбойное нападение на радиостанцию Глейвиц». В это же утро в 4 часа 45 минут германская армия переходит в наступление. Началась Вторая мировая война.


18 Февруари 2007 16:12
По мое време се учеше диамат.
В тази наука се правеше силно разграничение между причина и повод.
Не говоря за причините, довели до ВСВ. А за повода. Коридора е искан от няколко месеца, имало е и пакт Молотов-Рибентроп с тайно споразумение, но войната е започнала в нощта на 01.09.39.
В тази нощ е бил намерен повод.
П.П. Докъто съм писал горното, виждам че и повода е разказан от колегата.

Редактирано от - Йори на 18/2/2007 г/ 16:14:03

18 Февруари 2007 17:42
Иван Бърнев
18 Февруари 2007 18:07
rego

18 Февруари 2007 22:33
Уинстън Улянов Узункюприев, Йори - благодарско за припомнянето.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД