Заместник районният прокурор на Оряхово Димитър Викентиев стана причина за скандал между съда и прокуратурата. Вчера той бе пуснат от съда въпреки шумния му арест миналата седмица. |
Софийският апелативен съд му наложи мярка за неотклонение парична гаранция от 5000 лв. Викентиев бе арестуван на 12 февруари по обвинение в корупция. Задържането му бе първо потвърждение на заканата на Борис Велчев, че ще действа непоколебимо сред провинилите се в системата. Прокурорът бе арестуван без санкция на ВСС заради влезлите в сила промени в конституцията, според която магистратите вече нямат имунитет срещу задържане.
Софийският апелативен съд обаче изтъкна редица нарушения, заради които се налага промяна на мярката "задържане под стража" за Викентиев.
"Не беше отчетено, че се променя подсъдността на тези дела. Разглеждането на наказателните дела от Софийския градски съд (СГС) вече не е основано на закон, защото магистратите вече нямат имунитет", коментира съдия Галина Тонева. По думите й след последните законови промени тези дела трябва да се гледат във всеки първоинстанционен съд, а не само в СГС. В случая обаче страните не са направили възражения за подсъдност.
Проблем се оказа и годността на доказателствата, придобити със специални разузнавателни средства.
Викентиев е бил подслушван, докато е имал имунитет. Междувременно е имало срок, в който неизползваните СРС-та е трябвало да бъдат унищожени, а това не е направено.
Съдът посочи още, че ставало дума за обвинения с давност до 9 г., които досега не са довели до опити на прокуратурата да отстрани Викентиев от длъжност.
Съдия Тонева бе изненадана, че главният прокурор още не е поискал отстраняването на Викентиев. По думите й този механизъм е "изключително ефективен" и е странно, че все още не е задействан.
Според нея е невъзможно обвинения като тези срещу Викентиев да се доказват чрез показания на лица, които са заинтересовани по същите производства.
Стана ясно, че срещу Викентиев има обвинения за подкуп, престъпления по служба, кражба, престъпления за осуетяване на наказателно преследване и принуда на дознател.
Срещу Викентиев в понеделник вечерта е било повдигнато последното обвинение по чл. 288 от НК за престъпления срещу правосъдието.
По думите на адвокат Марин Марковски новите обвинения срещу клиента му са свързани с дела, които Ненов е образувал срещу служител в митниците. Марковски уточни, че обвиненията са били предявени в отсъствието на адвокат, което определи като "беззаконие, което е смущаващо".
"Непонятна е за нас цялата бързина, с която са се развили събитията по делото. Повдигнато е обвинение в 18.00 ч следобед при невъзможност на защитата да се яви и с назначаване на служебна защита. Става дума за деяния с давност 3-4 г.", заявиха от САС.
По-късно от Софийска градска прокуратура контрираха, че срещу Димитър Викентиев има обвинения за 7 престъпления и пускането му на свобода може да доведе до извършване на ново престъпление. Оттам отчетоха, че това решение на съда може да повлияе и на свидетелите по делото.
Според говорителя на СГП Стиляна Кожухарова нито събраните доказателства със специални разузнавателни средства, нито късно повдигнатото обвинение е пречка съдът да остави обвиняемия в ареста.
"Защитниците бяха поканени за повдигане на ново обвинение, но нито един от тях не се яви. Правото на защита не бива да се използва за шиканиране на процеса", заяви Кожухарова. Стана ясно още, че едва днес ще бъде искано отстраняване на Викентиев от поста заместник районен прокурор на Оряхово.