Българите се чувстват най-дискриминирани по възраст, сочи проучване на "Евробарометър". То беше представено вчера от експерта на ЕК Стефан Олсън.
50% от българите определят дискриминацията като важен проблем за страната. Наред с възрастта най-често хората са дискриминирани по инвалидност и етническа принадлежност, категорични са анкетираните. 3/4 от българите са на мнение, че трябва да се осигурят повече възможности за наемане на служители над 50 г. и на хора с увреждания.
Нисък е делът на българите, които са наясно с правата си, отбеляза още Олсън. С тях са наясно едва 20% от хората в България, докато в ЕС този дял е 32 на сто. 50% от българите смятат, че борбата с дискриминацията трябва да се води от държавата, докато на същото мнение са само 30% от гражданите на Евросъюза. В борбата с дискриминацията българите разчитат и вярват много повече на държавата, отколкото останалите европейски граждани, коментира експертът. Той добави, че разликата между заплатите на мъжете и жените в ЕС продължава да е 15%. У нас тя е даже по-голяма - българките печелят с 24% по-малко от представителите на силния пол.
Дискриминацията на базата на обществени убеждения е най-притеснителна и тя е водеща в България, заяви пък омбудсманът Гиньо Ганев. На друго мнение е шефът на комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп - той смята ромското население за най-пренебрегвания дял от населението у нас. Затова и ключов момент в борбата с дискриминацията през 2007 г. ще бъде премахването на стереотипите от миналото и на обществените предразсъдъци, отбеляза Еюп.
В България има много повече толерантност, търпимост и коректност, отколкото в много други страни, категорична е социалната министърка Емилия Масларова. "Този, който е с различна религия или има друго сексуално поведение, не е по-различен от другите, но ако не започнем да коментираме проблема, нищо няма да се случи", заяви още тя.