:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,286,860
Активни 437
Страници 17,552
За един ден 1,302,066

Дискриминацията по възраст - най-разпространена у нас

Само 20% от гражданите си знаят правата, а 1/2 очакват държавата да ги брани
Снимка: Велислав Николов
Социалният министър Емилия Масларова откри вчера инициативата „Европейска година на равните възможности". Целта й е да се насърчи равнопоставеността и недискриминацията по пол, възраст, увреждане, расов и етнически произход, религия, сексуална ориентация.
Българите се чувстват най-дискриминирани по възраст, сочи проучване на "Евробарометър". То беше представено вчера от експерта на ЕК Стефан Олсън.

50% от българите определят дискриминацията като важен проблем за страната. Наред с възрастта най-често хората са дискриминирани по инвалидност и етническа принадлежност, категорични са анкетираните. 3/4 от българите са на мнение, че трябва да се осигурят повече възможности за наемане на служители над 50 г. и на хора с увреждания.

Нисък е делът на българите, които са наясно с правата си, отбеляза още Олсън. С тях са наясно едва 20% от хората в България, докато в ЕС този дял е 32 на сто. 50% от българите смятат, че борбата с дискриминацията трябва да се води от държавата, докато на същото мнение са само 30% от гражданите на Евросъюза. В борбата с дискриминацията българите разчитат и вярват много повече на държавата, отколкото останалите европейски граждани, коментира експертът. Той добави, че разликата между заплатите на мъжете и жените в ЕС продължава да е 15%. У нас тя е даже по-голяма - българките печелят с 24% по-малко от представителите на силния пол.

Дискриминацията на базата на обществени убеждения е най-притеснителна и тя е водеща в България, заяви пък омбудсманът Гиньо Ганев. На друго мнение е шефът на комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп - той смята ромското население за най-пренебрегвания дял от населението у нас. Затова и ключов момент в борбата с дискриминацията през 2007 г. ще бъде премахването на стереотипите от миналото и на обществените предразсъдъци, отбеляза Еюп.

В България има много повече толерантност, търпимост и коректност, отколкото в много други страни, категорична е социалната министърка Емилия Масларова. "Този, който е с различна религия или има друго сексуално поведение, не е по-различен от другите, но ако не започнем да коментираме проблема, нищо няма да се случи", заяви още тя.
19
4929
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
21 Февруари 2007 00:11
Затова и ключов момент в борбата с дискриминацията през 2007 г. ще бъде премахването на стереотипите от миналото и на обществените предразсъдъци, отбеляза Еюп. А колко още други стереотипи има да се изкореняват, безчет са.
21 Февруари 2007 00:20
Деленото на групи инвалидност важи само при онзи строй, при който нямаше безработица. Сега, когато няма свободни щатни бройки, едва ли някой ще се юрне да защитава увредените, макар и да има закон за адаптацията на хората с увреждания.
21 Февруари 2007 00:24
колкото до ромите, за тях има работа, има жилища има безплатни леки коли. Стига само да се върне на първо време онази наша славянска армия, която преди 3800 години е тръгнала да се бие на страната на Китай срещу Египет, и останала под робство за срок от 460 години. Те се връщат в земите на дедите си, където има много реки, много долини, много планини, а ромите се връщат в родината си-Палестина.
21 Февруари 2007 07:37
Играта с думите е опит за поредна манипулация. Коректност, борба с дискрим инацията - и изводът: циганите са най-дискриминирани! Защо не правят цигането с втори незапочнат клас бос на фирма? Защо не щат на работа като компютърен специалист циганката, дето и думата не може да каже? КАК ТАКА НЕ ИМ ПОЗВОЛЯВАТ ДА СЕ ЗАСЕЛВАТ ДЕТО ИМ СКИМНЕ, КАКТО ИМ СКИМНЕ, КОГАТО ИМ СКИМНЕ?
А снощи на екрана видях как на първия ред седят сбърканячките-лесбийки и искат повече права. За идиоти ли ни смятат или политиканите са идиоти, та не схаващат - всички имат равни права. А дадат ли се някому повече - веднага останалите са дискриминирани. Ама как може да не ги щат някой хора?! Е, че аз длъжен ли съм да ги обичам? Това е пореден опит на държавата да държи под контрол народа - най-вече да регулира мисленето и чувствата му.
21 Февруари 2007 08:19
Не знам какъв "експерт" ще да е този Стефан Олсън. Защото ако беше експерт, щеше да се досети, че първо трябва да се притиснат до стената божидарданевците с въпроса колко работни места разкриха. Купил Вълка Бугати, Купил Софиянски личен самолет, купил си Черепа два лични самолета. А работните места в България? Пак намаляли и то според официалните данни. Е, кого по-напред да вземат на работа? Пуснат след поредната амнистия престъпник, инвалид или млад човек? И къде? Къде бе г-н Данев да работи? Контрабандист на митницата? Или от 145 000 да направим държавната администрация на 3 милиона? Колкото били българите в работоспособна възраст? И да чакаме ЕС да ни храни? Ами тогава за Доган няма да остане нищо от еврофондовете. И защо Масларова не поставя постоянно този въпрос - за работните места? На т.нар. "национално-отговорен капитал".
21 Февруари 2007 08:31
Ето това е тайната на успеха или липсата на такъв в личен и обществен план.


50% от българите смятат, че борбата с дискриминацията трябва да се води от държавата, докато на същото мнение са само 30% от гражданите на Евросъюза.



В България за всичко все се чака от държавата. На това ни научи социализмът, по който все още някои подсмърчат. E, има си изключения - мафията, сраснала се политическата и съдебните власт, е много активна и предприемчива. Ама нали тя е държавата, за това няма до го броим.
21 Февруари 2007 08:37
На снимката Масларова изглежда все едно се е насрала.

21 Февруари 2007 08:38
Най-масовата дискриминация е по етнически признак - българският народ е тъпкан от ционисти и потурнаци, на гърба му са натоварени цигани. Потисник е хегемонът USrael.
21 Февруари 2007 09:08
Че хората МАСОВО не си знаят правата е ФАКТ. А от това следва че не могат да си ги търсят в СЪДА ( след като се смята че не било работа на държавата БГ , с което като цяло не съм съгласен ... )
.
Но защо се мълчи за СЛЕДНОТО: В така наречените "напреднали" страни е установено че хора с материален коефициент ;
-- до 1.1 спрямо екзестенц минимума Практически Никога не си търсят правата в съда ако ТЕ трябва да заведът иска ( а не общината , държавата , прокуратурата ... ) защо е общо взето ясно .... неграмотност и Безпаричие ....
.
-- 1.1 до 1.5 в Редки Случаи и то в повечето от тези случаи с помощта на Разни Защитни Граждански Организации занимаващи се с определената Тема предмет на съдебния иск.

-- от 1.5 до 2.0 също в Редки Случаи като горе, разликата че 1/5 от тях го правят без или само с консултативна външна помощ .... другите 4/5 са като 2'рата категориа отгоре, ....

Ами вижте средния доход в БГ и средните цени и ще видите МАСАТА БГ граждани къде са ........



21 Февруари 2007 10:15
Пълни глупости са това, поне що се отнася до жените.
На мен поне три пъти в прав текст са ми отказвали работа, защото не съм жена!
И поне 2 пъти по толкова са ми го намеквали. (говорим за работа в офис)
В предишната ми работа от 100 човека персонал 80 бяха жени, а от 20-те останали мъже 15 бяха шофьори, електротехници и прочие.
Аналогична е ситуацията във всички държавни учреждения и повечето фирми (с изключение на тези от софтуерния бизнес).
В момента е много по лесно да си намериш работа, ако имаш дълги крака, руса коса и големи цици.

Редактирано от - air_patrol на 21/2/2007 г/ 10:21:25

21 Февруари 2007 10:33
Когато фактите говорят, и Боговете мълчат.
От статистиката се вижда, кое малцинство, кое дискриминира
21 Февруари 2007 10:54
1. Сегашния Кодекс за социално осигуряване е също дискриминация над пенсионерите пенсионирали се преди 2000 год. на СОД - 180.50 лв. и към днешна дата не са актуализирани пенсиите им.
2. Закона за държавния служител в раздела за социалните придобивки на така наречените "държавни служители" - на тях бюджета им изплащал социалните и здравните вноски, а на тези работници и служители по трудов договор сами си внасят от брутната заплата, че ако се задълбочиш в материята ти става ясно, че плащаш и осигуровките и на още един алгъзник - държавен служител.
Това е една малка част от дискриминацията на ДЪРЖАВАТА над част от гражданите си.
21 Февруари 2007 11:23
Ами, за да са наясно хората с правата си поне да направят една кампания, да раздават листовки и т.н. ама не, по-удобно е на властимащите да не си ги знаем
21 Февруари 2007 12:01

Дискриминация в България има, но съвсем не там, където я търсят.
Най-фрапиращите дискриминации в България са:
- към етническите българи
- към пенсионерите
- към работещите на заплата
В по-малки размери дискриминация има по възраст, което често е свързано и с изискването да си младо маце, с подходяща външност и "по-свободни" разбирания.
Това е.
21 Февруари 2007 12:35
На откриването на годината на президиума имаше 9 души - 3 европейци и 6 българи. От българите нямаше нито един етнически българин в работоспсобна възраст. Имаше 3 жени, ром, турчин и възрастовата дискриминация наречена Гиньо Ганев. Ако и това не е толеранс...
21 Февруари 2007 12:35
XYZxyz,
21 Февруари 2007 14:26
Васуки , но трябва да се признае че БГ народъп е почти ИЗЧЕРПАН като потнциал. Няма Живец вече в тоя народ само чудо може да го спаси от ПЪЛНО ОТМИРАНЕ. Някакви физически представители ще останат но те ще са просто биологически еденици ..... не представители на бившия Български народ .... то вече е почти така ...
21 Февруари 2007 15:55
Не е вярно. Българите имат неизтребим живец. Всяко нещо с времето си.
21 Февруари 2007 21:52
"Този, който е с различна религия или има друго сексуално поведение, не е по-различен от другите, но ако не започнем да коментираме проблема, нищо няма да се случи", заяви още тя.
Всъщност какво е заявила
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД