Ректорите на държавните университети, академии и висши училища получиха с началото на втория семестър писмо, което, както писа Ванина Стоянова (вж. Сега, 22.02.2007), доведе до "хаос с таксите за ВУЗ у нас". То е от 15.02.2007 г. и казва (вярно с оригинала):
"Уважаеми господин/госпожо ректор,
Във връзка с приемането на Р България в Европейския съюз от 01.01.2007 г. и на основание на чл. 95, ал. 7 от Закона за висшето образование Ви уведомяваме, че от втория семестър на настоящата учебна година таксите за обучение на студентите - граждани на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, се изравняват със съответните за българските граждани независимо от курса на обучение, т.е. за всички курсове.
След 01.01.2007 г. докторантите и специализантите - граждани на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, също следва да заплащат такси за обучение, каквито се заплащат от българските граждани, на същото основание - чл. 95, ал. 7 от Закона за висшето образование.
Съгласно чл. 95, ал. 2 от Закона за висшето образование "студентите заплащат такси на равни вноски в началото на всеки семестър".
Подпис и печат: Даниел Вълчев, заместник-министър председател и министър на образованието и науката"
Полезно е да се четат подобни неща. Те са пределно ясни. Писмото до ректорите и ректорките, сложени изцяло според мъжкия властови дискурс на второ място (вж. М. Фуко и последователки), разкрива преди всичко стила, с който изпълнителната власт у нас взаимодейства или както недвусмислено се казваше на стария административен език, се сношава в подопечните си. Тя действа с неумолимостта на сляпа съдба, като
не вижда човека под себе си
Че България ще стане пълноправен член на ЕС със съответните си задължения, бе водещ мотив в програмите на няколко правителства. Както личи все повече, той е бил предимно пропагандно-идеологически. Защото ако някой бе видял примерно реалните интереси на хората, които обучават чуждестранни студенти, със сигурност щеше да вмъкне и това: "Разходите за обучение на чуждестранните студенти от страните на ЕС и Европейското икономическо пространство се поемат от държавата и се равняват на субсидията за български граждани." Сумата не е много голяма - не надхвърля месечната издръжка на контингента в Ашраф. Спрямо населението си България може да е и сред най-големите износители на студенти в света, но пък спрямо броя на легитимните си божем университети е най-малкият вносител. Поради което, ако не броим към хиляда граждани най-вече на Кипър и Гърция, студентите, докторантите и специализантите от други страни на ЕС и Европейското икономическо пространство, т.е. страните от ЕС с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, се събират на пръстите на ръцете и краката. Естествено, загубите от приравняване на таксите за чуждестранни студенти от ЕС с тези за българи не са кой знае колко големи. Те ще ударят медицинските университети, спортната академия, три факултета и един департамент на Софийския университет и отделни специалности на УНСС и Техническия университет. Както се казва,
бълха ги ухапала със загубата на 3-4 млн. лв. годишно
Но това вече разкрива принципното отношение към хората и институциите, които властта обгрижва.
Разбира се, може да има и ползи. Спадането на таксите от 2000-3000 евро до 200-300 лв. за семестър е умен довод за привличане на повече чужди студенти; подобен успех вече имахме със стратегически инвеститори, които се примамваха с евтината, но квалифицирана работна ръка. Така че току-виж насам нахлули ако не французи, немци, чехи, италианци и т.н., то поне гърци и румънци, а с тях и оня дух на протест, който липсва на нашите университети вече близо век след освиркването на княз Фердинанд Сакскобургготски. Ала той (духът, не князът, да пази Господ!) лесно може да се възкреси. Защото липсата на държавна издръжка за чуждите студенти ще обостри апетитите за покачване на таксите за обучение на българските, както и за изцяло въвеждане на платено обучение в държавните университети. Това ще съвпадне със стратегическите намерения на министерството отличниците да бъдат освободени от такси, а най-слабите студенти да заплащат изцяло обучението си, като все повече издръжката, която следва да идва от държавата, да се прехвърля върху самите студенти.
За разлика от европейските си колеги, които протестират срещу всеки намек за повишаване на такси,
българските студенти засега реагират кротко
Но ако те наистина са пълноправни граждани на ЕС, подобни безобидни писма и ефектите им върху заплащането на обучението току-виж развързали такива енергии, с които се посрещнаха други уведомления, пряко следствие от приемането на България в Европейския съюз - от тая за III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" през ония за мандрите та до ракиджийските казани. Те нямаше и как да не се появят, тъй като засягаха природни енергийни източници и национални гордости, каквито са атомната енергетика, бацилус булгарикум и ракиите. Прибави ли се към това дремещата обществена енергия на студентството, бълхата, която може, пък и трябва да ухапе властта, никак няма да е малка и нещата надали ще се разминат с почесвания.
|
|