:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,974
Активни 580
Страници 13,904
За един ден 1,302,066
Рефлексии

Бележки върху министерско писмо

Ректорите на държавните университети, академии и висши училища получиха с началото на втория семестър писмо, което, както писа Ванина Стоянова (вж. Сега, 22.02.2007), доведе до "хаос с таксите за ВУЗ у нас". То е от 15.02.2007 г. и казва (вярно с оригинала):

"Уважаеми господин/госпожо ректор,

Във връзка с приемането на Р България в Европейския съюз от 01.01.2007 г. и на основание на чл. 95, ал. 7 от Закона за висшето образование Ви уведомяваме, че от втория семестър на настоящата учебна година таксите за обучение на студентите - граждани на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, се изравняват със съответните за българските граждани независимо от курса на обучение, т.е. за всички курсове.

След 01.01.2007 г. докторантите и специализантите - граждани на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, също следва да заплащат такси за обучение, каквито се заплащат от българските граждани, на същото основание - чл. 95, ал. 7 от Закона за висшето образование.

Съгласно чл. 95, ал. 2 от Закона за висшето образование "студентите заплащат такси на равни вноски в началото на всеки семестър".

Подпис и печат: Даниел Вълчев, заместник-министър председател и министър на образованието и науката"

Полезно е да се четат подобни неща. Те са пределно ясни. Писмото до ректорите и ректорките, сложени изцяло според мъжкия властови дискурс на второ място (вж. М. Фуко и последователки), разкрива преди всичко стила, с който изпълнителната власт у нас взаимодейства или както недвусмислено се казваше на стария административен език, се сношава в подопечните си. Тя действа с неумолимостта на сляпа съдба, като



не вижда човека под себе си



Че България ще стане пълноправен член на ЕС със съответните си задължения, бе водещ мотив в програмите на няколко правителства. Както личи все повече, той е бил предимно пропагандно-идеологически. Защото ако някой бе видял примерно реалните интереси на хората, които обучават чуждестранни студенти, със сигурност щеше да вмъкне и това: "Разходите за обучение на чуждестранните студенти от страните на ЕС и Европейското икономическо пространство се поемат от държавата и се равняват на субсидията за български граждани." Сумата не е много голяма - не надхвърля месечната издръжка на контингента в Ашраф. Спрямо населението си България може да е и сред най-големите износители на студенти в света, но пък спрямо броя на легитимните си божем университети е най-малкият вносител. Поради което, ако не броим към хиляда граждани най-вече на Кипър и Гърция, студентите, докторантите и специализантите от други страни на ЕС и Европейското икономическо пространство, т.е. страните от ЕС с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, се събират на пръстите на ръцете и краката. Естествено, загубите от приравняване на таксите за чуждестранни студенти от ЕС с тези за българи не са кой знае колко големи. Те ще ударят медицинските университети, спортната академия, три факултета и един департамент на Софийския университет и отделни специалности на УНСС и Техническия университет. Както се казва,



бълха ги ухапала със загубата на 3-4 млн. лв. годишно



Но това вече разкрива принципното отношение към хората и институциите, които властта обгрижва.

Разбира се, може да има и ползи. Спадането на таксите от 2000-3000 евро до 200-300 лв. за семестър е умен довод за привличане на повече чужди студенти; подобен успех вече имахме със стратегически инвеститори, които се примамваха с евтината, но квалифицирана работна ръка. Така че току-виж насам нахлули ако не французи, немци, чехи, италианци и т.н., то поне гърци и румънци, а с тях и оня дух на протест, който липсва на нашите университети вече близо век след освиркването на княз Фердинанд Сакскобургготски. Ала той (духът, не князът, да пази Господ!) лесно може да се възкреси. Защото липсата на държавна издръжка за чуждите студенти ще обостри апетитите за покачване на таксите за обучение на българските, както и за изцяло въвеждане на платено обучение в държавните университети. Това ще съвпадне със стратегическите намерения на министерството отличниците да бъдат освободени от такси, а най-слабите студенти да заплащат изцяло обучението си, като все повече издръжката, която следва да идва от държавата, да се прехвърля върху самите студенти.

За разлика от европейските си колеги, които протестират срещу всеки намек за повишаване на такси,



българските студенти засега реагират кротко



Но ако те наистина са пълноправни граждани на ЕС, подобни безобидни писма и ефектите им върху заплащането на обучението току-виж развързали такива енергии, с които се посрещнаха други уведомления, пряко следствие от приемането на България в Европейския съюз - от тая за III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" през ония за мандрите та до ракиджийските казани. Те нямаше и как да не се появят, тъй като засягаха природни енергийни източници и национални гордости, каквито са атомната енергетика, бацилус булгарикум и ракиите. Прибави ли се към това дремещата обществена енергия на студентството, бълхата, която може, пък и трябва да ухапе властта, никак няма да е малка и нещата надали ще се разминат с почесвания.
8
2889
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Февруари 2007 06:59
Още един факт показващ липсата на ясна политика на МОН.
24 Февруари 2007 09:55
Уважаеми г-н Денков ,
разбирам плачът Ви по темата но доколкото знам писмото на министър Вълчев е на база на реципрочни мерки - университетите в ЕС изравниха от 1 януари 2007 таксите си за български студенти и ги приравниха с таксите за местни граждани.
Само не ми казвайте че обучението в български университет е същото като в повечето западни университети защото то НЕ Е най вече заради ширещата се корупция, застаряващите и много често неадекватни преподаватели , лошата база и ............... може да се продължи с много други неща , които не зависят от министрството а от Университетите с тяхната автотномия.
24 Февруари 2007 11:15
Съгласен съм с камато. В момента приключвам MBA програма, която е съвместна между СУ и един американски университет. Повечето от преподавателите ни бяха америкаци до сега и беше наистина удоволствие да се учи с тях. Заради начина на преподаване и цялостното структуриране на модулите. Наблягаше се на самостоятелната подготовка и работа, на търсенето на източници и обобщаване на информацията, на практическото приложение на знанията. В момента, в който се появиха българските преподаватели се върнахме в 'първи клас'. Нищо общо с това, което бяхме видели от американците. Начина на поднасяне на материала беше същия както преди 50 години - четене на лекции и след това изпит. Е, имаше и известен напредък - ползваха се PowerPoint презентации... Но като цяло наистина аз поне имам усещането, че разминаването между стандартите на обучение в развитите страни и у нас ( дори и във водещите ни висши училища ) е понякога драстично. Може би за това и развитите страни са развити...
24 Февруари 2007 14:49
Смешен плач! Присъединяването на България към ЕС влече със себе си определени задължения. В случая: изравняване на таксите. Студентите от ЕС ще плащат у нас колкото българите, така както и българите ще плащат в ЕС колкото другите граждани на съюза!
Вината за така създалия се хаос е изцяло в късогледите и алчни ръководства на университетите. Както писах вече, нищо не им е пречело да намалят приема на чуждестранни студенти за 2007/8, за да не се налага втория семестър да им плащат сами издръжката. Ректорите обаче са се поблазнили да приберат тлъстите суми от първия семестър. Дреме му на Биолчев - той наесен си отива, да му мисли следващият ректор.
Междувременно нивото на образование в България продължава да спада катастрофално. Съществува порочен негласен компромис между студенти и преподаватели: студентите не искат да учат, а да вземат диплома; преподавателите не искат да преподават, а да вземат заплата. Съответно и заплатите, и таксите стоят ниски.
Аз съм изцяло "за" държавата да пренасочи субсидиите си само към отличните студенти. В моя факултет в СУ имаше случаи, когато студенти с успех 4:50 успяваха да вземат стипендия - жалко подаяние от 50 лв, колкото и за тези с успех 6:00. Ето на това, примерно, аз му викам комунистическа идиотщина - всекиму еднакво малко!
24 Февруари 2007 14:52
Така де, 2007/8 да се чете 2006/7. Явно твърде много гледам в бъдещето? Види ли се в бъдещето качествено образование в България? Само от нас зависи...
25 Февруари 2007 03:57
Този път съвсем не разбирам Денков - какво очаква той, българските студенти да излязат на демонстрации за запазването на тлъстите такси за своите гръцките колеги? Е, проява на каква студентска солидарност би било това? Да не говорим че се знае че гърците и арабите са тук само защото могат да си плащат на ръка за всеки изпит. Нещо повече, ако рече такъв чуждестранен студент да мине с учене, без да плаща, преподавателите го гледат с ей-такива очи (и пак в ръцете).
Не били протеститали студентите от сто години насам. Къде се бил дянал бунтарският дух. Ами 1996/1997 забравихте ли? Много ясно беше казано от студентите тогава, че това е последният протест преди последния изход - аерогара София.
25 Февруари 2007 10:54
Учудващо неадекватна “рефлексия” на г-н Денков. Явно някоя г-жа ректорка от многото ( ) го е подвела, че и Фуко не го е спасил.
Писмото на министерството е чист формализъм и неговата роля е само да го има – юридически документ. Защото е смешно да се мисли, че ректорите за първи път чуват за този казус и са изненадани. Те го знаят още преди години, когато все по-ясно взе да става, че ще ни приемат в ЕС. Все пак не говорим за казанджии на казани за ракия! А и във вниманието на студентите е поне от миналата година.
Тая бълха не е оная, Шаляпиновата!...

Редактирано от - Графът на 25/2/2007 г/ 10:58:23

25 Февруари 2007 18:43
Графът е прав.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД