Трудовите инспектори започват стриктно да проверяват дали чужденците работят легално у нас, съобщи шефът на Главна инспекция по труда Тотю Младенов. Все още проблеми с притока на емигранти в страната ни няма, но е много вероятно да започнат, обясни той.
Миналата година инспекторите са открили 57 чужденци, които се препитават без трудова виза. Най-често нарушенията са в областта на търговията и на строителството. Глобата за нелегалния е 5000 лв., а за работодателя му - 20 000 лв.
Следващата седмица инспекцията ще провери структуроопределящо за страната предприятие по сигнал, че в него чужденци работят нелегално. "Ако някой си мисли, че заради липсата на кадри България ще се напълни с пакистанци и индийци - това няма да стане", закани се Младенов. Той призна, че чужденците използват доста пропуски в законодателството ни. Едно от тях е да не си вадят разрешение за работа, а направо да си открият фирма. След това в нея наемат сънародниците си, като ги вписват като съдружници.
И т. г. акцент на проверките за безопасни условия на труд ще е строителството. Заради бума на строежите през последните години в бранша не достигат кадри. Освен това много от тях вече се препитават в чужбина заради по-високите заплати. Така работодателите са принудени да назначават хора без квалификация, което води до ръст на трудовите злополуки в бранша, обясни Младенов.
От 1 март инспекцията започва проверки и в предприятия от сухопътния транспорт, производство на облекло, хотели и ресторанти, малки и средни фирми. Инспекторите ще контролират и заплащането на труда, полагането на нощен и извънреден труд, продължителността на работния ден. Приоритетно ще бъдат проверени и фирми със стари нарушения.
ОТЧЕТ
Смъртните трудови злополуки през 2006 г. бележат скок спрямо предходните години, съобщиха от ГИТ. Причината обаче е в пътнотранспортните произшествия, които се смятат за трудова злополука, ако са станали 1 час преди или след работното време. 65% от смъртните трудови злополуки през 2006 г. са именно по тази причина (87 от общо 139 за м. г.). Средното ниво на същия показател в ЕС е 55%. През 2001 г. смъртните случаи на работното място са били 126, а през следващите четири години - около сто годишно.
|
|