Националното сдружение на общините, което пише проект на нов закон за местното самоуправление, все още не е намерило решение за безкрайното оспорване на местните избори. По закон срокът за оспорване е 40 дни след изборите, но на практика някои общински управи не могат да започнат дейност и след година и половина заради тромавите съдебни процедури.
На последното заседание в сдружението по въпроса е обсъждана идеята да се въведе държавна такса за такива дела, която частично ще възпре тези, които оспорват резултатите само заради самото оспорване. Има дори идеи таксата да бъде 50 000 лв.
Според изпълнителния директор на сдружението Гинка Чавдарова общинските органи трябва да могат да взимат легитимни решения след избирането си дори при оспорване на избора. Шефът на общинския съвет в Плевен Георг Спартански пък настоява в общинските избирателни комисии да има юристи, а не хора от партийни квоти, които "често са неграмотни и създават предпоставки за оспорване на вота". Съдът пък трябвало да налага дисциплиниращи глоби, когато оспорващата страна бави процеса.
|
|