:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,069
Активни 765
Страници 24,634
За един ден 1,302,066
Аналогии

Гърнето "Атака" си намери похлупака ДПС

С предложението си за Закон за печата Волен Сидеров потвърди духовната си връзка с турската партия
Светослав Терзиев
Подозрението на някои медии, че "Атака" и ДПС са като гърне и похлупак, намери неочаквано потвърждение. Даде го не кой да е, а Волен Сидеров. Няма твърдо доказателство, че "Атака" черпи от фондовете на ДПС, но със сигурност черпи от идейната съкровищница на турската партия. Заканата на Сидеров да внесе в Народното събрание предложение за Закон за печата не е нищо друго освен припев на лансираната вече на 9 ноември 2002 г. идея на зам.-шефката на ДПС Емел Етем.

"Може би е време да помислим за закон за печата", каза тя тогава в Русе, а на другия ден в Плевен доразви мисълта си: "В момента има Закон за радио и телевизия, касаещ електронните медии, но не бива да се пренебрегват и вестниците". След като си навлече гнева на медии и политици, госпожата оттогава мълчи по въпроса. Нейното рационално зрънце обаче е паднало на торна почва, защото думите й буквално бяха повторени миналата неделя от доведения син и пратеник на Волен Сидеров в Европарламента Димитър Стоянов. Според евродепутата в българското законодателство има празнина, защото е предвиден закон за електронните медии, но такъв за печата липсва, а е редно да има. Жълтите депутати Яни Янев и Теодора Дренска внезапно също харесаха идеята. "След като има закон за електронните медии, не виждам нищо лошо да има и за пресата", коментира Дренска завчера пред "Сега".

Наистина ли би било добре подобно законодателно изравняване?



В какво се състои разликата между печат, радио и телевизия,



след като за всички медии би трябвало да важат едни и същи професионални правила? Нали имат общ Етичен кодекс на българските медии - защо да нямат и сходни закони?

Най-лесно забележимата разлика е, че радиото и телевизията навсякъде по света са на лицензионен режим, а печатът не е (освен при тоталитарни политически системи). Причината е, че всеки може да издава вестник, без да пречи на другите, докато ефирът не е безкраен. Държавата е призвана да разпределя честотите, защото иначе би се получил хаос - опити за присвояване, взаимно заглушаване, намеса в запазените за специални комуникации сектори и пр. Наличието на лицензи означава ангажиране на държавата да налага общи правила и да следи за тяхното спазване, което става чрез закони за радиото и телевизията. Електронните медии знаят, че даденият лиценз може да стане и отнет лиценз, и затова обикновено се отнасят по-сдържано към греховете на властта. Ролята си на "четвърта власт", която е призвана да контролира от името на обществото останалите три (законодателна, изпълнителна и съдебна), те изпълняват винаги с "едно на ум".

Няма защо да се търсят примери в страна с недозряла демокрация като България - те могат да прозвучат неубедително. Но същото се наблюдава в най-старата съвременна демокрация - Съединените щати, където



най-експлозивните разкрития никога не тръгват от телевизията



или радиото. Големите скандални разследвания, които могат да дестабилизират властта, обикновено започват от вестниците или други медии, неподлежащи на лицензионен режим ("Вашингтон пост" с "Уотъргейт" и "Ню Йорк таймс" с тайните документи на Пентагона), агенциите (ЮПИ с войната във Виетнам), а в по-ново време и интернет изданията (сайтът Дръдж рипорт с аферата Моника Люински и президента Бил Клинтън). Радиото и телевизията ги подхващат, след като им е дадена достатъчна гласност. Игралният филм "Вътрешен човек" на режисьора Майкъл Ман с участието на Ал Пачино и Ръсел Кроу, получил седем номинации за "Оскар" и показван няколко пъти по български телевизии, разкрива точно този медиен проблем. Разобличителният материал на мрежата Си Би Ес срещу тютюневите компании вижда бял свят едва след като е разгласен от "Ню Йорк таймс".

В САЩ единственият закон, призван да регулира печата, е Първата поправка на конституцията от 15 декември 1791 г., която гласи само едно: "Конгресът не може да приема закони...ограничаващи свободата на словото или на печата..." Във Франция - другата люлка на съвременната демокрация - има закон за печата, който се казва Закон за свободата на печата. Макар да е приет още на 29 юли 1881 г., той важи и досега, като са му правени осъвременявания. За да не злоупотребяват вестниците и сродните медии със своята свобода, се подчиняват на общото законодателство, валидно за всички в държавата, като прилагат и саморегулация чрез етични кодекси. Това изключва нуждата да се изобретява "пета власт", която да контролира "четвъртата".

Няма нищо чудно, че в най-новата история на България точно ДПС поведе хорото на



посегателството върху свободата на печата



Подобна роля приляга на турската партия по исторически причини, защото първият Закон за печата по българските земи е приет от Високата порта на 2-ри шабан 1281 г. (1864 г. от Р. Хр.). Неговият първи член постановява, че "Вестник или други листове не могат ся обнародва без позволение". Оттогава до 1947 г. в България са приемани и действали десетина закона за печата, преброи изследователката по история на българската журналистика доц. д-р Здравка Константинова. После са станали излишни.

Какво може да сродява млада партия като "Атака" с подобни закони? Нищо друго освен мракобесничеството. Те са прилагани най-свирепо в периодите на шпицкомандите, когато са атакувани редакциите за разправа с журналистите. Тревожно е, че подобна ярост се наблюдава и днес. Разликата е, че на Сидеров дори не му трябва Закон за печата, за да прибегне до силови методи срещу журналистите, както не му трябват и други закони. Той самият си е мярка за правораздаване.

Що се отнася до медийния проблясък в царските редици, няма нищо изненадващо. Още в чл. 31 на османския закон се казва: "В случай че ся докачи Царят (султанът)...,преследванието ся повдига от властта". Само едно законче да бъде прокарано и ще видим кой ще смее да попържа княза, както забелязал основателно навремето Алеко Константинов. Тогава и за върнатите имоти повече няма да стане дума.
 Законът за печата може да има само едно предназначение.
148
4695
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
148
 Видими 
28 Февруари 2007 00:53
мене дпс ми е смешна, филиал на партията майка, публичната тайна е, че елита е агентура на дс, дори за вожда се говори че издал организация и присъдата е легенда, няма друго обяснение за странното им поведение, не потърси отговорност от никой възродител а иначе колективна вина имаме ние, да ама не, вината има имена, номера е тоталитарен, така започна и атака, по велислава дърева създадена от генерали на дс, затова сигурно беха срещу отварянето на досиетата, та общото тоталитарно мислене измъдрило закон запушалка за вестниците, логично стремление, объркали са само времето
28 Февруари 2007 02:05
Абе, Терзиев, я обясни, с думи прости, к`во общо имат честотите със следните изисквания:
ЗАКОН ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА
...
Чл. 10. (1) При осъществяването на своята дейност радио- и телевизионните оператори се ръководят от следните принципи:...

(2) (Изм., ДВ, бр. 79 от 2000 г.) Най-малко 50 на сто от общото годишно програмно време, като се изключат новините и спортните предавания, радио- и телевизионните игри, рекламите, телетекстът и радио- и телевизионният пазар, трябва да бъде предназначено за европейски произведения, когато това практически е възможно.
(3) (Изм., ДВ, бр. 79 от 2000 г.) Най-малко 10 на сто от общото годишно програмно време, като се изключат новините и спортните предавания, радио- и телевизионните игри, рекламите, телетекстът и радио- и телевизионният пазар, трябва да бъде предназначено за европейски произведения, създадени от външни продуценти. Това съотношение трябва да бъде постигнато постепенно чрез отделяне на достатъчно средства за нови произведения, тоест произведения, които се разпространяват не по-късно от 5 години след тяхното създаване
...
Чл. 17. (1) Радио- и телевизионните оператори носят отговорност за съдържанието на програмите, предоставени от тях за разпространение.
(2) Радио- и телевизионните оператори са длъжни да не допускат създаване или предоставяне за разпространение на предавания в нарушение на принципите на чл. 10 и предавания, внушаващи национална, политическа, етническа, религиозна и расова нетърпимост, възхваляващи или оневиняващи жестокост или насилие, или са насочени към увреждане на физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните.
...
Чл. 33. (Изм., ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Съветът за електронни медии осъществява надзор върху дейността на радио- и телевизионните оператори само относно:
1...
9. защитата на правата на потребителите
...
ЦЕЛИЯТ ЗАКОН ТУК:
Натиснете тук
......................................... ......................................... .....................................
Я кажи сега, Терзиев, к`во лошо има ако и НЕхартиените медии бъдат задължени да спазват тези изисквания, за които този закон задължава електронните медии! А?!
28 Февруари 2007 02:35
Много неточности има в статията, най съществената от които е, че авторът смесва регулацията на честотите с регулацията на съдържанието.
*
В България, тези две функции са разделени в два съвсем отделни органа Комисията за регулиране на съобщенията, която се занимава с честотите и Съвет за електронни медии, чието задължение е да следи за "правилното" съдържание.
*
СЕМ следи и контролира съдържанието и на медии, нямащи нищо общо с ограничен честотен ресурс - кабелните телевизии.
*
Това, което авторът услужливо пропуска е да подчертае, че има закон за елекронните медии, но няма за печата, просто защото и най-негледаната и неслушана електронна медия достига по-пряко и до повече хора и от най-тиражният вестник. Просто властта повече я е страх от електронните медии, защото са по-масови. Но мотивите за регулацията са си ограничаване на свободата на словото и изразяването на мисли, в името на защита интересите на властта и налагането на нейното разбиране за правилно и грешно, полезно и вредно.
*
Освен това печатът възниква в условия на демократизация. Борбата за свобода на печата има традиция, а свободата на печата е утвърдена, като синоним на свободата на мисълта и словото.
Появата на радиото и телевизията в Европа съвпада с тоталитарните моди и е почти изцяло държавно начинание в началото.
*
Свободата на мисълта и нейното изразяване, обаче не може да се поставя в зависимост от техническият приносител. Едното е свещеното право на човека, другото техническа и технологична подробност.
*
Закон за печата и цензура не трябва да има, а където я има (при електронните мезии), да бъде премахната, ако искаме да сме свободна страна, в която се уважават правата на човека и демокрацията.
28 Февруари 2007 02:47
Параграфе,
тези текстове в закона са се получили, защото е правен от хора, които имат единствено опит в Държавната телевизия и когато говорят за телевизия имат предвид БНТ.
Въпреки, че тези текстове са писани поради конкретен интерес на едни или други хора и съобразно навици от тоталитарно време и спрямо Държавната телевизия, то няма лошо, държавата да има политика в държавната си телевизия и да я формулира в закон. Лошото става, когато този закон механично се разшири, така че да охваща всички електронни медии.
*
Законът за радио и телевизия, трябва да бъде свит до Закон за Българското национално (държавно) радио и Българската национална (държавна) телевизия, а всички останали недържавни електронни и печатни медии да бъдат оставени да работят свободно, без цензура и без специален закон.
*
За честотите си има КРС, а за кабелното разпространение, там ресурса е неограничен.

Редактирано от - ole-le на 28/2/2007 г/ 02:51:10

28 Февруари 2007 03:10
Я кажи сега, Терзиев, к`во лошо има ако и НЕхартиените медии бъдат задължени да спазват тези изисквания, за които този закон задължава електронните медии! А?!

Параграфе,
искаш цензура - ясно, но кой ще следи за спазването на догмите и мантрите ?
*
Сега електроните медии, са задължени да плащат заплатите и разходите на хората, чиято работа е да ги гледат и цензурират. Не знам, колко експерти към СЕМ им е само това работата - да гледат телевизия, но колко експерти към СНЕМ ще са нужни при несравнимо по големият брой и разнообразие на печатните издания в страната ? Кой ще плаща тази "зъб парасъ"? Вестниците и периодичните издания ? Колко ще поскъпнат ? Колко ще им паднат тиражите и ще се увеличи значението на "спонсорите" поръчващи си това и онова ?
*
Ще го кажа направо - Сидеров от борец с мафията се превръща в маша на мафията. Ако се е уплашил от растящият рейтинг на "Атака" и е искал да го понижи, то успя. Нито магистрала "Тракия", нито публикацията на "168 часа", нито цялата платена и организирана помия изливана върху него не можаха да му нанесат такива вреди, каквито той сам си нанесе с един удар и с лека ръка.
28 Февруари 2007 03:24
OLE-LE,
НЕ аз "искам Цензура"!
Животът и Конституцията искат и НАЛАГАТ Цензура-ПРЕДВАРИТЕЛНА!
И Наказателния Кодекс, ако щеш, налага Цензура-предварителна!- защото забранява да се клевети и обижда, нали!
НЕ бъркай "политическа Цензура" с ОБЩОЧОВЕШКА Цензра!
НЕ бъркай Процедурата по налагане на Цензура/цензурирането/ със самата Цензура!
Даже и тук, в този Форем има Цензура- виж Правилника!
......................................... .....................
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.

(2) Това право не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността.

Чл. 40. (1) Печатът и другите средства за масова информация са свободни и не подлежат на цензура.

(2) Спирането и конфискацията на печатно издание или на друг носител на информация се допускат само въз основа на акт на съдебната власт, когато се накърняват добрите нрави или се съдържат призиви за насилствена промяна на конституционно установения ред, за извършване на престъпление или за насилие над личността. Ако в срок от 24 часа не последва конфискация, спирането преустановява действието си.

Чл. 41. (1) Всеки има право да търси, получава и разпространява информация. Осъществяването на това право не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на другите граждани, както и срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала.

(2) Гражданите имат право на информация от държавен орган или учреждение по въпроси, които представляват за тях законен интерес, ако информацията не е държавна или друга защитена от закона тайна или не засяга чужди права.

28 Февруари 2007 03:48
Параграфе,
от зад напред.
*
Конституциите и законите се приемат и отменят от хората, съобразно принципите от които се ръководят тези хора - либерални, тоталитарни или други.
*
Казвал съм го и друг път - България има нужда от нова, конституция в която човешките права и свободи да не са поставени под условия, още повече на разтегливи понятия или препращане към закон. Конституция, която да гарантира безусловно човешките права, личностния суверинитет, свободата и демокрацията.
*
Дори и сегашната Конституция, не само, че не изисква въвеждането на цензура, ами прокламирайки разделението на властите, оставя единствено в прерогативите на съда, да преценява дали едно или друго законово изискване е нарушено или не.
*
В защита на цензурата казваш:
Даже и тук, в този Форем има Цензура- виж Правилника!

Но грешиш в постановката.
Свободата не се получава, когато едно издание или форум нямат своя политика и образ, а когато всяко може да има правото свободно да определя, какъв да е той.
Плурализма се получава не от безобразността и всеядността на едно издание, а от свободното и неограничавано наличие на много и различни, всяко от които може само и свободно да определя своето различие от останалите.

Редактирано от - ole-le на 28/2/2007 г/ 03:53:47

28 Февруари 2007 04:11
OLE-LE,
ИЗБИЙ си от Главата Глупоста/ либерална, май?!/, че съществуват "човешки Права" извън Държавата и извън нейните Конституция и Закони!
НЯМА "човешки Права" извън държавните Конституция и Закони! НЯМА "човешки Права" някъде си, в насипно състояние, откъдето Държавата да си взема КОИТО, КОЛКОТО и КОГАТО пожелае!
Държавата СЪЗДАВА Правата и Задълженията за Човеците-нейни Граждани/написани в Конституция и закони/! И Държавата е тази, която ги ОГРАНИЧАВА или ОТМЕНЯ тези Права и Задължения! А Държавата, откакто Свят съществува, е НА и ЗА Господстващата Класа- тя е Инструмент на Господстващата Класа, с който тя тушира Класовите Противоречия, но в нейна полза!
Ерго, "човешките Права" са Нужда или Прищявка на Господстващата Класа/която и да е тя!/ в Държавата! Всичко друго е Манипулация!
КАЗАХ!
28 Февруари 2007 04:17
OLE-LE,
/:/ "...Плурализма се получава не от безобразността и всеядността на едно издание, а от свободното и неограничавано наличие на много и различни, всяко от които може само и свободно да определя своето различие от останалите.лл"
......................................... ......................................... .....................................
Ще се съглася с теб, ако ми посочиш поне едно издание на Бедните/ на "Нисшата Класа", както казва Райчев и райчевистите/!!!
Само НЕ ми сочи "Пенсионер" или "Трета Възраст" и подобни- те НЕ са на Нисшата Класа! Макар че, може би, са ЗА Нисшата Класа- а, по-вероятно, за Печалба?!
28 Февруари 2007 04:56
4 РПУ-та разследват Мюмюн за измами
Турчинът е съден за шпионаж, издавал на Анкара военни тайни
В. "АТАКА"-27.02.2007
Четири дознания за измами се водят срещу Сезгин Мюмюнов, лидер на Сдружение Национален защитен център "Справедливост", съобщи за "Атака" източник близък до прокурорските среди.
Турчинът не си е сменил името и фамилията му е Мюмюнов, въпреки че в медиите се представя като Сезгин Мюмюн. В личната си карта обаче турчинът все още се води като Сезгин Мюмюнов Мюстеджебов. Две от дознанията са заведени в Софийски районен съд. Те са по член 209 за финансови измами и се намират във 2-ро и 3-то РПУ в столицата....
.......................
Натиснете тук
28 Февруари 2007 05:23
Параграф, нещо съм тъпичък и не загрявам. Значи няма права извън държавата? И ние сме нищо извън нея? Държавата-майка е гарант на правата ми? Тогава защо все повече хора се обръщат към наддържавния съд в Страсбург и яката дерат майката-държава? И какво стана с основата на модерния свят - свободната човешка личност?
Това за държавата го знаем - и версията на таварищ Сталин, и подверсията на камрад Хитлер. И за човека-винтче в държавната машина.
Ще те информирам нещо - държавата не е създадена като господар. Държавата е система, която трябва да служи на гражданите, а не те на нея. Държавата може и трябва да е регулатор, но не и надзирател. Законите не ги прави държавата - правят ги всякакви хора. А тя им служи - на тях, на тези хора. И заради тях атакува останалите. Държавата в момента у нас е паразит и жандарм. Сега искаш да й възложиш още една функция - цензура. И какво стана със свободния човек? Това, че в алинея 2 се говори за какво не може да се използва, не означава, че трябва цензура. А просто който е недоволен - да търси съда. Волен не харесвал написаното за него - ами съди ги! Кой, впрочем, е казал, че написаното е невярно и обидно? Ами ако е истина? Това решава съдът, а не цензурата. И хората, които са сложили ръка на слугата-държава, та искат да командват и остатъчните граждани.
28 Февруари 2007 05:53
ГЕНЕК,
НЕ се ПОДценявай!
И Съдът в Страсбург е създаден от Държави- НЕ от Бог или Природа!
Там, където и когато НЯМА Държава- там НЯМА и Закони!
На кого трябза да служи Държавата и на кого тя реално служи- това е "революционен" въпрос! Нещо като "Вся Власт советом!" или "Държавата- слуга на данъкоплатците!". Моето лично убеждение /особено след 1989 г./ е, че при Демокрацията Държавата НЕ е "слуга" на Мнозинството от Народа, а е "слуга" на Малцинството от Народа- на Богатите! Моето лично мнение/особено след 1989 г./ е, че Демокрацията е Справедлива, но за Богатите! При това аз НЕ се причислявам към Бедните материално!
Впрочем, и друг път съм го казвал тук, че аз станах КОМУНИСТ- по Убеждения, а НЕ по членство!- тъкмо след идването на т.нар. Демокрация в България! И се гордея с това- защото, според мен,"Лесно е да си комунист при Комунизма и демократ при Демокрацията- всеки го може! Но трудно е да си демократ при Комунизма и комунист при Демокрацията- НЕ всеки го може и НЕ всеки си го позволява!"/Р39/ ТОЛКОЗ!

Редактирано от - paragraph39 на 28/2/2007 г/ 05:56:39

28 Февруари 2007 06:02
Смешно! Авторът черпи вдъхновение от необявени намерения в ненаписан закон! Ами ако е Закон за защита на свободното слово - тогава ще се окаже, че статията е срещу свободата на словото!
28 Февруари 2007 06:58
Знаех си я, че наш Сокол и Болното са комбина.
Ненапразно новийо Джингиби се жени за последно у бастиона на Амет.Амет и за кумец се беше наканил, ама Лидеров се престори на скромен и последователен за пред верващото у богоизбраността Му иликторат...
28 Февруари 2007 07:56
Почитаеми г-н Палаграфе, казваш че [НЯМА "човешки Права" извън държавните Конституция и Закони! НЯМА "човешки Права" някъде си, в насипно състояние, ], ами щ7о пропускаш някои неща като v.c. "Магна харта"?
28 Февруари 2007 08:11
В много отношения авторът е прав. Всъщност Волен Сидеров и Ахмед Доган са най-забележителните политически покерджии в скъпото ни Отечество. Ама Бойко Борисов държи най-силния кент флош роял + каре от аса.
28 Февруари 2007 08:58
Статията си е много точна. И добре обоснована.
В наличието на контрол и изисквания към съдържанието на електронните медии има логика. Давам ти нещо да ползваш – ще контролирам как го използваш. Още повече, че мога да си го взема всеки момент обратно.
Закон за печата могат да искат тези, за които тоталитарната и диктаторска практика е мечта. Или най-точно абсолютизмът – “Законът – това съм аз”. “Атака” в това отношение все повече става “образец”. Не само от гледна точка “семейството”, но и заради голяма част от останалите ù привърженици. Примери във форума колкото щеш.
Единственото логично нещо, което трябва да се направи (за да не бъде печатът безнаказан) е да има в наказателния кодекс утежняващи обстоятелства при присъди за публикации. Предвид големия обхват на действие на печата. И възможност за ускорени дела – поради това, че наказуемото деяние има период на действие във времето, след изтичане на който възмездието вече престава да е равностойно на деянието.
28 Февруари 2007 11:17
графе не може да няма закон за печата.вземи и прочети комедията "вестникар ли" и ще разбереш какъв изрод може да бъде журналистиката.нали именно журналистите бяха писали че невена коканова е вече починала от рак а тя беше още жива.това ускори болеста и, а за публикуваните снимки на голия труп на луканов от моргата да не говорим.
28 Февруари 2007 11:53
pecheneg - “не може да няма закон за печата”.
Интересно какво си представяте, че щеше да стане в посочените от Вас случаи ако имаше такъв закон. Щеше да отиде полиция и да закрие вестниците? Щяха да ги съдят. И сега можеше да ги съдят. Някой заведе ли дела по тези случаи?
Или мислите, че издънката на г-н Сидеров щеше да е законна и посрещната с аплодисменти от всички?
Между другото, въпросната издънка не е от имоции, а от добре преценени ползи и вреди. Ползата в случая е по-ценна – доста време ще се пише за него и “Атака”. А това му е жизнено необходимо пред евроизборите. Вредата е малка – няма да го съдят (той лично не е направил нарушение), а петното върху имиджа не се отразява на привържениците му, те такива “дреболии” не виждат.

Редактирано от - Графът на 28/2/2007 г/ 11:54:30

28 Февруари 2007 12:03
Параграфа вече си е жив фашага .. Сидеров е ясно къв е, но е показателно как успява да манипулира привържениците си и да ги дърпа на все по-крайни античовешки позиции.
28 Февруари 2007 12:09
Автора 10 х
28 Февруари 2007 12:11
Ще ми обясни ли някой какво съществено ще пише в един закон за печата. Ако е, че се носи отговорност за злепоставяне, обида и клевета, то си го пише и сега в НК. Ако ще въвеждаме лицензиране и цензура, както на някои им се иска, трябва да има такъв закон, който да ги урежда, но иначе?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
28 Февруари 2007 13:02
Много добра статия!
Оле-ле
Ти наистина ли си фен на "Атака" или досега ни гъбаркаше, правейки се на такъв?
28 Февруари 2007 14:15
В наличието на контрол и изисквания към съдържанието на електронните медии има логика. Давам ти нещо да ползваш – ще контролирам как го използваш. Още повече, че мога да си го взема всеки момент обратно.

Графе,
и какво дава държавата ? Медия държавна собственост ? Правилната партийна линия ? Свободата по благоволение и висша преценка на управлявящите ? Свободата под условие за използване единствено в интерес на управляващите и при криене на далаверите им ?
*
Дори да приемем, че това се отнася за чесотите и, че те са държавна собственост, то по какъв начин се отнася към кабелните мрежи, които са частна ?
*
Дори да приемем, че твоята теза има отношение към ефирните радио и телевизии, които ползват държавен и ограничен честотен ресурс, то по какъв начин се отнася към кабелните, които не ползват нищо държавно и обективно ограничено? Освен като чиста проба цензура, разбира се.
28 Февруари 2007 14:22
Този на снимката Славчо цървула ли е ?
28 Февруари 2007 14:28
Болярчето,
В Програмна схема на партия "Атака" досега (а и все още не е променено официално) пише:
8. Медии:
Премахване на високата ставка ДДС за печатните издания. Премахване на съдебното преследване на журналисти законодателно.

Никъде (все още) не пише, че "Атака" иска цензура, което, обаче направи.
*
С искането си за цензура, Сидеров се обяви, срещу принципи, които той по рано е писал и заради, които хора са го подкрепили и подкрепяли.
Това е много лоша непоследователност и хич не говори добре за бъдещето на "Атака". Като чели Сидеров се е заел да подкрепи верността на тезите на тези, които го оплюват. Но изборът си е негов.
28 Февруари 2007 14:38
Графе,
И още нещо.
Издънката на Сидеров не е шоуто в редакцията. То е разбираемо предвид явната клевета, която го предшества.
Издънката на Сидеров е че поиска цензура !

Редактирано от - ole-le на 28/2/2007 г/ 14:39:42

28 Февруари 2007 14:43
Разбира се, съдебно преследване на журналисти и издания не може да има, освен ако не са граждански искове на субекти, съдещи медията за клевета. Ако клеветата се потвърди, освен солидарната отговорност на журналиста и изданието като обезщетение трябва да се задължи медията да публикува опровержение или съдебното решение в полза на потърпевшия. Не може свободата на печата да дава право за безогледно разпространяване на лъжи и клевети или саморазправа на журналисти и медии с гражданите.
28 Февруари 2007 14:44
Бил поискал цензура! Много си назад с матр'яла. Днес по Дарик май е поискал физическа разправа.
Говорих му на един Муктадаидиот, че е нямало нужда да се хабят на приказки и бяло сладко в редакцията, ами направо трябваше да извадят калъчките и да транжират. Той не искаше да повярва... или така му отърваше.
28 Февруари 2007 14:46
ole-le, изобщо не обсъждам дали е правилно или не държавата да разпределя честоти и кабелни разрешения. Коментирам само факта, че го прави – и щом го прави и може да си ги взема обратно, трябва да има и правила. Не може да става съвсем само защото на някой му скимнало.
А цензурата е сладка работа и всеки търси начин да се подслади с нея. Рядко го правят грубо и безцеремонно като Сидеров (добре знаете, че си има безброй начини), но това си е стил на “Атака” – тя иска да внуши на хората, че “не си поплюва”, “не цепи басма”. Доста ефективен образ – и съседа ти, с когото си приличаш като две капки вода, да ударят, пак викаш “Еха-а-а!"...
Допълнение (късно го видях): и шоуто в редакцията е издънка. Сидеров много добре го знае. Знае и за цензурата. Но знае (както и ние) колко време още ще е център на внимание! А то беше го закъсал до "призован - не призован".

Редактирано от - Графът на 28/2/2007 г/ 14:53:09

28 Февруари 2007 14:51
sasoss,
не съм го слушал и нищо не мога да кажа, но ме учудва как така упорито започна да работи срещу себе си. Или е изкукал или наистина има сценарий (с негово участие) подобен на този, който предположи Зе Мария.
28 Февруари 2007 15:00
Коментирам само факта, че го прави – и щом го прави и може да си ги взема обратно, трябва да има и правила. Не може да става съвсем само защото на някой му скимнало.

Графе,
свободата на мисълта и нейното изразяване е една. Носителят е само технически въпрос, нямащ отношение към свободата. Или подкрепяш свободата или нейното ограничаване по целесъобразност, т.е. цензурата. Въпрос на ценности.
28 Февруари 2007 15:43
Зарежете правно философските постановки и се вгледайте в моралната страна на проблемите. Не може една лъжа да се нарече "истина" в рамките на някакъв недоизкусурен закон. Истината си е истина и без закон. Свидетели сме ежедневно на употреба на термина "наркодилър" или "наркопласьор" в цялата преса и медии, без да е доказано с присъда, че наричаният така е осъден. И това е така, защото цялата страна е наясно що за човек е това, само правосъдието и съответните органи не са. "Ега ти държавата..."-както казваше един вицепремиер ( Нейчо Неев се казваше ).
28 Февруари 2007 16:08
ole-le,
Не знам за сценарий, но има нещо, което е по-голям проблем за Атака. Не е достатъчно само да викаш по улиците това, което тълпата иска да чуе. Необходимо е доста повече и се опасявам, че с наличния лидерски потенциал Атака го няма. И най-малкото е да имаш нервите и акъла да реагираш по подходящ начин на различните ситуации/профокации. Вчера Терзиев го написа, но фенската агитка на Атака вместо да се замисли върху това, реагира по образ и подобие на лидерската агитка.
Това в Дарик спокойно може да мине за провокация, но спокойно можеше да бъде и диалог между умни хора. Уви! изпуснати нерви, от което Сидеров за пореден път става ... хайде да го кажа меко: губи имидж. Разбира се, не и сред ултрасите. Но не те печелят изборите.
28 Февруари 2007 16:22
Ааа, това в Дарик е било голямо шоу:
Натиснете тук

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
28 Февруари 2007 16:43
Генек

Manrico Ще ми обясни ли някой какво съществено ще пише в един закон за печата.

И аз това попитах вчера, но никой не ми отговори.Предполагам, че ще преповтаря Закона, за ел.медии с който се запознахме достатъчно подробно от постингите на P39(за което сме благодарни разбира се).

Редактирано от - kordova_03 на 28/2/2007 г/ 16:45:15

28 Февруари 2007 17:04
sasoss,
прочетох "интервюто" от линка на Manrico.
То е организирано с явно провокативна цел и цели да завлече надолу в "махалата" и да придърпа Сидеров на терена на селски свински борби в кочината.
Вярно накрая всички са в л..на, но водещата и главния редактор доброволно са поели тази роля на прасета и дори са щастливи от уменията си. Важното е че и Сидеров е в л...на, а това е целта на поръчката. Водещата и главният редактор са политически "никой", но Сидеров не е. А поръчката е политическа.
***
Прави впечатление лекотата с която Сидеров влиза в подготвения му капан. Не само че не успява да го пресече, ами все повече и повече позволява да го завличат надолу. Явно когато човек се вземе много насериозно е много лесно да го направиш жалък и смешен. Което водещата и главният редактор успяват.
28 Февруари 2007 17:05
Голям цирк това интервю в Дарик радио. Но къде продължава?
28 Февруари 2007 17:10
"Фокус" подобни дълги интервюта ги публикуват на части - отнема им време да ги наберат. Продължението ще е на същия линк - провери след час-два.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
28 Февруари 2007 17:11
Какъв капан Ole-le?? Та Вожда си е на направо неадекватен.Нито една съществена приказка, само заяждания.Боже, боже и как толкова хора са му повярвали?Предполагам, че са били в наркотично опиянение.Та той иска само той да говори, без да излушва опонента си.Дали пък емоционалността му не му позволява да мисли, или това си е нормалното му състояние?
28 Февруари 2007 17:13
Прави впечатление лекотата с която Сидеров влиза в подготвения му капан. Не само че не успява да го пресече, ами все повече и повече позволява да го завличат надолу. Явно когато човек се вземе много насериозно е много лесно да го направиш жалък и смешен. Което водещата и главният редактор успяват.

Точно това имам предвид. Но имай предвид, че като обявиш цялата преса за луди за връзване, не можеш да очакваш симпатии. Освен в подопечните си медии. Така, че поредна грешка...
28 Февруари 2007 17:15
Та той иска само той да говори, без да излушва опонента си.

Като се замисля, май наистина не съм гледал или слушал дебат на Сидеров с някого... Поправете ме, ако греша.
28 Февруари 2007 17:16
макар и с година и половина закъснение медиите у нас все пак започнаха да говорят за очевидното - доган и сидеров са си необходими един на друг за политическото си оцеляване катко въздуха и водата са необходими на всяко живо същество

28 Февруари 2007 17:18
Николай Пенчев: Г-н Сидеров, сега разбирам защо вестник “Демокрация” го закриха.
Волен Сидеров: Истина ли е?
Николай Пенчев: Сега разбирам, нали вие му бяхте главен редактор. Вие не можете да отличите една новина, г-н Сидеров, от това, което на вас ви харесва и ми водите 150 човека да ме заплашвате в редакцията.
Волен Сидеров: Когато бях главен редактор, “Демокрация” беше 250 хил. тираж.
Николай Пенчев: Когато бяхте главен редактор, вие и тогава сигурно не сте можели да прецените, което е новина. Ние сме отразили една новина, г-н Сидеров, и дали това на вас ви харесва...

Ето как Сидеров влиза в капана, позволява да се отклони темата и започва да се оправдава, вместо да я върне в руслото й, като подчертае, че не "Демокрация" и неговите умения или неумения са важни в случая, не дори формалната класификация на публикацията, като новина или не, а дали тя отговаря на истината.
И тогава поръчковият главен редактор трябваше да се оправдава. Ако главният редактор беше казал, че публикацията може и да е истина - експонираше себе си, като явен глупак, в обратния случай като явно поръчков.
*
Но...
28 Февруари 2007 17:20
Е на мене тази държава нищо не ми е дала за последните 45 години. Само е взимала от мен. На Вас какво Ви е дала?
28 Февруари 2007 17:25
колкото до това каква е най-важната разлика между електорнните медии и хартиените медии - просто бе уотсън! хартиените медии изскват активно консумиране на информация, т.е. човек трябва да положи съзнателно усилие за да се изложи на съобщенията на една такава медия. докато от електорнните медии човек въприема информация и забавление по по-мързелив начин и е много по-лесно с това което иска да гледа и слуша да му се пробутат и куп други неща. именно затова в днешно време телевизора е най-добрия приятел на човека - не защото е най-развлекателен или информативен или образователен, а защото изисква най-малко усилия.
най-прост пример илюстриращ сравнението на хартиени и електронни медии - отношението към рекламите в двата формата. почти никой не чете рекламите във вестниците освен ако не му привлекат окото с нещо, а по телевизията хората често гледат рекламите или от мързел да щракат каналите, или за да не изпуснат кога пак ще почне тяхното предаване, или защото мозъка им е напълно изключил и само се пулят празно срещу кинескопа и не съзнават че вече тече нещо което не искат да гледат

28 Февруари 2007 17:34
именно възможността да възприемаш електорнния медиен продукт с малко усилие е направил телевизиите и радиата комерсиални медии, предлагащи infotainment, а много вестници са запазили своя по-скоро информативен, пропаганден и образователен характер. затова и в тях се е запазила много повече журалистика отколкото в електорнните медии - трудно е на едно (дори добро) публицистично предване да се бори в ефира за интереса на масовия зрител с всичките му там реалитита, филми и шоу-журналистика. затова и посегателствто срещу пресата е далеч по-опасно отколкото срещу телевизиите, които така или иначе не се притежават от случайни хора и не биха рискували инвестициите си за милиони само за да поднесат някаква новина в обществен интерес

28 Февруари 2007 17:36
ole-le и останалите анализатори, това че на В.С. му е слаб бушона и влиза в капани по никакъв начин не отблъсква привържениците му. Напротив, броят им се увеличава

Редактирано от - Meto ot Interneto на 28/2/2007 г/ 17:37:26

28 Февруари 2007 17:46
Pavlik Morozov,
Че достъпът до електронните медии е по масов и лесен - спор няма, но че е пасивен е валидно само ако има една единствена телевизия или радио. В останалия случай търсенето на информация или забавление си е активно.
*
Относно рекламите. Отгръщайки вестника ти щеш не щеш виждаш и рекламата, докато при телевизиите това е удобното време да превъртиш да видиш, какво върви в момента по другите канали. Няма нужда да изчакваш и ги гледаш, защото рекламните блокове на всяка телевизия са си горе-долу с постоянна продължителност, която лесно се научава от зрителя. Така например при bTV e около 5 минути. Винаги използвам това време да видя дали няма нещо по-интересно по друг канал и ако има оставам на него.
*
Но въпроса не е коя медия е по-лесно достъпна и по-масова, а дали има свобода на мисълта и изразяването й.
Въпроса е дори, ако щеш, дали изхождаме от постановката, че хората са олигофрени и овце и държавата (управляващите) най-добре знае, кое е най добре за тях, или човекът е свободна личност, която има своите права, включително на изразяване.
Дали обществото е устроено върху принципите на диктатурата или на свободата.

Редактирано от - ole-le на 28/2/2007 г/ 17:48:12

28 Февруари 2007 17:56
Meto ot Interneto,
не съм убеден ! Много трудно се печелят привърженици, но много лесно се отблъскват. А Сидеров е в много лошо положение.
Тези, които не биха се впечатлили от издънките му са лесно податливи на манипулациите срещу него, тези които не се подават на манипулации се впечатляват от издънките му.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД