Нова вратичка за взимане на непрозрачни решения е на път да отвори Столичният общински съвет. Ако предложението мине, комисиите на СОС ще могат да обявяват много по-лесно отделни заседания за закрити и да защитават интереса на отделни търговци вместо на гражданите.
В момента по правило заседанията на общинските комисии са открити. Изключение се допуска само в случаи, в които въпросът касае държавни и служебни тайни или лични данни. Решението за закрито заседание на комисиите се взима от СОС.
Лидерът на "Демократи за София" Пламен Илиев и Радослав Тошев и Стоян Чакъров от коалицията около "Гергьовден" обаче предлагат комисиите да получат право сами да обявяват отделни заседания за закрити. Според съветниците към основанията за закрити заседания трябва да се добавят още две тайни - производствена и търговска. "И в момента се налага да заседаваме закрито и на практика нарушаваме правилника", аргументира се Илиев пред комисията по местно самоуправление.
Търговската и производствената тайна са регламентирани в закона за защита на конкуренцията. Това са всички свързани със стопанска дейност факти, чието запазване е в интерес на съответния търговец или производител. Според Александър Кашъмов от програмата "Достъп до информация" използването на този претекст крие сериозни рискове. "В България търговската и производствената тайна се схващат много широко - едва ли не, щом има търговец, има и тайна. Не мога да си представя и защо общинските комисии трябва да се грижат за нея, която тя цели да предпази търговеца от конкуренти. Кои са конкурентите в случая?", обясни Кашъмов.
Предложението ще се гледа на днешното заседание на СОС. Комисията по местно управление го прие почти без коментар.
КОНФЛИКТ
Остър сблъсък се очертава на днешната сесия около друго предложение на Пламен Илиев - за отмяна на новата наредба за общинските дружества, която въведе конкурсно начало при избора на управите. Според Илиев трябва да се върне старата система на партийно управление на общинските фирми. Възможно е той да получи подкрепата на същото мнозинство, с което бе бламиран първият конкурс по тези правила - за избор на нов директор на "Топлофикация".
|
|