Зам.-директорът на НСлС Румен Георгиев посрещна посланика на Швеция Бертил Рот, който присъства на конференцията за проблемите с трафика на хора. |
"Ако този закон спомогне за някаква държавна санкция за проституцията, това ще бъде двойствено с оглед на други човешки измерения, които ние преследваме с наказване на сводничеството. Не бива по никакъв начин, дори и толкова косвен, да признаваме доходите от подобно занимание", коментира Георгиев. Според него приемането на закона не би отрязало пътищата за трафик на жени.
Преди около месец МВР и Националният борд по туризма създадоха специална група, която трябва да изготви законопроект за проституцията. Обявено бе, че така жриците ще бъдат прибрани от улицата в публични домове и ще бъдат контролирани. А и от дейността им щели да потекат пари към хазната. Как ще стане това, не бе уточнено. По думите на зам. вътрешния министър Камен Пенков експертите щели да търсят мнението на проститутките. Изразени бяха и опасения от съпротивата на техните сводници срещу закона.
"Има тенденция към превръщането на България в крайна цел на трафика на хора" - обяви пък зам. външният министър Гергана Грънчарова на международна конференция за "Противодействие трафика на хора". По думите й България ставала атрактивна заради икономическата си стабилност и членството в Европейския съюз. Досега страната ни се смяташе предимно за транзитен пункт и в по-малка степен начална или крайна дестинация.
"На "Лъвов мост" пред Дирекция на полицията няма французойки" - контрира Румен Георгиев. Според него сводниците печелели повече от трафика на хора извън страната.
Делата за трафик на хора, които са гледани в националното следствие за изминалата година, са 80, като 22 от тях вече са приключени. Според Георгиев това надхвърля разследваните случаи на наркотрафик. Той допълни, че поне 5000 души са станали жертва на трафик, най-вече жени на средна възраст 21 години.