:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,439
Активни 809
Страници 18,313
За един ден 1,302,066

Директорите на болници против доплащането

Шефовете на клиники застанаха зад идеите на БСП за здравния сектор
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
За първи път премиер се срещна с директори на водещи болници. На снимката - шефовете на Военна болница ген. Стоян Тонев, на "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев и на "Пирогов" доц. Спас Спасков.
Доплащане за лечение може да се въведе, но не сега. Това ще увеличи финансовата тежест за населението и ще лиши от медицинска помощ много хора. Зад това мнение са се обединили директорите на големите болници у нас на среща с премиера Сергей Станишев, финансовия министър Пламен Орешарски и здравния министър Радослав Гайдарски, съобщи пред "Сега" шефът на Алексадровска болница доц. Асен Златев.

Директорите смятат, че в момента не бива да се регламентира доплащането, нещата трябва да останат както сега - да се дават допълнително пари само за екстри като VIP стая или по-скъпи лекарства и консумативи, непокрити от здравната каса, обясни Златев.

Здравната вноска ще се увеличава плавно, но не в близките 1-2 години. Освен това, ако тя скочи, на първо време ще е за сметка на частта, която се поема от работодателя или държавата, каза още Златев. Ако се натоварят допълнително гражданите, те просто няма да плащат, смятат директорите.

Общото мнение беше, че здравната каса стои твърдо и трябва да остане една, каза още директорът на Александровска болница. Директорите освен това смятат, че трябва да участват пряко в преговорите за рамков договор. Освен лекарския съюз в договарянето трябва да се включат и мениджърите, има остра необходимост да участват и пациентите, каза Златев. Сега преговорите се водят от съсловната организация, а отговорността после се търси от нас, обясни той.

Същото е мнението и на БСП по въпроса за доплащането, демонополизацията на здравната каса, договарянето и увеличението на здравната вноска. Това са и проблемните моменти между трите партии в управляващата коалиция, по които още няма консенсус. НДСВ е за въвеждане на доплащане веднага, увеличение на вноската и запазване на ролята на лекарския съюз, ДПС също иска скок на осигуровката плюс разбиване на монопола на НЗОК.

Директорите са представители на различни политически сили, но по тези въпроси мнението ни е общо, поясни Асен Златев. Това е първата среща на премиер с директори на лечебни заведения. Обсъждането на проблемите на здравеопазването между Станишев и изпълнителите на медицинска помощ ще бъде регулярно.



ИСКАНИЯ

Университетските болници са поискали да получават допълнително пари, тъй като трябва да развиват и научна дейност. В момента цените на здравната каса са еднакви за всички видове лечебници. Финансовият министър Орешарски обаче не е бил особено очарован. Директорите искат и да отпадне задължението болниците да плащат ДДС за услугите и консумативите, които ползват. Орешарски е обещал да помисли.
7
1812
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
08 Март 2007 01:19
Този закон за здравната каса е бам-башка. Трябва да се отмени. Четете Член 2 от Международна Конвенция за Икономически и Граждански Права.
08 Март 2007 05:37
Докторите не искат регламентирано доплащане в болниците защото нерегламентираното плащане им осигурява много по-големи доходи. За жизнения стандарт на лекарите в болниците може да се съди по колите които карат и спират около болниците. Нерегламентираното плащане може да се спре ако между болния и болницата при приемане/без спешните случаи/ стои здравната каса която се разпорежда кога/на коя дата/ даден болен да бъде приет , понеже само касата ще дава парите и може да контролира харченето им.За това е необходимо всеки ден касата да получава сведение за свободните легла във всяка болница.1, 2, 3, .........последна
08 Март 2007 07:01
В Токуда ИМА допълнително заплащане - регламентирано, а ако някой го пипнат, че зима един букет цветя даже - фърчи. Ноо ясно защо тия вълци са ПРОТИВ допълнителното заплащане. Щото мислят не за болните, а за себе си. Ма сичко се плаща, алчността - с лихвите.
08 Март 2007 07:03
Само им вижте физиономиите! За Спасков съм чувал, че не е ич скромен га си иска. А той иска винаги.
08 Март 2007 10:29
Личи си, че законотворците никога не са полагали честен труд през живота си. Или са крали някъде нещо, или все са си били депутати.
Да вземем един миньор, който работи под земята по 12 часа и взима около 1400лв. Блъска се човекът здраво, плаща си по 6% на тези пари всеки месец и пълни кацата. Като му се наложи обаче да се прегледа виси два дни по доктори, щото има много цигани. На зъболекар отива човекът, но и там – ядец! Пълно е по Коледа например с работещи по Кипър и Гърция, дето си правят тука зъбите с париците дето са изкарали, НО не са плащали осигуровки.
Дано да не му се наложи да влезе на лечение, щото разберат ли какаво работи, прозореца няма да му отворят без пари.
Налага му се на човека да си вземе болнични. Да ама пуста информационна система я правят с години, докторите щракат нещо на компютрите, но „No Connection” с НОИ за да разнесат веднага болничния и пак губи човека време да обикаля банки и фирми за заявления, IBAN-и и т.н. глупости, дето са ги измислили тези селски тарикати, които той (волю-неволю) храни.
И си вика човека „Е.... си мамата, ако и язе така я вършах у мината...... А са ме изфърлили”. Да, ама тарикатите не ги гонят.
Според мен солидарната вноска не бива да е повече от 4%, а всички останали(пожелание) вноски да са за частни здравни фондове, които да издържат. И да вземат да я спретнат тази информационна система, дето я въртят от 10 години.
08 Март 2007 11:43
Действително липсата на доплащане е храната на корупцията, затова лекарите ще са против. Вместо на касата на болницата, много по-изгодно е парите да дойдат директно в джоба ти. Цивилизования пример е "Токуда", но няма да се приеме масово, главно поради гореспоменатата причина. Щом е в нужда, всеке ще намери пари, но аз лично предпочитам да това да е регламентирано, както в цивилизования свят. А колкото до жизнения стандарт на лекарите, действително по автомобилния парк можеш да да разбереш кой взема на ръка и кой не. Явно последните са малцинство, защото със заплата 400-500 лв. не можеш да караш друго, освен таратайка.
08 Март 2007 13:54
Всички си го знаем, докторите-също.И най-арогантно отказват регламентирано доплащане.И не им пука, че ние знаем защо отказват.Уж, че бедните нямало да могат.Ами те и сега не могат да им дават на ръка.Дават тези, които имат.И пак те ще дават, но с бонче-касово.И тогава ще стане много "бяло" какви пари си гушват под масата.Да са само колите. Да добавим по няколко апартамента, вила, почивки по екзотични места и т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД