:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,113
Активни 728
Страници 23,678
За един ден 1,302,066
ПАРТИЕН ЖИВОТ

СДС-харакири насред Брюксел

Светкавичната реакция на ЕНП срещу Петър Стоянов показва, че търпението й към нашата десница се е изчерпало
Светослав Терзиев
Съвсем неочаквано Петър Стоянов подложи СДС на унижението, което неговата предшественичка Надежда Михайлова бе замислила за Иван Костов - отлъчване от традиционната десница в Европа. Европейската народна партия (християндемократите) препоръча да бъде замразено членството на СДС, след като изненадващо синият лидер Петър Стоянов реши да се сродява с консерваторите евроскептици, които не членуват в ЕНП. Те отдавна играят по нервите на проевропейската десница, защото се запъват като раци на бързей по всички големи европейски проекти.

Докато беше зам.-председателка на ЕНП, Надежда Михайлова се противопоставяше на приемането на Демократи за силна България (ДСБ) на Костов и им оставяше само една обидна възможност - да се обявят за консерватори, за да си намерят скромна европейска ниша в дясното пространство, вместо да влязат в голямото семейство на християндемократите. Сега Петър Стоянов доброволно се отправя



в ъгъла, в който трябваше да се срамува Костов



Трудно е да се повярва, че политик с уж държавнически опит може да си направи такова партийно харакири насред Брюксел. Петър Стоянов е пръв кандидат на сините за евродепутат и когато се изправи пред избирателите на 20 май, всички ще са под впечатлението на шоуто с неговото прокуждане от ЕНП, насрочено от Политическото бюро за 16 май. Християндемократите са най-голямата група в Европарламента и ако го заклеймят, че е негоден за техните среди, едва ли седесарите ще му повярват, че има качества за евродепутат.

Освен това, сродявайки се с британските и чешките консерватори, Петър



Стоянов избра да се афишира като евроскептик,



което направо звучи като мръсна дума на, общо взето, проевропейския български избирател. Народът се надява, че с влизането на България в ЕС Брюксел ще накара родната политическа класа да се държи по-цивилизовано, а не да краде по африкански, и затова е ентусиазиран от членството. Лидерът на СДС обаче се хвали, че ще показва характер и няма да слуша чужди нареждания, което може да звучи добре на онези, които не желаят да се съобразяват с европейските правила, но едва ли ще се хареса на масовия избирател.

На Петър Стоянов явно му липсва кратък курс по европейско партийно строителство. Вярно е, че в Европарламента християндемократите са в една група с консерваторите, която се казва Европейска народна партия-Европейски демократи (ЕНП-ЕД). Но бракът им по сметка е труден, защото по правило гласуването трябва да бъде единно. В Европарламента не си правят труда да си подсказват дискретно със зелени и червени флумастери като в нашето Народно събрание, а упълномощени лица от всяка група смело дирижират изправени с палец нагоре или надолу как да гласуват съпартийците. Създаването на фракция в групата, която да показва своенравие, е заявка за лоша дисциплина.



Разводът на ЕНП с консерваторите е насрочен за 2009 г.,



когато изтича мандатът на този Европарламент. Британците и чехите, които са прононсирани евроскептици, ще бъдат изгонени да си правят отделна група, а германските християндемократи, които играят водеща роля в ЕНП, ще се постараят да сплотят проевропейската десница. Шокът за тях от внезапното вироглавие на СДС е голям, защото точно когато председателстват не само Европарламента, но и целият Европейски съюз, техният младши-партньор Петър Стоянов се опитва да им обясни, че трябва да се съобразяват с мнения, които фундаментално се разминават с позициите им. Такова е например виждането за изграждане на социална Европа, което на закоравели седесари вероятно звучи като социалистическа Европа.

Германците се опитват да реанимират евроконституцията, като вкарат повече социални елементи, за да успокоят отхвърлилите я французи и холандци, че изграждат по-човечна Европа. Лидерът на СДС обаче настоява, че ЕС трябва да се вслуша в гласа на народите, като се придържа към максимална либерализация, което преведено на прост език означава всеки да се спасява както може. Това е типично американско разбиране и ЕС се гордее, откакто съществува, че се развива по друг модел. Петър Стоянов обаче не усеща на колко гнила дъска стъпва и настоява заедно с британците и чехите за по-силни трансатлантически отношения, което автоматично му придава в Брюксел образа на



троянски кон на САЩ



Освен това той се заблуждава, че либерализацията ще означава отваряне на европейските трудови пазари за български работници, защото точно британските консерватори са най-яростните критици на премиера-лейбърист Тони Блеър, че е прекалено либерален по имигрантските въпроси.

Раздробяването на българската десница отдавна е дотегнало на ЕНП. Усилията на Брюксел да играе помирителна роля досега са довели само до приемането на няколко български партии в лоното на християн-демокрацията (СДС на Петър Стоянов, Демократическа партия на Праматарски, БЗНС на Мозер и ДСБ на Костов). Натам напира и партията на Бойко Борисов ГЕРБ, но засега среща отпора на другите. Както обаче е тръгнало, нищо чудно четворката да опразни терена след европейските избори за Бойко Борисов, който напоследък показва повече старание в европейската партийна школа. Освен това след американския шамар той със сигурност няма да се представя за почитател на щатския модел.
Снимка: архив на "Сега"
Сродявайки се с британските и чешките консерватори, Петър Стоянов рискува да бъде сметнат за троянски кон на САЩ в Европа.
44
3518
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
10 Март 2007 00:28
Той кон, а костов-Троянското Магаре на...
10 Март 2007 00:30
нашата десница...
10 Март 2007 00:54
Да бе
Нашата?
Лизингова е
Време е за рекламации
10 Март 2007 01:08
Прилича на техническа грешка на Стоянов.
Такива дребни неща като евентуалната последица от влизане в новообразувана група на евроспестовниците (неправилно наричани евроскептици), трябва да се преценяват от съветниците на водачите на партии, а не от саамите водачи.
.
Гафът с изключването по-скоро говори за недопустима липса на организация в СДС.
.
Иначе идеята да не се харчат пари на данъкоплатеца за земеделски субсидди и за намаляване на бюрокрацията е похвална. Тя би засилила ЕС, а не обратното.
10 Март 2007 01:59
Бат'Петьо таман отбеляза точка с предлагането на Георги Константинов за член на комисията по досиетата и веднага се изложи здраво.
10 Март 2007 02:01
НЕ ми се струва никак демократично това, че Бат`Петьо вкарва еднолично партията СДС в някакви европартийни сдружения БЕЗ да е питал и да е решено това демократично в партията СДС! Защото, доколкото разбирам, тук НЕ става въпрос за ЛИЧНО членство на Бат` Петьо в това сдружение, а за членство на ЦЯЛАТА партия СДС!
10 Март 2007 02:10
Едно време си мислех: може ли да има по-вреден за СДС тъпанар от ФД?
Очевидно отговорът е - изчакайте, панта рей. Ами дори и Михайлова прилича на Кисинджър в сравнение с тоя катър.
10 Март 2007 02:17
Всъщност, кой беше този Петър Стоянов? Питам съвсем сериозно, след година някой ще си спомня ли за него?


10 Март 2007 02:27
Oraсle!
На това му се вика осиране, а не просто излагане!
П. Стоянов е известен с глупавостта си, но сега той отхвърли всички съмнения! Един повърхностен и елементарен бракоразводен адвокат, останал си такъв въпреки постовете на които щастливата му съдба и баща му го бяха поставили!!
СДС заслужава по - добри лидери!!
10 Март 2007 03:29
Петър Стоянов е един случаен човек.
Но това:

максимална либерализация, което преведено на прост език означава всеки да се спасява както може. Това е типично американско разбиране и ЕС се гордее, откакто съществува, че се развива по друг модел

Мирише на мента. "Типично американско разбиране" по тоя въпрос няма. От друга страна, ЕС няма шанс, ако не се либерализира. Демографията, а също и глобализацията, го налагат.
10 Март 2007 09:12
Факт е, че Бат' Петьо настъпи лошо мотиката. А за кон той определено може да мине. Сега какъв точно - троянски, американски, каспичански - да си решават от ЕНП.
10 Март 2007 10:01
А бе, какво сте седнали да говорите за европейска политика - П.С. нещо се е объркал, ще го смъмрят, той ще се извини и всичко ще се оправи - до следващия път, така е като не виждаш по-далече от носа си.
10 Март 2007 10:18
Чичо Фичо е прав.
Либерализацията на европейските икономики тепърва предстои и ще бъде наложена от глобализацията. Без това икономиката на обединена Европа не може да бъде първостепенна сила в света.
Обаче Пешо нямаше никаква работа да се бута между шамарите. Едва го пуснали в къщата и той тръгнал да въвежда нов ред. Повел се по акъла на британските консерватори. Ми те, горките, от времето на Татчър не могат да излъчат свестен лидер и евроскептъцизмът е последният им коз пред широката публика. Има много начини да се прокарва по-либерална икономическа политика, но Пешо няма нито акъл, нито познания да го направи.
10 Март 2007 10:35
Г-н Пройча е много прав и точен + малкото допълнение - Пешо го натика в политиката и т.н. БКП=БСП.
10 Март 2007 10:44
Абе Историко,
Да не намекваш, че очилата на бат Петьо са кофти, та не виждал по далеч от носа си ? Ако е така дай да събере някой лев за по хубави, та дано прогледне по добре.
10 Март 2007 11:33
Пешо Рендето пак го емнаха нещо - сгази луците, ама този път яко!!!
10 Март 2007 12:11
Автора на статията би трябвало да знае, че по-голямата част от обществото ни е евроскептично настроена. Да не говорим за малките общини, където акциза върху домашната ракия и скока на цените след 01.01.2007 окончателно тръшна вратата на ЕС пред техния дом. За новите олигарси и придворни -ЕС е легитимация на статуквото и е подкрепян от тях. ЕС ще се разпадне до 10-на години не само защото си е чиста пирамида- комунизъм, по лош- вариант от СИВ , но и несъвместимостта на традиции, бит, култура и икономическо развитие ще е базата на , която Русия и САЩ ще строят играта си, за да ерозират и елеминират четвърти полюс -ЕС, в света / да не забравяме Китай и Индия като такъв/.

Съдбата на СДС : ще бъде приватизиран като електорат от Яне Янев и ко, другата, по-малка част ще се пренасочи към партията на Костов.
10 Март 2007 13:29
хохо, нови и нови кретений и изненади...
10 Март 2007 13:49
Виктор беше адвокат при Втаро Адвокатска колегия, която има сеществен принос за прокарването на фашистки норми у нас. Като например чл 183 от НК, досежно извънбрачните. Гледаха делата като при брачна връзка макар че по СК има клауза, че само бракът, сключен във формата, предприсана т този кодекс поражда послбедиците, които законите свързват с брака. Няма ли брак е може да има последица съене на някотго за извънбрачно и т.н. Петърчо се оказа обремемен до краен предел с категориите на фашистката власт, която още през 1937 г. приема закон за " Извъбрачните и за осиновяването", където за първи път се даваше възможността на жените да търсят извънбрачен баща на детето си. До тогава е действал закон от по-рано, който е забранявал диренето на бащата!!
10 Март 2007 14:04
харакирито сдс-то си го направи отдавна ...
колкото по темата за европата,
те ви една весела статия от английски анонимен колумнист
10 Март 2007 14:46
Твърде злобна статия на конска тематика. Фокусира разнопосочната и многогласова омраза към най-добрия български президент досега.
Малко вероятно е П. Стоянов да е аматьорът, какъвто искат да го изкарат. Все пак, парламентарната група е ЕНП-ЕД. В ЕД, освен британските и чешки консерватори, има и три малки партии от С. Ирландия, Португалия и Италия.
По-вероятно е бившият президент да се опитва скришом да отчупи парче от единствения податлив край на електоралната баница, този откъм Демократи (за силна България (в обединена Европа!), които от самото си начало свирят с евроскептични обертонове.
Иначе, европейските елити отдавна са узрели за пропазарни либерални мерки. Съвсем скоро Саркози ще го докаже. Проблемът на доминирания от немци европарламент е, че не може да продаде идеята на просоциалния си електорат.
за автора.

Редактирано от - Medovina на 10/3/2007 г/ 15:04:37

10 Март 2007 16:01
Когато някой се взема на сериозно, а освен това е и лапацало, току-виж се оакало. Мястото на Петьо е в съдебната зала, където да защитава дребни мошеници и подобни и да забавлява съдиите и публиката с глупашки изпълнения. Прости го , Господи, за глупостта !
10 Март 2007 16:02
Св.Малинов дисертация е изписал и защитил по тоз въпрос. Ако беше толкова голям келепир да ходиш при консерваторите, ДСБ щяха да са отишли.
Петър Стоянов недоразбра и недооцени какво прави, а пък и супервисокото му самочувствие и самооценка този път (и този път) му изигра лоша шега, сега каквито и задни ходове и лупинги да прави, няма връщане, резилът си е резил и се пише на тефтера.
10 Март 2007 17:25
Петър Стоянов:
За да е разпознаваема английската Консервативна партия, част от това Движение за европейски реформи е Джефри ван Орден. Ако някой в България може да каже, че той не е приятел на нашата страна, нека да ми се обади лично.

Цялото интервю: Натиснете тук

Редактирано от - Сирена на 10/3/2007 г/ 17:27:10

10 Март 2007 19:24
Въпреки всички опити за облагородяването му, Дъ Хорс беше и си остава мижав провинциален адвокат-мошеник. Днес, в сравнение с него, дори Сиси Боата изглежда като титан на мисълта. А Гаражната Нада и Командира Иван са буквално на няколко парсека напред в политическата практика и мисленето.
Всъщност нищо ново. Винаги, когато се твърди, че сме достигнали дъното, някой доказва, че може да се копае още надолу.
11 Март 2007 00:39
Че какво друго освен троянски кон да е? Ама хайде да не обиждаме троянците.
Ето и един лозунг по случая:
Всички коне в британски консерви в помощ на либерализацията на демократичните икономики !
11 Март 2007 03:03
Значи, с едно изречение тезата на статията е, че Петър Стоянов се дъни, защото не слушка батковците от ЕНП. Ако целта на политиката е "слушкане", то статията е права. Ако обаче разбираме политиката, като визия, то не е.
*
Какво прави с този ход Петър Стоянов ?
Опитва се да даде нова наднационална и европейска кауза на СДС. СДС да се осмисли, чрез европейската политика и на европейско ниво.
*
Това по-принцип е добра идея, но малко закъсняла. Едва ли СДС ще има историческото време да дочака видимостта на правотата си в случая.
11 Март 2007 10:05
Омръзна ми да слушам нео-либералните дитирамби за либерализацията на икономиката.
"Спасявай се сам" е днес една господстваща идеология, намирисваща на естествен подбор. Не е вярно, че глобализацията тласка ЕС натам - то е като гледаш на тази глобализация като геологическо събитие. Как тя ще се случи, зависи от участващите. Ако са по-силни няколко транснационални компании, та наистина ще върви към тотална либерализация. От друга страна има разлика в това, дали ще има здравеопазване като в Швеция или Германия, или като в САЩ преди реформите на Клинтън, които и така не бяха доведени до резултат.
Добре е П.Стоянов да си избере лагера - християндемократите и консерваторите все едно ще се разделят в ЕП, интересно е, нашите десни (съгласен съм с ) накъде ще поемат? Ако и сега не направят нещо, просто демократичната десница от България ще изчезне и ще останат или евтини популисти като ББ, или яростни екстремисти като ВС.
11 Март 2007 10:14
аха да се възроптая срещу "най-добрия президент" и се сетих за останалите двама...

11 Март 2007 10:15
инак си требе доста талант и здрава доза късмет, за да предизвикаш толко брутална реакция от енп.
кррасота!
11 Март 2007 12:49
Тепърва ще има да слушаш за либерализация на икономиките в Западна Европа. Защото необходимостта си е необходимост, независимо дали го искаме или не. Капиталът отива там, където намира най-добри условия за печалба и никакви заклинания не могат да го спрат. Който не се адаптира - губи.
11 Март 2007 15:32
Дори трима. Покойния танкист не го ли броиш?
11 Март 2007 15:48
Статията е точна, само че "харакири" май е неточен термин, "сепуко" му викали малките жълти зли хора. Иначе Ел Коньо и СДС постъпват по самурайски - когато вече нищо не ти е останало, нямаш перспективи и електората ти е двайсетина вмирисани реститути, логичния изход е почетното самоубийство за да запазиш малкото остатъци от политическо достойнство. Банзай!
11 Март 2007 16:21

За повечето хора в България може да звучи парадоксално факта, че важно условие за понататъшното оформяне на ЕС се оказва в пряка зависимост от американските изисквания в трансатлантическите отношения м/у двете страни.
Ако се анализира внимателно начина, по който тези отношения се развиват, бихме установили с известно недоумение, че САЩ са тези, които от десетилетия наред са си присвоили ролята да определят посоката на развитие на Европа.Вживявайки се в ролята на негласен 28ми член на ЕС американците правят всичко възможно за да бъдат облагодетелствани интересите на американските мултинационални компании на стария континент.

От години в европейските среди се говори(отначало плахо, понастоящем настоятелно)за хармонизиране на законодателството, премахването на търговските бариери и правила, либерализирането на европейския пазар.За една огромна част от европейците този дебат не означава кой знае какво, въпреки че това би трябвало да предизвиква голямо безпокойство за бъдещето на Европа.Ако се пренебрегне изобилната банална информация от медиите по този въпрос и се отнесем с необходимата сериозност към фактите, на обществото ще стане ясно едно:че в двустранните отношения под хармонизиране на европейското законодателство, се разбира променянето на европейската законодателна система и привеждането й в съответствие с американската.Същото важи и за премахване на митническите, търговските бариери и регламенти м/у двете страни на Атлантика, които създават благоприятни условия за хегемония на американския бизнес, която на практика е естествено в ущърб за Европа.

Едно е ясно:от ВСВ насам, американците гледат на Европа като на свой протекторат завзет по лукав начин.Въпреки че думата“партньорство”се среща много често в техните дискурси посветени на трансатлантическо сътрудничество, те никога не са желаели Европа да се превърне в техен политически, военен и икономически конкурент, като на всички нейни опити да се еманципира, тя среща яростната американска съпротива.Част от съществуващите проблеми в ЕС са следствие на този диктат.
11 Март 2007 16:33
Мето,
Европейски съюз на антиамериканска основа вече имаше - Съветския съюз. Сегашния ЕС пък е на проамериканска основа. И все повече ще бъде, понеже такава е логиката на историята, логиката на живота
11 Март 2007 17:40
Чичо, при тебе натрупване на трайни познания свързани с това досие още не са констатирани, макар че от време на време се забелязва плах методологичен прогрес, което пък ми дава основание да вярвам, че все един ден тази празнина ще бъде запълнена.Евентуално тогава би могъл да бъдеш пълноценен събеседник в дискусиите по европейските въпроси.
Тъй като “обозримото бъдеще” не би могло да ти предостави подобна възможност, няма да е лошо да си водиш само бележки, без да се ангажираш с конкретни изявления, които биха те поставили в конфузна ситуация.
11 Март 2007 19:00
Ако САЩ са се страхували някога от евентуална конкуренция на една обединена Европа, имали са безброй много възможности да убият в зародиш евроинтеграцията. Вместо да саботират, те са избрали да насърчават тези процеси.
11 Март 2007 19:20
Как няма да го насърчават, като именно това е начинът за саботиране. Човек винаги насърчава конкурента си във взимането на погрешни решения.
11 Март 2007 19:23
По темата - един политически труп не може да си прави харакири. Много сюрполитичен става енактингът.
11 Март 2007 19:25


Medovina, разсъжденията ти са логични, но действителността е малко по-различна.
Още от самото си възникване, идеята за създаването на обединена Европа привлече вниманието на повечето зап.европейски страни.Постепенното развитие на този европейски проект се осъществяваше без особени трудности, въпреки наличието на известни различия, продиктувани от егоистични интереси(понякога изкуствено подклаждани)на някои от страните-членки.

Отношението на американците към оформянето на ЕС, както и към развитието на трансатлантическите взаимоотношенията, би могло да се каже, че беше предопределено от наличието на две противопоставящи се системи.След ВСВ янките се бяха настанили вече трайно в Европа и направиха всичко възможно, за да оставят впечатлението сред европейските си партньори за необходимостта от тяхното присъствие на континента, както в сферата на тяхната отбрана, така и в сферата на икономиката им.
Може да се каже, че под егидата на САЩ, НАТО обедини отбранителния капацитет на Европа, който трябваше да служи не само като“преграда” пред евентуална съветска заплаха, а същевременно да възпира и канализира намесата на западните си “партньори” в жизнено важни райони за Америка по света, държейки под око националните им интереси.
За сметка на това, в този период американците не считаха за необходимо да се придържат и обвързват с конкретни правила в сферата и взаимоотношенията на икономиката и търговията с Европа, които тогава са се вписвали в една рамка с недостатъчно прозрачни двустранни договори.

Това статукво продължи до към края на 80те, когато след разпадането на соц.система европейският проект придоби други измерения за американците.Те направиха всичко възможно, за да си присвоят ролята на обединител, като взеха в свои ръце и кредата, и ножицата, за да прекроят Европа по свой маниер.
Ако си припомним събитията от последните 15тина години, бихме констатираме с известно учудване, че именно янките бяха тези, които проявиха изключителна активност за утвърждаване “демократичните промени” в страните от източния блок и разширяването на ЕС в източна посока.Като задължително условие за това бе приемането на всички тези страни в НАТО.

Наред с разширяването на изток, което се превърна в основна част на медийната пропаганда от самото начало на това начинание, по-важното, което се случи по това време, бе създаване на конкретна програма(т.нар. Transatlantic Economic Partnership)за понататъшното развитие на трансатлантическите отношения (каквато дотогава не съществуваше)с правила и обвързване на ЕС с договори, които имаха за цел да развържат ръцете на американските мултинационални компании настанени в Европа. Основната цел бе, да се установи максимален икономически и финансов контрол в/у страните-членки от ЕС- гаранция за оказване на влияние в/у вземането на политическите решения от ЕК с либерална насоченост, като същевременно да разколебава и отклонява от пътя си тези, които защитават жизнено важните за политическата и икономическата цялост европейски интереси.
11 Март 2007 19:41
За разлика от самураят (който има достойнство) и си прави сепуку (когато го губи) българският политик (който го няма и в зачатък) си прави секуру- мести си го от единия крачол - в другия.
11 Март 2007 22:36
Уважаеми другари форумци!

Със съжаление ще Ви кажа, че бъркате, наричайки СДС дясна партия. СДС се появи от нищото. Ний с др. Живков я измислихмепрез 1988 г, за да се "противопостави" на БКП. Това беше направено, предвид натиска на западна европа и запазването на властта под друго име. Вече толкова години и др. Живков го няма, мога да разкрия истината. Всички лидери от СДС са деца или близки съратници на висшия ешалон в БКП. Покрай тях за съжаление влязоха хора като Петър и Иван. Независимо от етническата им принадлежност, ние смятахме, че ще работят и в името на партията. Наистина всички комисионни, които получиха са все още при нас. Но циганското започва много да избива.
11 Март 2007 22:45
Другарю Чичо Фичо!

За теб живеещ в САЩ и слушаш глупостите на американците за ЕС, може да изглежда, че ЕС е проамерикански настроен.
За съжаление истината не се покрива с твоите разбирания. ЕС беше създаден от Германия и Франция (основно) да се противопостави на САЩ. Не случайно е и името European States.
Англия и досега се противопоставя на много от инициативите на ЕС особено, свързани със САЩ.
Забележи колко държави членки на НАТО и ЕС участват във войните на САЩ. Нито една (не броя Полша, България и др. нови ЕС членки). Това е доста показателен факт.
Когато САЩ бомбардираха Сърбия, Гърция (член на ЕС и НАТО) получи повече от 50 млн долара от ползването на ж.п. линиите й от американската армия. Колко получи БГ от това?!
16 Март 2007 22:04
Преди няколко часа П.Стоянов пристигна в Брюксел-на “конско”.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД