Съвсем неочаквано Петър Стоянов подложи СДС на унижението, което неговата предшественичка Надежда Михайлова бе замислила за Иван Костов - отлъчване от традиционната десница в Европа. Европейската народна партия (християндемократите) препоръча да бъде замразено членството на СДС, след като изненадващо синият лидер Петър Стоянов реши да се сродява с консерваторите евроскептици, които не членуват в ЕНП. Те отдавна играят по нервите на проевропейската десница, защото се запъват като раци на бързей по всички големи европейски проекти.
Докато беше зам.-председателка на ЕНП, Надежда Михайлова се противопоставяше на приемането на Демократи за силна България (ДСБ) на Костов и им оставяше само една обидна възможност - да се обявят за консерватори, за да си намерят скромна европейска ниша в дясното пространство, вместо да влязат в голямото семейство на християндемократите. Сега Петър Стоянов доброволно се отправя
в ъгъла, в който трябваше да се срамува Костов
Трудно е да се повярва, че политик с уж държавнически опит може да си направи такова партийно харакири насред Брюксел. Петър Стоянов е пръв кандидат на сините за евродепутат и когато се изправи пред избирателите на 20 май, всички ще са под впечатлението на шоуто с неговото прокуждане от ЕНП, насрочено от Политическото бюро за 16 май. Християндемократите са най-голямата група в Европарламента и ако го заклеймят, че е негоден за техните среди, едва ли седесарите ще му повярват, че има качества за евродепутат.
Освен това, сродявайки се с британските и чешките консерватори, Петър
Стоянов избра да се афишира като евроскептик,
което направо звучи като мръсна дума на, общо взето, проевропейския български избирател. Народът се надява, че с влизането на България в ЕС Брюксел ще накара родната политическа класа да се държи по-цивилизовано, а не да краде по африкански, и затова е ентусиазиран от членството. Лидерът на СДС обаче се хвали, че ще показва характер и няма да слуша чужди нареждания, което може да звучи добре на онези, които не желаят да се съобразяват с европейските правила, но едва ли ще се хареса на масовия избирател.
На Петър Стоянов явно му липсва кратък курс по европейско партийно строителство. Вярно е, че в Европарламента християндемократите са в една група с консерваторите, която се казва Европейска народна партия-Европейски демократи (ЕНП-ЕД). Но бракът им по сметка е труден, защото по правило гласуването трябва да бъде единно. В Европарламента не си правят труда да си подсказват дискретно със зелени и червени флумастери като в нашето Народно събрание, а упълномощени лица от всяка група смело дирижират изправени с палец нагоре или надолу как да гласуват съпартийците. Създаването на фракция в групата, която да показва своенравие, е заявка за лоша дисциплина.
Разводът на ЕНП с консерваторите е насрочен за 2009 г.,
когато изтича мандатът на този Европарламент. Британците и чехите, които са прононсирани евроскептици, ще бъдат изгонени да си правят отделна група, а германските християндемократи, които играят водеща роля в ЕНП, ще се постараят да сплотят проевропейската десница. Шокът за тях от внезапното вироглавие на СДС е голям, защото точно когато председателстват не само Европарламента, но и целият Европейски съюз, техният младши-партньор Петър Стоянов се опитва да им обясни, че трябва да се съобразяват с мнения, които фундаментално се разминават с позициите им. Такова е например виждането за изграждане на социална Европа, което на закоравели седесари вероятно звучи като социалистическа Европа.
Германците се опитват да реанимират евроконституцията, като вкарат повече социални елементи, за да успокоят отхвърлилите я французи и холандци, че изграждат по-човечна Европа. Лидерът на СДС обаче настоява, че ЕС трябва да се вслуша в гласа на народите, като се придържа към максимална либерализация, което преведено на прост език означава всеки да се спасява както може. Това е типично американско разбиране и ЕС се гордее, откакто съществува, че се развива по друг модел. Петър Стоянов обаче не усеща на колко гнила дъска стъпва и настоява заедно с британците и чехите за по-силни трансатлантически отношения, което автоматично му придава в Брюксел образа на
троянски кон на САЩ
Освен това той се заблуждава, че либерализацията ще означава отваряне на европейските трудови пазари за български работници, защото точно британските консерватори са най-яростните критици на премиера-лейбърист Тони Блеър, че е прекалено либерален по имигрантските въпроси.
Раздробяването на българската десница отдавна е дотегнало на ЕНП. Усилията на Брюксел да играе помирителна роля досега са довели само до приемането на няколко български партии в лоното на християн-демокрацията (СДС на Петър Стоянов, Демократическа партия на Праматарски, БЗНС на Мозер и ДСБ на Костов). Натам напира и партията на Бойко Борисов ГЕРБ, но засега среща отпора на другите. Както обаче е тръгнало, нищо чудно четворката да опразни терена след европейските избори за Бойко Борисов, който напоследък показва повече старание в европейската партийна школа. Освен това след американския шамар той със сигурност няма да се представя за почитател на щатския модел.
|
|