Макар че правителството одобри увеличение на щата на Гражданска защита с нови 274 бройки, 5 области в страната ще останат без спасителни отряди и през тази година. Това са Габрово, Разград, Ямбол, Перник и Кюстендил. Около час и половина ще отнеме на спасителите от София да стигнат до Кюстендил, ако там се случи бедствие.
Досега у нас имаше отряди в 16 области, които помагаха за спасителните дейности при наводнения, промишлени аварии, за издирване на изчезнали хора в цялата страна. От т.г. със свои отряди ще разполагат още 8 региона. Останалите обаче ще трябва да почакат поне до догодина.
"В някои случаи при спасителни операции закъснението при придвижването може да е фатално, но там ще има изграден доброволен отряд, ще действат и противопожарната служба и "Бърза помощ", обясни Андрей Иванов, шеф на дирекция "Гражданска защита" в министерството на бедствията. Той смята, че във всяка област трябва да има спасителен отряд.
5-те области остават без спасителни отряди заради липса на материална база, твърди Андрей Иванов. Според него обаче през 2008 г. проблемът ще се реши. За тогава е предвидено в Софийска и Благоевградска област и създаването на втори отряд. Причината е, че тези области са географски много разпокъсани.
До месец се очаква Гражданска защита да обяви конкурси за новите спасители по места. Всички ще се явяват на общо основание - мъже и жени, стари и млади, току-що завършили, рейнджъри от мисии в чужбина и бивши военни. Кандидатите ще минат през тестове по физическа подготовка, обща култура, психологическа пригодност и накрая ще се явят на интервю.
С промените в закона за защита при бедствия двойно се увеличи заплащането на спасителите от ГЗ. Основната заплата е около 600 лв. Към нея се добавят не по-малко от 50% от основната заплата за най-ниската длъжност, предвидена за заемане от държавен служител в министерството. Т.г. добавката е 145 лв. За водолазите се дават още 10% от минималната работна заплата при аварийно-спасителни работи - за всеки отработен час под вода, и 5% - при тренировъчни спускания за всеки час под вода. Освен това при пенсиониране вече ще се зачита първа категория труд, т.е. спасителите излизат в пенсия след 25 г. служба в ГЗ.
МРЕЖА
Във всеки областен град тази година ще се създадат оперативни комуникационно-информационни центрове. В тях ще се приема и подава информация, чрез която да се управляват спасителните дейности по време на бедствие. Оперативните центрове ще информират предварително за очаквани наводнения и високи води, за разпространение на облак от опасни вещества след промишлена авария и т.н.
|
|