Учените, юристите и журналистите са най-подходящи за евродепутати, смятат българите според последното проучване на на НЦИОМ за обществените нагласи към евровота. То е направено в периода 23 февруари - 1 март т.г. сред 1000 души в 86 населени места. Да си учен е предимство според 63% от анкетираните, юристите събират 61 процента подкрепа, а 46 на сто биха заложили на журналист. Затова пък лидерите на политически партии и висшите полицаи нямат шанс. Двете категории са посочени като най-непригодни за представители в Европарламента.
Българите искат в ЕП да ги представляват умни и подготвени хора с чисто минало, които знаят езици и познават институциите на ЕС. Но най-главното изискване на избирателя към кандидатите е да не са корумпирани. 96 на сто от интервюираните са го посочили на първо място. Второто условие е да не са замесени в скандали и връзки с престъпни групировки - 92%. Чак след това идва ред на личните им качества като интелигентност и владеене на езици.
Социолозите си обясняват тази подредба с желанието на хората да изличат представите за страната ни като гнездо на корупция и организирана престъпност. Но и на тези избори вратата за популизма ще е широко отворена, тъй като две трети от анкетираните виждат евродепутата като народен трибун, който говори добре и е близо до обикновените хора.
Две трети от хората имат съвсем ясни представи за какво трябва да работят бъдещите ни представители в ЕП - защита на икономическите и националните интереси на България и в частност повторното отваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Иначе евровотът се възприема от избирателите по-скоро като важен за страната и за оцеляването на политическия ни елит, отколкото за хората, посочи шефът на НЦИОМ Лидия Йорданова. Според нея има бездна между абстрактната преценка за важността на тези избори и личната мотивация на хората да гласуват, което прави резултата от вота непредвидим.
Според данните избирателната активност ще е 53%. Толкова са декларирали, че ще гласуват. 25 на сто се колебаят, а 22% са категорични, че няма да пуснат бюлетина. Социолозите обаче предупреждават, че до урните няма да стигнат и 35 на сто от избирателите.
Ако вотът бе днес, преди да са ясни партийните кандидати, 22% биха подкрепили листата на БСП, 16 на сто - на ГЕРБ, с почти равен резултат са кандидатите на ДПС и "Атака" - 8%. СДС може да събере 5,2% процента, НДСВ - 2,5%, а ДСБ -1,6 на сто. Според социолозите тези избори ще са истинският тест за управлението на тройната коалиция. Решаващ фактор ще е европейската памет на българина, т.е. преценката му за това кой има най-голяма заслуга за членството ни в ЕС.
Да бе, особено журналитите! Направо издигам лозунга
Борат - евродепутат!!