Вероизповеданията да се регистрират по подобие на политическите партии. Такава идея се обсъжда в парламентарната комисия за правата на човека и вероизповеданията, съобщи пред "Сега" шефът й Огнян Герджиков. Депутатите обмислят да се въведе изискване за лимит на хора, определящи се като принадлежащи към дадена вяра, за да бъдат регистрирани. Такова изискване има и в закона за политическите партии.
Идеята е лимитът да бъде въведен с поправки в закона за вероизповеданията. В момента обаче тя е на етап обсъждане и експертна оценка. У нас са регистрирани 87 изповедания, което е много, смята Герджиков.
"Има разум в такова решение", коментира шефът на ресорната дирекцията към МС проф. Иван Желев. Той каза, че в много държави, включително и в ЕС, има подобен режим и той работи. Желев обаче не се ангажира с цифра за това колко би трябвало да са последователите на дадена религия, за да получи тя признание от държавата.
В момента регистрацията на религиозните общности като юридически лица се извършва от Софийския градски съд. По закон е недопустимо да съществуват две или повече вероизповедания с едно и също наименование и седалище. Съдът може да изиска експертно становище във връзка с регистрацията на религиозните общности от Дирекцията по вероизповеданията на МС. Те ще прилагат устав, който задължително трябва да съдържа изложение на верското убеждение и богослужебната практика, начини на финансиране и имущество и др. Софийският градски съд води публичен регистър на вероизповеданията. Местните поделения се вписват в регистър от кметовете на общините.
аз предлагам направо вероизповеданията да ги направят субекти по закона за политически партии. и тия, и ония са все опиум за масите ... така поне ще има повече конкуренция.