:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,304
Активни 686
Страници 9,869
За един ден 1,302,066
Интервю

Коалицията остава, ще се информираме повече

НДСВ не е било порицавано от коалиционния съвет, лидерите на трите партии са готови да изкарат докрай мандата, твърди зам.-шефът на БСП Ивелин Николов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ивелин Николов
Ивелин Николов е зам.-шеф на БСП. Изпълнителен директор на Института за социална интеграция. Роден е в Габрово през 1962 г. От 2000 г. е зам.-ръководител на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих Еберт". Член на експертния съвет на Българското училище за политика към Съвета на Европа.



- Г-н Николов, какви решения взе коалиционният съвет в неделя?

- Обсъждаха се основно 2 теми. Едната беше правителственият доклад към ЕК, втората - законът за дипломатическите служби. Министърът на вътрешните работи даде статистика и по делата, които се водят за изпиране на пари, и за корупция. Беше обсъдено и взаимодействието между отделните участници в коалицията. Стигна се до извод, че взаимодействието в коалицията трябва да се подобрява, въпреки че тази година предстоят 2 избора, на които и трите партии ще участват самостоятелно и на практика ще са конкуренти. Много е важна информираността между отделните партии - когато са на различни позиции, своевременно да се известяват една друга.

- Това беше първият коалиционен съвет след трусовете по повод закона за евродепутати. Имаше ли порицание към НДСВ и разбрахте ли как ще се държат занапред?

- Първо, не мога да нарека това, което се случи, трусове. Възникна кратък проблем във взаимното доверие заради това, че партньорите не се бяха информирали предварително за различните позиции. Не е имало никакви порицания. Стигнахме до договорката, че ще се информираме винаги когато имаме различия в позициите - за да не се превърнат различните интереси в конфронтация. И г-н Сакскобургготски, и Ахмед Доган, и премиерът еднозначно изразиха готовността мандатът не само да бъде завършен, но да бъде завършен така успешно, че на нито една от партиите да не й страда авторитетът. Затова решихме до началото на лятото коалицията да актуализира своите намерения в икономическата и социалната политика. Основната цел от първите 2 г. от мандата беше приемането в ЕС. Целта на вторите 2 г. ще бъде хората да почувстват, че живеят по европейски.

- БСП подготвя нова социална политика. Какви са основните й цели?

- На 14 април ни предстои да обсъдим на заседание на Висшия съвет позициите на БСП по социалната и икономическата политика. Големият проблем на България в момента е политиката по доходите. Оттук нататък въпросът е стабилизацията да не е на ниво бедност. Най-после колкото може повече пари да излязат от сивата икономика и да влязат в бюджета и в осигурителните системи. Публична тайна е, че в България не е вярно, че няма пари. Пари има много, но голяма част от тях не са в официалните институции.

- Как ще помогне това за повишаване на доходите?

- Когато в бюджета влязат повече пари, може да се повишат доходите на работещите в държавните структури. Няма частна фирма, която да се остави нейните работници да вземат по-малко от държавните. Трябва да се мисли и за друг тип заетост. В момента безработицата е ниска като процент, но хиляди са хората, които работят неща, които не ги удовлетворяват. Трябва да се реформира образователната система, която да създава кадри за необходимия трудов пазар. Част от приоритетите са и проблемът с пенсионерите, и стратегията за здравеопазването. Много труден проблем, защото здравната реформа, такава, каквато беше започната по време на правителството на Иван Костов, се оказа много сбъркана.

- Какво конкретно трябва да се направи?

- Не искам да влизам в подробности. Първо, тя трябва да бъде стабилизирана, за да може да дава неотложната помощ на хората и да спрат кражбите и фалитите на здравни заведения. Оттам нататък трябва да се помисли къде отиват средствата, които българинът дава за здравно осигуряване. Дали парите отиват при лекарите или при болния. По какъв начин да се даде възможност човек, който иска повече да се осигурява, да има такава възможност. Кое задължително държавата трябва да поеме като здравеопазване и как да не се краде от лекарства.

- Спорните моменти са и доплащането, и договорното начало.

- Не бих казал, че има някакви непреодолими спорни моменти. С ДПС имаме различия за броя на здравните каси. Практиката в доста европейски страни показва, че когато има няколко здравни каси, в един момент те започват да фалират и техните частни създатели прибират парите на гражданите. Ние смятаме, че трябва да има една задължителна здравна каса.

- Вашите партньори подкрепят ли предложението да отпадне задължителното членство в БЛС?

- Аз отдавна съм на мнение, че това трябва да е така. Или ако задължително всеки лекар трябва да членува в съюз, трябва да има възможност за избор. БЛС много прилича на задължителните профсъюзи отпреди 1990 г. В демократичните държави това не е така. Там има съюзи на лекарите, работещи държавна или частна практика, на специалисти в отделни области.

- Но също така възниква въпросът кой ще води преговорите със здравната каса от името не тези лекари, които не членуват в съюза.

- Принципът на национално представителните организации в България е въведен още от 1991 г. - една организация, която наброява достатъчен брой членове, може да представлява съсловието. Нищо не пречи както има два национално представителни синдиката, да има два национално представителни лекарски съюза.

- Като говорим за повишаване на доходите, към какъв процент се стремите?

- Нека да мине заседанието на Висшия съвет, тогава ще можем да си говорим с цифри. Но аз си мисля, че българинът трябва да има реалистични очаквания, да не го лъжем. Няма такъв случай в първите 3 г. от членството заплатите да стигнат средните в ЕС. За мен е важно доходите да започнат да се приближават поне към минималните в другите страни от ЕС.

- Някакви конкретни мерки за изваждане на сивата икономика на светло предвиждате ли?

- Самото данъчно законодателство е едно. На следващо място е борбата с организираната престъпност, което е задължително. Също и агресивната инвестиционна политика. Когато дойдат европейските инвеститори, фирмите, които не изпълняват европейските изисквания, ще фалират.

- Има ли други дискусионни въпроси в коалицията - например закона за амнистията, който БСП не харесва, и бойкота на НДСВ за отпадане на лимита на заплатите в държавните дружества?

- Спорни въпроси в коалицията има и ще има много. Това е нормално. Никой никого няма да бойкотира. Разбрахме се много добронамерено - там, където имаме различни мнения, събират се екипи и правят общо мнение. Така най-вероятно ще стане и по законопроекта за амнистията, както се случи вчера със закона за дипломатическите служби. Г-н Камов ще оттегли своя законопроект, г-н Кътев също и ще има един общ законопроект на коалицията. Беше възложено да се срещнат г-н Калфин, г-н Соломон Паси и г-н Юнал Лютфи и да го довършат до няколко дни. Разбира се, че ще има различия по това кой иска да вземе повече членове на ЕП. За нас е важно обаче коалицията като цяло да има повече членове от опозицията и смятам, че това ще стане. Убеден съм, че коалицията ще получи най-малко 10 представители в ЕП.

- Ахмед Доган иска 12.

- Г-н Доган е амбициозен човек. Аз се притеснявам, че тази цел, която си е поставил, е доста трудна за изпълнение.

- Трудно е, защото НДСВ може да не постигне нито едно място в ЕП?

- Разчитам на НДСВ, че ще успеят да постигнат поне 1 място.

- Ако не успеят, може ли това да доведе до проблеми в коалицията?

- Това ще доведе до проблеми в НДСВ, но не мисля, че може в коалицията. Така или иначе тази коалиция е формирана на база парламентарните избори през 2005 г. Тогава избирателят каза, че иска тези 3 партии да го управляват. Нека да видим какво ще каже на парламентарни избори през 2009 г. Тогава можем да си говорим за различно коалиране.

- Министър Петканов ще изтегли ли закона за амнистията, за да се доработи?

- Тази тема още не е обсъждана в коалицията. Нека да дойде на дневен ред този законопроект, тогава ще го обсъдим.

- Той трябва да се гледа на първо четене тази седмица.

- Ако се реши да се гледа, значи противоречията са преодолени.

- Каква кампания смятате да водите?

- Ще водим 2 успоредни кампании. Едната е информационна, тъй като нашите съграждани не са наясно с какво се занимава Европейският парламент и какво налага българи да членуват в него. Трябва да обясним, че той не приема закони, а формира приоритетни политики и разпределя ресурсите на ЕС. Втората е чисто избирателната. Хората ще видят, че нашите кандидати са най-силни. Ще им кажем какво ще отстояват те. Кампанията ще е позитивна, ще бъдем коректни към цялата конкуренция. Стратегията ни е да стигнем до повече хора. Няма да правим помпозна и излишно богата кампания.

- Как оценявате възможностите на ГЕРБ и на "Атака"?

- Недостойно е в 21-и век да има партия като "Атака". Колкото до ГЕРБ, трябва да ги преценим от това, което ще заявят като политика. Те все още нищо не са заявили. Едва ли поведението на столичния кмет е политиката на ГЕРБ. Лично аз имам резерви за начина, по който беше създадена тази партия, дано да се демократизират.

- Имате предвид, че не е много демократична?

- Тя е много малко демократична. Малко са европейските партии, в които някой се обявява за създател и казва на членовете, че ще ги разпусне, ако не го слушат. Аз нямам претенции към кмета Борисов, това си е негов избор на поведение, неудобно ми е за тези, които бяха в залата, очевидно са хора без достойнство, щом не реагират.

- Но социолозите ви слагат вече в една коалиция с ГЕРБ след 2 г.

- Коалицията не я определят социолозите, а избирателите. Ако българските избиратели пак решат, че управлението трябва да е коалиционно, ще се водят преговори с всички нормални партии. И ако не се налагат безпринципни компромиси, могат да се правят коалиции. Това е тенденция в цяла Европа. Стигна се дотам, че в Германия християндемократи и социалисти направиха коалиция. Ако това е желанието на избирателя, за да се контролират партиите помежду си, ще се наложи още веднъж и в България. На всеки политик му се иска да има мнозинство от своята партия. Но при сложните състояния на обществото това е трудно да се постигне.

- Не отричате такава възможност?

- Стига да не искат от нас безпринципни компромиси и стига да заявят политики, които са полезни за държавата. Такива хипотези не разглеждам в момента. Първо, защото съм убеден, че този парламент ще изкара мандата си. Второ, не съм убеден, че ГЕРБ изобщо ще влезе в следващия парламент. И трето, тяхната популярност от есента пада и ще продължава да пада.
6
2047
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
27 Март 2007 01:40
пари държавата имала, еврика, споко, не били за всеки, коалицията вече била без архитект, срам ли го е, а че била гласувана на избори е вече втора еврика
27 Март 2007 01:50
и по кой от начините ще расте заплатата, цена на труда или помощ за поредното увеличение на тока и каквото още ще, от началото на прехода нарастват тези с нужди без пари и тези с пари без нужди
27 Март 2007 02:57
колкото може повече пари да ...да влязат в бюджета и в осигурителните системи.

Кой каза, че БСП не била лява партия ?
27 Март 2007 07:24
Коалиция на НЕБЪЛГАРИТЕ!
Правителство на БИВШИТЕ ПОРОБИТЕЛИ НА‌ БЪЛГАРИЯ!
Правят си взаимни отстъпки за чуждите държави, Турция и Русия, на които са агенти!
Станишев и Парванов, за да русифицират икономиката ни, ще позволят в бъдаще Турция да залее както преди цяла Източна Европа .Затова Доган се отплаща като позволява на КГБ Русия да завладее енергетиката на България!
На Симеон не му пука за България.Нали внука му е Хасан! Подписва за Белене, за Газопроводи за Догановите "обрачи".
27 Март 2007 16:58
Коалиция на универсалното предателство ... Този феномен е невъзможен , без да зарежда имунната си система с Цинизъм ... Управляващите бележат най-високия стадий , до който може да стигне всяка Политика , нацелена срещу коренните интереси на обществото ... Единство и борба между противоположности , под които вече и трева не никне ... Крачим към своя Моисей ... Искате или не , при него ни води вашата безпринципност , г-н Ивелин Николов ...

27 Март 2007 18:11
Сякаш "бисери"падат от устата на г-н И.Николов при отговорите му.Ако примерно интервюто бъде преведено и се прочете от гражданин на европейска страна, четящия ще остане с много добри впечатление, как нещата вървят "по мед и масло"в България.Но, действителността не е толкова "розова"и даващия интервюто го знае.Всъщност не става много ясно, какво точно ще се предприеме в икономически и социален план, защото е още само на хартия.А дали практическото приложение на предложенията ще е ефективно??За отговорите ще почакаме.
И защо ли ми се струва, че ролята на балансьор вече не се изпълнява от ДПС, а от БСП??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД