Германска съдийка от градския съд във Франкфурт на Майн предизвика буря от протести, след като миналата седмица се позова на Корана в процес за домашно насилие. Съдия Криста Дац-Винтер отхвърли молбата на 26-годишна германска гражданка от марокански произход за развод по бързата процедура, тъй като съпругът й я биел през последната година и дори я заплашил с убийство. Жената е израснала в Германия и е свикнала да живее светски, докато съпругът, който е с две години по-голям от нея, е възпитан в консервативни среди в Мароко - от това дошли и големите проблеми у дома.
С постановление, което подчертава напрежението между мюсюлманските обичаи и европейското право, съдийката посочила, че двойката произлиза от мароканска културна среда,
в която е обичайно мъжете да бият съпругите си
Жената, чието име се пази в тайна от съображения за сигурност, трябвало да се смири с това положение, се казва в решението на съда. Според съдията Коранът разрешава подобно физическо малтретиране и ищцата трябва да се примири с това. Говорител на съда разкри, че Дац-Винтер дори "гордо" цитирала сура (глава) от Корана, за да се обоснове. "Мъжете стоят над жените. И ако се страхувате, че те ще се разбунтуват, тогава ги избягвайте в брачното ложе и ги бийте", прочела съдийката.
Адвокатката Барбара Бекер-Ройчик, която се занимава предимно с дела за домашно насилие, била шокирана не само от решението, но и че то бе взето от жена. 26-годишната жена получила отказа за развод на 19 януари т.г., но за историята се разбра чак на 21 март благодарение на Бекер-Ройчик. Това стана, след като съдът отхвърлил искане да бъде назначен нов съдия. Адвокатката успяла да убеди клиентката си да се обърне към пресата за помощ.
Всичко започнало преди пет години, когато младата жена се омъжила за мароканеца. Тогава тя вече имала немски паспорт и не носела забрадка. Тя му родила две деца, но семейното щастие не продължило дълго. Мъжът започнал постоянно да я бие - с повод и без такъв. През май 2006 г. скандалите се задълбочили и пребитата за пореден път жена извикала полицията. След това
мъжът й се изнесъл от жилището им
Тя веднага подала молба за развод с ускорена процедура.
Според немските закони при развод по взаимно съгласие има задължителен период от една година, през която съпрузите трябва да разрешат взаимните претенции един към друг - подялба на имуществото, попечителство над децата и други въпроси. През това време те могат да живеят заедно, докато не се разберат за имотите. Законодателството на ФРГ обаче предвижда "ускорена раздяла" при наличието на утежняващи обстоятелства. Надеждата на натурализираната мароканка в случая е била мъжът й да бъде задължен по тази процедура да остане постоянно извън жилището й, а не да са появява, когато му скимне, и отново да я заплашва. Съдийката Криста Дац-Винтер обаче "реши" да се прочуе и взе скандалното решение да отхвърли молбата й, позовавайки се на Корана.
След бурни протести градският съд във Франкфурт на Майн реши да вземе мерки по въпроса. Той отстрани съдия Дац-Винтер от делото и посочи, че не може да оправдае мотивите на съдията. Сега делото ще се гледа от нов съдия, но не е ясно дали това ще е от полза за битата жена. През май и без това изтича задължителната една година за раздяла и тя вече ще може да е спокойна, че мъжът й няма да я безпокои у дома, без да има юридически последствия. Един Бог само знае какво е изтърпяла тя от май м.г. досега, а и не е ясно какво може да се случи през следващите два месеца.
Съдийката едва ли ще бъде наказана, защото според юристи тя не е нарушила закони и
не е злоупотребила със служебните си задължения
Независимо от това правосъдният министър на провинция Хесен нареди служебна проверка и обеща лично да са запознае подробно със случая, която разбуни духовете в Германия, където живеят около седем милиона чужденци, много от които са мюсюлмани.
Новината за съдийското решение предизвика мълниеносно и остро осъждане от политици, правни експерти и мюсюлмански лидери в Германия. Мнозина от тях заявиха, че са смутени от факта, че при решаване на дело за домашно насилие германски съдия дава предимство на ислямско религиозно учение от VII век пред законодателството на Германия.
"Ако започнем да поставяме Корана над конституцията на ФРГ, то можем спокойно да кажем: "Довиждане, Германия!", възмути се генералният секретар на консерваторите от Християндемократичния съюз Роланд Пофала. Представителят на Зелената партия Ханс-Кристиян Штрьобеле напомни на съдийката, че в Германия нанасянето на телесни повреди и заплахите за насилие се явяват углавни престъпления. Социалдемократът Дитер Вифелспютц смята, че отстраняването на Криста Дац-Винтер от делото не е достатъчно наказание заради нейната некомпетентност. Със своите действия представителката на Темида е извършила грубо нарушение на правовите норми на държавата, допълни политикът. Той също поиска служебно разследване на случая.
Действията на съдията бяха остро разкритикувани и от Централния съвет на мюсюлманите в Германия. Прессекретарят на организацията Нуран Сойкан заяви, че немските съдилища трябва да се ръководят въз основа на
местните закони, а не на Корана
Освен това жена, която е систематично пребивана от съпруга си, има право на развод и в мюсюлманските страни, подчерта Сойкан.
Самата съдийка Криста Дац-Винтер не пожела да обясни решението си и взе отпуска. "Цялата история много я разстрои", сподели нейният колега Бернард Олп. Той се опита да я оправдае донякъде. "Съдията всъщност не е произнесла присъда, а просто взела решение как да продължи делото. Тя го обосновала, както сметнала за добре, но това се оказа нейната грешка", допълва Олп. Такива неща се случват. Съдиите също са хора и правят грешки, казва колегата на Дац-Винтер.
Според някои анализатори този случай е характерен за това как някои съдии в Германия показват "завидна" толерантност към мюсюлманските традиции. В много случаи на насилие, изнасилвания и убийства те са затруднени да вземат правилното решение, за да не обидят чужденците. Във ФРГ открай време се води остър дебат как да се преборят т.нар. "убийства на честта", когато роднини убиват жени, тъй като са посмели да нарушат традициите или
водят прекалено светски живот
Или просто защото не харесват начина им на живот
През 1999 г. в Бремен трима кюрди удавят своя 18-годишна сънародничка и пребиват приятеля й. Проблемът бил, че двамата се обичали и живеели заедно против желанието на родителите им. Две години по-късно окръжният съд обаче постанови, че "заради силните семейни традиции и различен поглед на света" не става дума за предумишлено убийство. През 2002 г. друг окръжен съд в провинция Хесен постановява същото по дело на ливанец, който пребил и изнасилил своята жена. При други два случая мъжете пак са оправдани на първа инстанция за това, че са убили жените си заради ревност. По-късно апелативните съдии все пак издават по-сурови присъди. Все примери за фалшиво разбирана толерантност в Германия.
|
|