Враждата президент - премиер е за 2,26 млрд. евро, които Румъния се надява да получи тази година от ЕС, смята политическият анализатор Стелиан Тънасе.
Това не е първата телевизионна кавга между двамата, припомня АП. Миналата година Търичану се обяви за изтеглянето на румънския контингент от страната, но Бъсеску бе против. С още по-голяма сила войната се разгоря заради корупцията и натиска на ЕС. Пред камерите на националната телевизия президентът показа миналата година бележка с почерка на премиера, на която пишеше: "Траяне, когато имаш време, намеси се в Главна прокуратура по проблема..." Бележката датира от 2005 г. , а Търичану искал съдействие от Бъсеску, за да се спре разследването срещу собственика на компанията "Ромпетрол" Дину Патричу. Засегнатият Търичану намери начин да отвърне миналия месец. Пак в тв предаване наживо той обвини президента Бъсеску в клиентелизъм, задето подписал писмо до Министерството на енергетиката с искане да се осигури доставка на ток за чуждестранната компания "Алро". От вкъщи президентът се обади в тв студиото и поясни в директно включване, че от "Алро" му се оплакали, че трябвало да занесат куфар с пари в министерството, за да разчитат на ток. Бъсеску обвини Търичану, че не прави нищо срещу мафията в енергетиката.
"Отношенията между двете основни партии в управляващата коалиция са се разпаднали", констатира премиерът в понеделник след кавгата за папийонките. Той обвини Демократическата партия (ДП), че е направила невъзможен живота на неговата Националнолиберална партия (НЛП). Бъсеску бе лидер на ДП, преди да стане президент. Неотдавна Търичану уволни външния министър Михай Унгуряну, защото не го уведомил за ареста на двама румънци от силите на САЩ в Ирак. Унгуряну е човек на Бъсеску. Президентът обаче блокира предложенията на премиера за нов външен министър и за посланици във Вашингтон, Лондон и други ключови столици. Противниците на президента безуспешно се опитаха да отстранят правосъдния министър Моника Маковей, също човек на Бъсеску. Те задействаха процедура по импийчмънт и срещу Бъсеску. Президентът обаче трябва да бъде отстранен след национален референдум, а рейтингът му е около 50 процента. Докато рейтингът на Търичану е около 25 на сто.
КОМПРОМИС
Националнолибералната партия (НЛП) на премиера Търичану направи последен опит да спаси управляващата коалиция. Лидерът й Крин Антонеску изпрати писмо до Емил Бок, шеф на пропрезидентската Демократическа партия. В него заявява, че оставането на ДП във властта зависи от подкрепата, която ще даде за политиката на правителството, включително и за изтеглянето на Румъния от Ирак. Букурещ е изпълнил всички ангажименти към САЩ и ДП няма причина да откаже изтеглянето, смята Антонеску. Либералите хвърлиха спасителен пояс на демократите, коментира тв каналът Антена 3.