Муки, пиша без надежда че ще разбереш, т.е. по навик.
"Новината на годината" няма да има никакво друго измерение освен вътрешнополитическо. Гласуваната резолюция няма да придобие сила на закон, защото Буш ще наложи вето, а за отхвърлянето му трябва да се прегласува с две трети мнозинство.
В по-дългосрочен план обаче този вот може да се окаже доста неприятен за следващия президент, който много вероятно ще е демократ, гласувал "за" въпросното решение. Разбира се до януари 2009та има доста време и може да се случи какво ли не, включително дори Буш да изтегли войските преди края на мандата. Може обаче да се получи и така, че оставането за известно време в Ирак да е от решаващо значение, поне за част от страната. И тогава какво?
За мнозинството в момента може и да е по-изгодно да се противопоставя на Буш за всичко, обаче по-далновидната политика е да не пречи на мерките, от които има полза. Примерно т. нар. surge дава резултати и насилието в Багдад и Анбар намаля след изпращането на допълнителните войски.
Самата инициатва за изпращане на повече войски доскоро беше застъпвана от демократите, нещо повече, беше в противоречие със стратегията на Ръмсфелд "лийн анд мийн", благодарението на което в Ирак нито бяха изпращани повече войници, нито нещо съществено се промени в действията им. То с недостатъчна армия няма и как.