НАТО проучва въпроса за създаването на система за противоракетна отбрана (ПРО) за всички страни-членки на базата на американската ПРО, предаде украинската информационна агенция УНИАН. Новината бе съобщена от Джон Клостън, помощник на генералния секретар по въпросите на отбранителната политика преди началото на кръглата маса Украйна-НАТО за ролята на парламента в сферата на националната сигурност и отбраната.
България и Югоизточна Европа оставаха досега извън предполагаемата защитена зона. "Следващите няколко месеца ще решаваме дали НАТО ще създава обща система за противоракетна отбрана", подчерта Клостън. Той изрази увереност, че "американските компоненти за ПРО могат да станат ключови елементи на такава система". Според Клостън натовските държави отбелязват, че е налице опасност от ракетно нападение срещу Европа, включително с използването на оръжие за масово поразяване. Поради това съюзните страни отдавна провеждат изследвания за създаването на единна ПРО.
Помощникът добави, че системата за ПРО на САЩ е отбранителна и никого не застрашава. САЩ водят активна политика за информиране по разполагането на своя ПРО в Европа, посочи той. Интензивна разяснителна кампания е провеждана също с Русия и Украйна.
Според Клостън Киев трябва да бъде сигурен, че при вземането на решения за разполагането на ПРО в натовските страни ще се провеждат консултации между алианса и страните, които са му партньори, включително Украйна.
Вашингтон иска да разположи елементи от своята ПРО в Полша и Чехия - 10 изстрелващи установки в Полша и радиолокационна станция в Чехия. Белият дом се мотивира със заплаха от ракетен удар срещу американска територия от района на Близкия изток - най-вече от Иран или проиранската групировка "Хизбула", която действа в Ливан. САЩ отправиха към двете страни предложения за преговори по бъдещото разполагане на компонентите си за ПРО. Варшава вече изрази съгласие за преговори. Прага още не е дала официален отговор, но висши чешки представители намекнаха, че Прага също е склонна да приеме офертата на Вашингтон.
Русия категорично възразява срещу тези планове. Според нея реална заплаха за ракетен удар срещу САЩ от Близкия изток няма нито сега, нито в бъдеще. Москва подозира, че истинската цел на американската ПРО в Европа е самата Русия. Кремъл обвини Белия дом, че иска да наложи нова надпревара във въоръжаването, но предупреди, че Русия няма да се хване на въдицата и ще търси асиметричен отговор като противодействие.
Проектът на САЩ предизвика възражения и в Германия. Местните социалдемократи обвиниха САЩ, че разцепват НАТО. Те поискаха обща ПРО за алианса и да се отчетат страховете на Русия.
Противоречива е позицията на Украйна. Премиерът Виктор Янукович настоя да се изгради ПРО за цяла Европа, а не само за отделни страни. Военният министър Анатолий Гриценко заяви след среща с US представители, че САЩ са готови да допуснат Украйна и Русия до своите обекти за ПРО.
/:/ "...Вашингтон иска да разположи елементи от своята ПРО в Полша и Чехия - 10 изстрелващи установки в Полша и радиолокационна станция в Чехия. Белият дом се мотивира със заплаха от ракетен удар срещу американска територия..."
......................................... ......................................... .....................................
Добре, де, ама има нещо "гнило"?!
Щом ПРО ще пази територията САЩ, но няма да са на територита на САЩ, а на НЕсащска територия, защо, тогава, ПРО, които ще пазят територията на Европа, ще са НА територията на Европа?! А?!