Военните не казват за какво са разменили този имот на ул. "Чехов"40 в София, но брокерска къща вече го продава за 1500 евро квадрата. |
През миналата година министерството е успяло
да придобие 400 апартамента,
срещу които е заменило 86 застроени, незастроени терени, магазини и клубове. С тази дейност е натоварена Изпълнителна агенция "Държавна собственост на МО", която е на пряко подчинение на министър Близнаков. Нейн директор е Цоко Панталеев.
Първоначално МО отказа да предостави на "Сега" информация за извършените замени през 2006 г. След изтичането на срока по закона за достъп до информация бяха дадени само обобщени данни - МО се е разделило с имоти за 9 950 000 лв., а в замяна е получило жилища за 10 700 000 лв. От тях не става ясно за кой имот колко апартамента са получени, кой е новият собственик и колко други фирми също са изявили желание да придобият собственост върху войсковия имот. Не бяха предоставени и имената на оценителите, които са извършили оценките на заменените имоти.
Все пак в. "Сега" успя да се добере до няколко по-фрапиращи случая, които може да накарат следствието и прокуратурата да погледне по-внимателно на дейността на МО.
Така например военноапелативната прокуратура ни предостави информация, че срещу ИА "Държавна собственост на МО" се извършва проверка. Преписката е под вх. № 408/2007 и е заведена по жалба от Костадин Колев, който е управител на ямболската фирма "Контраст-94" ЕООД.
През лятото на миналата година агенцията публикува на интернет страницата си обява, че ще извърши замяна на три магазина, които се намират на ул. "Д. Благоев" 12 в Ямбол. Общата им квадратура е 597 кв.м, данъчната оценка, извършена от оценители, поръчани от агенцията, възлиза на 226 686 лв., а пазарната - на 272 200 лв.
В разговор със "Сега" Костадин Колев разказа, че е предложил 24 апартамента в крайните квартали на Ямбол, а освен това имал разрешение от банка за отпускане на кредит от 240 000 лв., както и 75 000 лв. в сметка.
От областната управа на Ямбол с много уговорки успяхме да открием и фирмата, която е спечелила офертата - "Браян Термоизол" ЕООД със собственик Янко Янков. Адресът, на който е регистрирана фирмата, е ул. "Д. Благоев" 15. От кабинета на областната управа ни отговориха, че фирмата е спечелила, след като е предложила 4 апартамента и 300 000 лв. доплащане. Според запознати парите са били предложени към сделката в по-късен етап, след като се е разбрало, че ще бъде образувана проверка от военната прокуратура.
Тук налице са две смущаващи неща.
Първо, сделката се печели от фирма, която предлага значително по-малко апартаменти. В обявата никъде не е казано, че ще се приемат и пари.
Второ, както често става в случаите на замяна на държавно или общинско имущество, данъчната и пазарната оценка на магазините са много близки. Според информация от агенцията към МО: за магазин от 221 кв.м данъчната оценка е 83 896 лв. , а пазарната -106 000 лв., за 228.14 кв. м - 86 606 лв. данъчна и 92 000 лв. пазарна, и за 148 кв. м - 56 184 лв. данъчна и 74 200 лв. пазарна оценка.
Брокери на недвижими имоти ог Ямбол споделиха пред "Сега", че квадратът на магазините в централната част на града отдавна върви между 750 и 1000 евро. Така по груби изчисления, ако армията беше пуснала чрез брокерска фирма тези магазини с обща квадратура от близо 600 кв.м, щеше да получи най-малко 400 000 евро, което прави 800 000 лв. Цифри, които са далеч от предложените 4 апартамента и 300 000 лв. от "Браян Термоизол" ЕООД.
Първоначално управителят на загубилата конкурса фирма Костадин Колев беше съгласен да даде интервю за "Сега". По-късно отказа. "Вече съжалявам, че подадох тази жалба. Ямбол е малък град и всичко се разбира много бързо", обясни притеснен той.
Собственикът на спечелилата фирма Янко Янков не беше открит за коментар.
Тепърва военноапелативната прокуратура ще извършва проверка на сделката, за да каже дали държавата не е ощетена. В момента преписката по нея се намира в областната управа в Ямбол и е изпратена до Министерство на регионалното развитие и благоустройство. Процедурите по замяна на имоти, които са частна държавна собственост срещу имоти, собственост на юридическо лице, се финализират със заповед на областния управител, която трябва да е съгласувана с министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Друг интересен пример за замяна на военен имот срещу апартаменти има на столичната улица "А.П. Чехов" 40, където е имало магазин от 139 кв. м. В края на миналата година той е сменил своя собственик. "Държавна собственост на МО" отказа да даде информация за броя на апартаментите и парите, които е получила в замяна. По-интересното е, че брокерска къща вече продава магазина като
цената, която иска, е по 1500 евро на кв.м
Едва ли МО е получило такава цена, когато се е разделяло с имуществото си.
Когато сделките са над 500 хил. лева, разрешение за замяна на имущество трябва да даде цялото правителство. Така миналата година МС даде разрешение МО да замени военен имот в Божурище (летище и 1300 дка ниви) за 44 апартамента с две фирми - "Жасмин пропъртис" и "Сфера дивелъпмънтс", които имат общ собственик - адвокатите Борислав и Веселин Боянови. Малко по-късно одобри фирма "Индустриален капитал София", в която собственик е адвокат Борислав Боянов да вземе нови 1 045 декара и 532 кв.м заедно с инфраструктурата и постройките в село Гурмазово, община Божурище. В този имот има бивша аерогара, хангар, КПП, три сгради, техническа работилница и бивше спално помещение с баня. Срещу това МО ще получи 105 апартамента в няколко софийски квартала и в Пловдив на стойност 10 300 000 лв.
Така частниците получават площ от почти 1300 декара в Божурище срещу 14 616 000 лв. Тогава брокери твърдяха, че там пазарната цена на земята е между 10 и 12 000 лева на декар. Сега се наблюдава увеличение с над 20 % - около 7-8 хил. евро.
Дори прокуратурата се впечатли от замяната, самосезира се и спря решенията, тъй като и според нея тези имоти струват много повече. Малко по-късно обаче Близнаков се похвали, че прокуратурата дала "зелена светлина" на сделката.
В района на Божурище
военните осъществиха още две крупни замени
През юни 2006 г. застроен имот от 46. 948 дка в землището на с. Гурмазово, оценен на 1 300 700 лв., бе обявен за замяна срещу апартаменти. В процедурата са участвали фирмите "НС - Индъстрис" ЕООД (която предлага 10 апартамента в София - незавършено строителство, без посочен срок за въвеждане в експлоатация на жилищните сгради) и ШЕНКЕР ЕООД (която също предлага 10 апартамента в София - незавършено строителство, но със срок за въвеждане в експлоатация - септември 2006 г., оценени на 1 323 983 лв.). МО избира ШЕНКЕР. Апартаментите се намират в жилищни сгради в гр. София, район "Студентски", на ъгъла на бул. "Климент Охридски" и бул. "8-ми декември".
Процедурата по замяната е финализирана със заповед на областния управител на Софийска област от 27 декември 2006 г., съгласувана с министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Интересното в случая е, че един от апартаментите е мезонет от 160 кв. м. От една страна, този имот едва ли ще се предостави на редови военнослужещ. От друга страна, картотекираните военни, нуждаещи се от жилище, са 18 500 и е по-логично министерството да се стреми да получи повече, но по-малки като квадратура апартаменти. Пред "Сега" министър Близнаков обясни, че той не се занимава с настаняването на хората в жилищата и не знае кой ще живее във въпросния мезонет.
Третата сделка в района на с. Гурмазово, Божурище, бе осъществена в началото на годината . Тогава Близнаков и зам.-председателят на "Индустриален парк " АД Франческо Джакомини подписаха меморандум, според който МО ще предостави имот с площ от 1 045 532 кв.м заедно с построените върху него сгради, а ще получи в замяна 106 апартамента. Почти половината от апартаментите са двустайни. 10 от тях са в Студентски град, 10 са в кв. "Хаджи Димитър", 17 - в "Манастирски ливади", 4 - в "Младост-4", 6 - в "Дружба-2", 31 - в "Овча купел" и 27 - в Пловдив.
Преди една седмица в интернет страницата на ИА "Държавна собственост на МО" бяха обявени
още близо 100 военни имоти, които ще бъдат заменени
за апартаменти тази година. На тази страница обаче не се публикува информация кой срещу колко и какви апартаменти е получил за даден военен обект, макар че това би трябвало да са публични данни. В България сделките с държавно имущество са всичко друго, но не и прозрачни. Така че информация доколко те са изгодни за държавата едва ли някога ще бъде получена.