До 70 000 лв. може да получи училище за ремонт на физкултурен салон. За целта школото трябва да кандидатства с проект пред МОН. За тази година в бюджета са предвидени 171 млн. лв. за различни програми в училищата.
Бюджетът за спорт е 15 млн. лв. По 3 млн. лв. се дават за техническо оборудване и за достъпна архитектурна среда. По това перо може да се искат средства за подмяна на черните дъски с бели и за рампи и санитарни възли за деца със специални образователни потребности. Други 1.5 млн. лв. са отделени за съфинансиране на общински програми за монтиране на видеокамери в училищата.
10 млн. лв. се дават за извънкласни дейности. Кръжоци и танцови ансамбли ще се финансират със суми до 5000 лв. До 15 000 лв. може да получи ученически оркестър за купуване на музикални инструменти. Проектите ще се оценяват според броя на учителите и учениците, които ще участват в заниманията и какви са очакваните ефекти по отношение на възпитанието и образованието.
Най-много - 36 млн. лв., са предвидени за оптимизация на училищата. 35 млн. от тях ще се дават за подпомагане на общините, които решат да закриват или сливат училища в малките населени места. До 80 000 лв. ще се дават, ако в закритото училище са учили до 21 деца, а до 250 000 лв., ако над 44 ученици са останали без школо. Парите ще се харчат за ремонт на средищни училища, за подобряване на ученическото оборудване, хранене на децата в училищния стол и за обезщетение на персонала.
МОН ще разпредели още 32.5 млн. лв. за компютри и за обучение на учители. По 15 млн. лв. са отпуснати за осигуряване на училищни автобуси и за безплатни закуски.
|
|