Направените самопризнания се отчитат от полицията като разкрито престъпление. В стремежа си да ги получат служителите й използват и физическа сила. Това е един от акцентите в доклада на Военно-апелативния съд за състоянието, динамиката и структурата на престъпността в органите на МВР през 2006 г. Преди дни "Сега" вече съобщи, че за виновни за полицейско насилие м.г. са признати 21 служители на МВР, а 18 са оправдани.
Разминаването на полицейската и съдебната статистика е стар проблем. Очаква се да го реши Единната информационна система за противодействие на престъпността. Тя ще позволи проследяването на едно дело от образуването му до окончателната присъда. Системата се финансира вече повече от 10 години от държавата, но резултати на практика няма.
Като възможно решение съдиите с пагон препоръчват едно престъпление да се приема за разкрито, когато е внесен обвинителен акт от прокурора в съда. Друга възможност била полицаите да работят в екип с военните прокурори. Препоръчват се и да се повиши правната подготовка и правното съзнание на полицейските служители.
Общо 227 са осъдените служители на МВР за м.г. Най-много присъди са четени за шофиране в нетрезво състояние - 20. При това само до май м.г., когато отпадна компетентността на военните съдилища за това престъпление.
Като причина за това се сочи порочна практика на отчитане разкриваемост на престъпления за статистиката при получаване на самопризнания, без да се полагат по-нататъшни усилия за обективно и всестранно разследване на съответните престъпления.
"Направените самопризнания се отчитат от полицията като разкрито престъпление. В стремежа си да ги получат служителите й използват и физическа сила."
А па мие ревим за медиците в Либия ?!?!?